CAFOD: V boji proti klimatickým změnám musíme být aktivní a ambiciózní

Agentura pro rozvojovou pomoc katolické církve v Angli a Walesu CAFOD zdůraznila na zasedání smluvních stran klimatické dohody COP24 v polských Katovicích, že je třeba neprodleně začít posilovat přechod k obnovitelným zdrojům energie.
Publikováno: 6. 12. 2018 16:00

Foto: Oxfam International / CC BY-NC-ND 2.0

Z nové zprávy ve středu zveřejněné vyplývá, že Dánsko a Británie jsou lídry ohledně přijetí opatření pro boj proti změnám klimatu. Dánsko zásadně snížilo emise CO2 ve svém energetickém sektoru tím, že přestává využívat uhlí, instalovalo zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a snížilo dotace na fosilní paliva o 90 procent během poslední dekády. Británie mezitím plánuje do roku 2025 vyřadit výrobu elektřiny z uhelných elektráren.

"Myslím, že vidíte znamení doby kolem nás, pokud se podíváte na počet povodní, které jsme zažili. Viděli jsme požáry; zvyšující se teplotu klimatu, to vše v tomto roce. V tomto roce byla prolomena celá řada teplotních rekordů. Myslím, že pokud se podíváte na vědecká zjištění a na vědeckou zprávu, kterou vydali vědci z Mezivládního panelu pro klimatické změny IPCC; je zcela jasná naléhavost této problematiky,“ řekl Neil Thorns z CAFOD.

Na otázku, zda existuje faktor strachu, pokud jde o přechod na obnovitelnou energii, a pokud ano, jestli jej lze překonat, Thorns řekl, že je to možné a uvedl Velkou Británii jako příklad země, která se zavázala k využívání obnovitelných zdrojů energie.

"Skutečná otázka je, že pokud jde o obnovitelné zdroje, tak velká část našeho hospodářství je založena na fosilních palivech… což znamená posun jak z hlediska postoje, tak z hlediska ekonomiky. Jedná se o posun ve smyslu, že existují některé velmi zjevné zájmy, které chtějí, abychom i nadále využívali přírodní zdroje,“ prohlásil Thorns.

Dodal, že z vědeckého, ekonomického nebo i etického hlediska je posun k obnovitelným zdrojům "skutečně dobrý; má smysl s ohledem na všechny naše zájmy, ať už žijete v bohaté nebo chudé zemi“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019