Vatikán na klimatické konferenci COP24 vyzval k akci a solidaritě

Po dvou týdnech skončil v polských Katovicích o víkendu summit OSN o klimatických změnách COP24. Zástupci Vatikánu na něm vyzvali, aby se světoví lídři k problému klimatických změn postavili čelem, byli aktivní a skutečně solidární.
Publikováno: 19. 12. 2018 16:00

Foto: Oxfam International / CC BY-NC-ND 2.0

Konference se protáhla zejména kvůli neshodě ohledně pravidel pro mezinárodní obchodování s emisemi, které blokovala Brazílie. Tento bod byl přesunut na příští rok. Výsledkem je návrh relativně účinných, byť neúplných pravidel pro naplňování Pařížské dohody, ale velmi nejasný příslib rychlejšího tempa snižování emisí skleníkových plynů.

S výsledkem jednání byly nespokojené především ostrovní země, které jsou nejvíce ohrožené změnami klimatu. Skupina zemí soustředěná v bloku Fórum klimaticky ohrožených států uvedla ve svém prohlášení, že už nyní zakoušejí ničivé dopady globálního oteplování, a proto požadují větší jednotu mezi bohatšími a chudšími zeměmi.

Myslím, že v některých věcech bylo dosaženo pokroku v některých věcech a další bude třeba ještě dopracovat... Podle mne je jasné, že základem pro jednání musí být otázka důvěry a doufáme, že jí bude dost pro vzájemné kompromisy. Je třeba si uvědomit, že kompromis neznamená opuštění ambiciózních plánů, ale způsob, jak se v jednání posunout dále,“ řekl Neil Thorns z organizace pro rozvojovou spolupráci CAFOD, která je zřizována katolickou církví v Anglii a Walesu.

Sekretář Dikasteria pro integrální lidský rozvoj Bruno-Marie Duffé zdůraznil, že Vatikán v souvislosti s klimatickými změnami vyzývá, aby světoví lídři byli „ambiciózní, aktivní a skutečně solidární“. Dále poznamenal, že encyklika papeže Františka Laudato Si je povzbuzením národům, aby pečlivě naslouchali „křiku země“.

Věříme, že nakonec zvítězí zdravý rozum, že lidé uvidí smysl jednání v zájmu budoucích generací. Dnešek znamená zítřek, takže nyní potřebujeme jasný aktivní postoj,“ dodal Neil Thorns.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019