Vatikán na klimatické konferenci COP24 vyzval k akci a solidaritě

Datum publikace19. 12. 2018, 15.00

Po dvou týdnech skončil v polských Katovicích o víkendu summit OSN o klimatických změnách COP24. Zástupci Vatikánu na něm vyzvali, aby se světoví lídři k problému klimatických změn postavili čelem, byli aktivní a skutečně solidární.

Foto: Oxfam International / CC BY-NC-ND 2.0

Konference se protáhla zejména kvůli neshodě ohledně pravidel pro mezinárodní obchodování s emisemi, které blokovala Brazílie. Tento bod byl přesunut na příští rok. Výsledkem je návrh relativně účinných, byť neúplných pravidel pro naplňování Pařížské dohody, ale velmi nejasný příslib rychlejšího tempa snižování emisí skleníkových plynů.

S výsledkem jednání byly nespokojené především ostrovní země, které jsou nejvíce ohrožené změnami klimatu. Skupina zemí soustředěná v bloku Fórum klimaticky ohrožených států uvedla ve svém prohlášení, že už nyní zakoušejí ničivé dopady globálního oteplování, a proto požadují větší jednotu mezi bohatšími a chudšími zeměmi.

Myslím, že v některých věcech bylo dosaženo pokroku v některých věcech a další bude třeba ještě dopracovat... Podle mne je jasné, že základem pro jednání musí být otázka důvěry a doufáme, že jí bude dost pro vzájemné kompromisy. Je třeba si uvědomit, že kompromis neznamená opuštění ambiciózních plánů, ale způsob, jak se v jednání posunout dále,“ řekl Neil Thorns z organizace pro rozvojovou spolupráci CAFOD, která je zřizována katolickou církví v Anglii a Walesu.

Sekretář Dikasteria pro integrální lidský rozvoj Bruno-Marie Duffé zdůraznil, že Vatikán v souvislosti s klimatickými změnami vyzývá, aby světoví lídři byli „ambiciózní, aktivní a skutečně solidární“. Dále poznamenal, že encyklika papeže Františka Laudato Si je povzbuzením národům, aby pečlivě naslouchali „křiku země“.

Věříme, že nakonec zvítězí zdravý rozum, že lidé uvidí smysl jednání v zájmu budoucích generací. Dnešek znamená zítřek, takže nyní potřebujeme jasný aktivní postoj,“ dodal Neil Thorns.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva