V nejtemnější den roku se bude sloužit ekumenická bohoslužba za polárním kruhem

V nejkratší den roku, 21. prosince, se otevřou brány starého kostela ve švédském Jokkmokku za severním polárním kruhem. Ekumenické shromáždění zopakuje „obřad svící“, který se konal v lundské katedrále během návštěvy papeže Františka v roce 2016, aby připomnělo, že pravým světlem světa je Ježíš.
Publikováno: 21. 12. 2018 14:00

Ekumenickou modlitbu iniciovali kněží Björn Göransson a Gene Dyer z katolické farnosti Luleå spolu s luteránským farářem Gotthardem Nilssonem a Elenou Veräjä z Jokkmokku. Zastoupena bude také Švédská křesťanská rada a místní svobodné křesťanské obce. Oblast Jokkmokku i kostel, v němž bohoslužba proběhne, jsou spojeny s kulturou Laponců. Jedno čtení proto bude předneseno také v sámštině, prastarém jazyku nejsevernějších Evropanů.

Obřad svící“ vznikl pro ekumenickou bohoslužbu u příležitosti připomínky 500. výročí reformace, které se v lundské katedrále zúčastnil 31. října 2016 papež František. Pět zažehnutých svící připomene pět ekumenických imperativů podepsaných při této příležitosti Petrovým nástupcem a biskupem Munibem Younanem, předsedou Světové luterské federace.

V den, kdy sluneční paprsky nedosahují severního polárního kruhu, nedlouho předtím než se světlo začne vracet, přednesou účastníci bohoslužby nicejsko-cařihradské vyznání víry, v němž vyznají, že Ježíš je Bůh z Boha a Světlo ze Světla.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019