Programové tipy Radia Proglas na 1. týden 2019

Datum publikace31. 12. 2018, 5.00

V týdnu od 31. 12. do 6. 1. naladíte na Proglasu rozhovor s historikem a znalce církevního prostředí doc. Jaroslavem Šebkem o výzvách pro církev v roce 2019 nebo pořad Křesťan a svět o jezuitovi P. Josefu Tichém.

V prvním týdnu roku 2019 vysíláme následující bohoslužby: na svatého Silvestra (31. 12.) v  17.00 mši svatou na poděkování za uplynulý rok z kostela svatého Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou, na Nový rok (1. 1.) v 9.00 na Slavnost Matky Boží Panny Marie mši svatou z kostela svatého Augustina v Brně, ve čtvrtek 3. ledna v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 4. ledna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, v neděli 6. ledna na slavnost Zjevení Páně v 9.00 z kostela sv. Bartoloměje v Pardubicích.

V týdnu zazní také modlitba růžence – ve středu (radostný) v 18.00, v úterý (radostný), ve čtvrtek (slavný), v pátek (světla) a v sobotu (slavný) od 22.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Litanií.

Součástí svatosilvestrovského programu bude i pořad Oliverova svatojakubská cesta. Od konce dubna do října tohoto roku 2018 Oldřich Bažant, Oliver, putoval z Českých Budějovic do Santiaga de Compostela. Před několika lety se vyhrabal ze závislostí. Kuchař z českobudějovického centra rostlinné stravy začal klást důraz na disciplínu a denní a týdenní „rituály“, aby zase nepadl. Před poutí se rozloučil dopisem, ve kterém mimo jiné vysvětluje, že jeho osobní příběh je natolik komplikovaný, že je mu jasné, že mu pouhých 800 km nestačí, a tak začne pouť překročením prahu svého bytu a půjde celou cestu pěšky. Touha po klidu, samostatnosti, plynutí přírodou, pouhého bytí, mu, doufá, pomůže překonat 3200 km. Ke hrobu svatého Jakuba došel. A ještě dál. Po návratu domů a do zaměstnání se o své prožitky dělí s těmi, kdo je chtějí slyšet. Poví je i na Proglasu na Silvestra 2018 v 20.15.

Úvodní díl vzdělávacího cyklu, zastavujícího se u témat vycházejících z osmera Kristových blahoslavenství připravil Jan Novotný s P. Liborem Všetulou a P. Pavlem Fatěnou. V následném cyklu se zastaví nad tématy jednotlivých blahoslavenství, jak je zapsali sv. Matouš (v Horském kázání) a sv. Lukáš (v tzv. Řeči na rovině). Poslouchejte v úterý 1. 1. v 18.00.

Od 1. do 14. ledna je v naší republice organizována Tříkrálová sbírka. Stala se už tradiční součástí našeho života a zapojují se do ní tisíce lidí. Ve vysílání Proglasu v pořadu Okolo stolu ji ve středu 2. ledna více přiblíží koordinátorka Gabriela Víšová a Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity České republiky. Poslouchejte od 9.00.

Jaké výzvy přináší rok 2019 pro katolickou církev? Kateřina Rózsová se bude ptát historika a znalce církevního prostředí doc. Jaroslava Šebka z Historického ústavu Akademie věd ČR. Ohlédnou se také za rokem 2018. I tentokrát se do pořadu Mezi slovy můžete zapojit i vy prostřednictvím e-mailu: zive@proglas.cz nebo skrze SMS na číslo 775 132 132 – a to ve čtvrtek 3. 1. v 9.00.

Národní pouť do Říma k 30. výročí svatořečení Anežky České, volby do Evropského parlamentu či cesty papeže Františka do muslimského Maroka a Spojených arabských emirátů. Pořad Všimli jsme si v pátek 4. ledna přiblíží několik událostí očekávaných v roce 2019. Poslouchejte od 9.00.

Pořad Křesťan a svět v neděli 6. ledna představí osobnost jezuity patera Josefa Tichého, který zemřel 11. října 2018 ve věku 88 let. Narodil se v Havlíčkově Brodě, kde se pak stal také skautem. I po změně režimu se podílel na obnově Junáka a věnoval se duchovní formaci skautských oddílů.  Na P. Tichého zavzpomínají doktor Jan Bureš, který se pod jeho vedením stal v roce 1968 skautem, dále rovněž skaut a současně spolužák otce Tichého, pomocný královéhradecký biskup Josef Kajnek, a nakonec dva farníci: katechetka Jaroslava Devetterová a bývalý ministrant Václav Horejš. Připojte se ve 20.15.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: František Jemelka