Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2019

Datum publikace18. 1. 2019, 10.45

V týdnu od 21. do 27. ledna uslyšíte na Radiu Proglas hudebně-literární pásmo Kde končí svět věnované památce Jana Palacha, hostem v pořadu Okolo stolu dude pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer atd.

Ilustrační foto

V úterý 22. ledna v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu za přátele posluchače, ve čtvrtek 24. ledna v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 25. ledna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 27. ledna v 9.00 mši svatou z duchovního centra v Brně-Lesné, v neděli 27. ledna ve 13.50 mši svatou ze zakončení Světového setkání mládeže v Panamě (přes televizi Noe).

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

U příležitosti 50. výročí od tragické smrti Jana Palacha uvede Proglas dobové hudebně-literární pásmo Kde končí svět věnované jeho památce, které vzniklo roku 1969. Zazní v něm zhudebněné verše Vladimíra Holana, Jiřího Ortena, Jakuba Demla, Františka Halase a dalších ve zpracování a za varhanního doprovodu skladatele Petra Ebena. Účinkují Antonie Hegerlíková, Radovan Lukavský, Jan Tříska a Václav Voska. Poslouchejte v pondělí 21. ledna ve 20.15.

Na 20. ledna připadá Světový den migrantů a uprchlíků. 27. ledna si připomeneme Den památky obětí holocaustu. Tato výročí jsou spolu dnes propojena možná více, než se zdá. Proč si tragédii židovského národa stále znovu a znovu připomínat? Jak vnímat holocaust z hlediska křesťana, pro něhož jsou Židé „staršími bratry ve víře“? Jaké jsou jeho psychologické kořeny a hrozí nám dnes něco takového? Dotkl se holocaust osobně vašich životů, byť třeba nepřímo? Na Vaše e-maily, SMS a telefonáty se v Noční lince v pondělí 21. ledna od 22.30 těší redaktorka Hana Svanovská.

V úterý 22. ledna v 19.30 Proglas nabídne mimořádný přenos koncertu k poctě Jana Palacha s názvem Tisíce světel rozsvítím. V pražském Rudolfinu zazní mimo jiné triptych významného českého skladatele Jana Hanuše s podtitulem „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.“ Toto dílo zatím bylo provedeno pouze jednou v roce 1970, následně bylo komunistickým režimem zakázáno. Představí se Schola Gregoriana Pragensis, Pěvecký sbor Pedagogické fakulty UK a pěvecký sbor Bohemiachor.

Ve středu 23. ledna od 9.00 bude hostem pořadu Okolo stolu pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer. Spolu s ním se ohlédneme za uplynulými skoro 30 lety svobody. Jak je katolická církev využila? Umíme číst znamení doby a odpovídat na problémy, které lidi trápí? Co dělat proti stále většímu rozdělení společnosti, které se projevuje i v církvi? To jsou jen některé z otázek, které v pořadu zazní. Budeme rádi, když se zapojíte i vy.

Pořad Mezi slovy přinese ve čtvrtek 24. ledna ohlédnutí za končícím Týdnem modliteb za jednotu křesťanů. Otevře také řadu dalších otázek spojených s ekumenismem v 21. století.  Pozvání k debatě přijali katolický biskup Tomáš Holub a evangelikální teolog a kazatel Pavel Černý, bývalý předseda Ekumenické rady církví v České republice. Nenechte si ujít od 9.00.

Dojmy, rozhovory a ohlasy ze Dnů v diecézích Světových dní mládeže v Panamě přinese v pátek 25. ledna pořad Všimli jsme si. Jak prožili účastníci pobyt v diecézi Colón-Kuna Yala, čím je oslovil duchovní i doprovodný program a jak vypadá služba kněze na panamském venkově? Dozvíte se od 9.00.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: Monika Klimentová