Papež mladým: Milovat tak, jak miloval Ježíš

Na slavnostním zahájení 34. světového dne mládeže ujistil papež František tisícovky mladých poutníků z celého světa, kteří se shromáždili v univerzitním městě Santa Maria la Antigua, že církev "jde společně s nimi."
Publikováno: 25. 1. 2019 16:45

Foto: Vatican Media

Papež František ve čtvrtek v podvečer panamského času předsedal bohoslužbě slova, tedy oficiálnímu slavnostnímu zahájení Světového dne mládeže v Panamě. Přítomné zástupy, které se shromáždily v ohrazeném venkovním prostranství podél pobřežního parku města Panamy, povzbudil k tomu, aby podporovaly kulturu setkávání, díky které je tato událost možná.

"Uvědomuji si, že dostat se sem nebylo snadné. Vím, kolik úsilí a oběti bylo třeba, abyste se tohoto dne mohli účastnit. Mnoho týdnů práce, odhodlání, setkávání, reflexe a modlitby učinilo samotnou cestu velkou odměnou. Učedník není jen člověk, který přijde na určité místo, ale ten, kdo se rozhodne, kdo se nebojí riskovat a pokračovat dál v chůzi. To je velká radost: pokračovat v chůzi. Nebojte se riskovat a jít dál. Dnes jsme se zde mohli všichni setkat proto, že jsme už nějakou dobu - v našich různých komunitách - byli společně na cestě."

Papež František dále mladým zdůraznil, že "kultura setkávání je výzva odvážit se udržet naživu sdílený sen... Sen, který má místo pro každého... Sen jménemJežíš". Svatý otec se inspiroval svatým Oskarem Romerem a citoval z homilie tohoto umučeného arcibiskupa ze San Salvadoru: "Křesťanství není sbírkou pravd, ve které se má věřit nebo pravidel, která mají být dodržována, nebo zákazů... Křesťanství znamená následovat sen, pro který položil Ježíš svůj život: milovat se stejnou láskou, s níž nás On miloval."

Závěrečná část papežových úvah s mládeží byla věnována definici lásky: "Láska Pána je každodenní, neokázalá a respektuplná, je svobodná a osvobozující. Je to láska, která uzdravuje a roste, dodal Svatý otec. "To je ta "láska, která dává smysl".

Zdroj: Vatican News

.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019