Papež mladým: Milovat tak, jak miloval Ježíš

Na slavnostním zahájení 34. světového dne mládeže ujistil papež František tisícovky mladých poutníků z celého světa, kteří se shromáždili v univerzitním městě Santa Maria la Antigua, že církev "jde společně s nimi."
Publikováno: 25. 1. 2019 16:45

Foto: Vatican Media

Papež František ve čtvrtek v podvečer panamského času předsedal bohoslužbě slova, tedy oficiálnímu slavnostnímu zahájení Světového dne mládeže v Panamě. Přítomné zástupy, které se shromáždily v ohrazeném venkovním prostranství podél pobřežního parku města Panamy, povzbudil k tomu, aby podporovaly kulturu setkávání, díky které je tato událost možná.

"Uvědomuji si, že dostat se sem nebylo snadné. Vím, kolik úsilí a oběti bylo třeba, abyste se tohoto dne mohli účastnit. Mnoho týdnů práce, odhodlání, setkávání, reflexe a modlitby učinilo samotnou cestu velkou odměnou. Učedník není jen člověk, který přijde na určité místo, ale ten, kdo se rozhodne, kdo se nebojí riskovat a pokračovat dál v chůzi. To je velká radost: pokračovat v chůzi. Nebojte se riskovat a jít dál. Dnes jsme se zde mohli všichni setkat proto, že jsme už nějakou dobu - v našich různých komunitách - byli společně na cestě."

Papež František dále mladým zdůraznil, že "kultura setkávání je výzva odvážit se udržet naživu sdílený sen... Sen, který má místo pro každého... Sen jménemJežíš". Svatý otec se inspiroval svatým Oskarem Romerem a citoval z homilie tohoto umučeného arcibiskupa ze San Salvadoru: "Křesťanství není sbírkou pravd, ve které se má věřit nebo pravidel, která mají být dodržována, nebo zákazů... Křesťanství znamená následovat sen, pro který položil Ježíš svůj život: milovat se stejnou láskou, s níž nás On miloval."

Závěrečná část papežových úvah s mládeží byla věnována definici lásky: "Láska Pána je každodenní, neokázalá a respektuplná, je svobodná a osvobozující. Je to láska, která uzdravuje a roste, dodal Svatý otec. "To je ta "láska, která dává smysl".

Zdroj: Vatican News

.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019