Papež mladým: Milovat tak, jak miloval Ježíš

25. 01. 2019 téma: Světový den mládeže Rubrika: Papež František
Na slavnostním zahájení 34. světového dne mládeže ujistil papež František tisícovky mladých poutníků z celého světa, kteří se shromáždili v univerzitním městě Santa Maria la Antigua, že církev "jde společně s nimi."

Foto: Vatican Media

Papež František ve čtvrtek v podvečer panamského času předsedal bohoslužbě slova, tedy oficiálnímu slavnostnímu zahájení Světového dne mládeže v Panamě. Přítomné zástupy, které se shromáždily v ohrazeném venkovním prostranství podél pobřežního parku města Panamy, povzbudil k tomu, aby podporovaly kulturu setkávání, díky které je tato událost možná.

"Uvědomuji si, že dostat se sem nebylo snadné. Vím, kolik úsilí a oběti bylo třeba, abyste se tohoto dne mohli účastnit. Mnoho týdnů práce, odhodlání, setkávání, reflexe a modlitby učinilo samotnou cestu velkou odměnou. Učedník není jen člověk, který přijde na určité místo, ale ten, kdo se rozhodne, kdo se nebojí riskovat a pokračovat dál v chůzi. To je velká radost: pokračovat v chůzi. Nebojte se riskovat a jít dál. Dnes jsme se zde mohli všichni setkat proto, že jsme už nějakou dobu - v našich různých komunitách - byli společně na cestě."

Papež František dále mladým zdůraznil, že "kultura setkávání je výzva odvážit se udržet naživu sdílený sen... Sen, který má místo pro každého... Sen jménemJežíš". Svatý otec se inspiroval svatým Oskarem Romerem a citoval z homilie tohoto umučeného arcibiskupa ze San Salvadoru: "Křesťanství není sbírkou pravd, ve které se má věřit nebo pravidel, která mají být dodržována, nebo zákazů... Křesťanství znamená následovat sen, pro který položil Ježíš svůj život: milovat se stejnou láskou, s níž nás On miloval."

Závěrečná část papežových úvah s mládeží byla věnována definici lásky: "Láska Pána je každodenní, neokázalá a respektuplná, je svobodná a osvobozující. Je to láska, která uzdravuje a roste, dodal Svatý otec. "To je ta "láska, která dává smysl".

Zdroj: Vatican News

.

Autor článku: Monika Klimentová