Programové tipy Radia Proglas na 6. týden 2019

Datum publikace1. 2. 2019, 9.00

V týdnu od 4. do 10. února 2019 uslyšíte na Radiu Proglas v týdeníku Vítejte, senioři! o zajímavém projektu Senioři píší wikipedii. Těšit se můžete také na rozhovor s nejlepším lezcem světa Adamem Ondrou nebo s ředitelem sekce pro mládež ČBK P. Kamilem Strakem, který bude vyprávět o zážitcích ze SDM v Panamě.

Ilustrační foto: Pixabay

V aktuálním týdnu vysíláme v přímém přenosu následující bohoslužby:

v úterý 5. února v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu, ve čtvrtek 7. února v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 8. února v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 10. února v 9.00 mši svatou z kostela Panny Marie Pomocnice v Olomouci.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

Senioři mají díky svým celoživotním zkušenostem, znalostem a dostatku času velký potenciál  obohatit o spoustu užitečného obsahu známou on-line encyklopedii. Toho si v roce 2013 všiml Jan Sokol a společně s Vojtěchem Veselým a Vojtěchem Dostálem se pustili do projektu Senioři píší wikipedii. Poslouchejte týdeník Vítejte, senioři! v pondělí 4. února v 9.00.

Hostem Marcely Kopecké v relaci Okolo stolu bude dokumentární režisérka Theodora Remundová. O své práci a o posledním dvojdílném snímku Moje století, ve kterém přináší portréty více než dvou desítek stoletých lidí, bude hovořit ve středu 6. února od 9.00.

Na co myslí těsně před tím, než začne lézt? Má nějaký rituál před tím, než jde na skálu? Jak čelí strachu? Jaký byl jako dítě? V čem se odlišoval, že se z něj stal později nejlepší lezec světa? A co ho baví kromě lezení? Tak trochu jiný rozhovor s nejlepším lezcem světa, 25letým Brňákem Adamem Ondrou zazní v Barvínku. Těšit se můžete na povídání s Adamovou přítelkyní, lezkyní Ivou Vejmolovou. Bětka a Romča také představí novou soutěž Hrdina Barvínku. Poslouchejte v úterý 5. února v 16.00.

Jaké bylo setkání mládeže s papežem Františkem v Panamě? Co přineslo českým poutníkům? I to jsou některé z otázek, které položíme v pořadu Mezi slovy. Pozvání Kateřiny Rózsové do pražského studia Kristián přijal Kamil Strak, ředitel sekce pro mládež České biskupské konference. Poslouchejte ve čtvrtek  7. února od 9.00.

Média jsou často obviňována, že „píší v něčím žoldu“, že šíří nějakou ideologii. Jak to s těmi ideologiemi je? Nakolik ovlivňují podobu a vyznění jednotlivých mediálních produktů? A je vůbec možné psát či vysílat neideologicky? O tom bude ve čtvrtém dílu vzdělávacího cyklu Jak rozumět médiím hovořit Jan Motal, který na brněnské Fakultě sociálních studií přednáší žurnalistickou etiku. Poslouchejte ve čtvrtek 7. února v 16.00.

Další část cyklu Úvod do knih Starého zákona se zaměří na druhou šestici Malých proroků. Nahum, Abakuk a Sofonjáš působili v 7. století před Kristem a Ageus, Zachariáš a Malachiáš v 6. století. Proroctví malých proroků má dvojí původ. Jedni hlásají Boží slovo. Tak, jak ho slyšeli, také prorokují. A druzí patří zase mezi vizionáře, jako např. Zachariáš. Ten měl zejména vidění, o kterých pak promlouval k lidem. Vidění byla lidem v tehdejší době zřejmě dobře srozumitelná, dnes už pro jejich pochopení potřebujeme kvalitní průvodce. Povídání doc. Chalupy pokračuje v pátek 8. února ve 20.15.

Blahoslavení, kdo lační a žízní po spravedlnosti – to je název další části seriálu, který nabízíme v rámci Dotýkání světla. Se dvěma kněžími, Pavlem  Fatěnou a Liborem Všetulou, se můžete zastavit nad jednotlivými tématy Kristových blahoslavenství, zapsaných v evangeliích svatého Matouše a svatého Lukáše. Poslouchejte v sobotu 9. února od 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: Radka Blajdová