Liturgická památka sv. Pavla VI. se bude slavit 29. května

Datum publikace6. 2. 2019, 15.00

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dnes zveřejnila nový dekret, ve kterém papež František ustanovil, že nezávazná památka sv. Pavla VI. bude přidána do liturgického kalendáře římskokatolické církve na 29. květen.

Foto: archiv Papežské koleje Nepomucenum

„Vzhledem k posvátnosti života tohoto papeže, dosvědčené v dílech a slovech, a s přihlédnutím na velký vliv jeho apoštolské služby pro celosvětovou církev, Svatý otec František přijal petice a touhy Božího lidu a nařídil, aby památka sv. Pavla VI. byla zapsána do všeobecného římského kalendáře na 29. květen jako nezávazná památka,“ stojí v textu dekretu Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, datovaného 25. ledna 2019, v den svátku Obrácení svatého Pavla.

Tato nová památka,“ zdůrazňuje dále dekret, musí být zahrnuta do všech liturgických kalendářů a knih pro slavení mše svaté a liturgie hodin; liturgické texty, které jsou k dekretu přiložené, musí být přeložené, schválené a po odsouhlasení vydané biskupskými konferencemi.“

Dekret dále přibližuje život, dílo a magisterium papeže sv. Pavla VI.

Texty vybrané k volitelné památce sv. Pavla VI. v lekcionáři:

1. čtení: 1 Kor 9, 16-19. 22-23, n. 722, 4.
Responsoriální žalm: Ž 95 (96), 1-2a. 2b-3. 7-8a. 10, n. 721, 5.
Alelujový verš: Mk 1,17, n. 723, 3.
Evangelium: Mt 16, 13-19, n. 724, 2.

Dodatky k liturgickým knihám (v latině) najdete na oficiálním webu Svatého stolce. Překlad do českého jazyka se připravuje.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová