Liturgická památka sv. Pavla VI. se bude slavit 29. května

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dnes zveřejnila nový dekret, ve kterém papež František ustanovil, že nezávazná památka sv. Pavla VI. bude přidána do liturgického kalendáře římskokatolické církve na 29. květen.
Publikováno: 6. 2. 2019 16:00

Foto: archiv Papežské koleje Nepomucenum 

„Vzhledem k posvátnosti života tohoto papeže, dosvědčené v dílech a slovech, a s přihlédnutím na velký vliv jeho apoštolské služby pro celosvětovou církev, Svatý otec František přijal petice a touhy Božího lidu a nařídil, aby památka sv. Pavla VI. byla zapsána do všeobecného římského kalendáře na 29. květen jako nezávazná památka,“ stojí v textu dekretu Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, datovaného 25. ledna 2019, v den svátku Obrácení svatého Pavla. 

Tato nová památka,“ zdůrazňuje dále dekret, musí být zahrnuta do všech liturgických kalendářů a knih pro slavení mše svaté a liturgie hodin; liturgické texty, které jsou k dekretu přiložené, musí být přeložené, schválené a po odsouhlasení vydané biskupskými konferencemi.“

Dekret dále přibližuje život, dílo a magisterium papeže sv. Pavla VI.

Texty vybrané k volitelné památce sv. Pavla VI. v lekcionáři:

1. čtení: 1 Kor 9, 16-19. 22-23, n. 722, 4.
Responsoriální žalm: Ž 95 (96), 1-2a. 2b-3. 7-8a. 10, n. 721, 5.
Alelujový verš: Mk 1,17, n. 723, 3.
Evangelium: Mt 16, 13-19, n. 724, 2.

Dodatky k liturgickým knihám (v latině) najdete na oficiálním webu Svatého stolce. Překlad do českého jazyka se připravuje.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019