Venezuela: Papež si chce ověřit vůli obou stran

Papež František si vyhrazuje právo ověřit si záměry obou znesvářených stran ve Venezuele ještě předtím, než Svatý stolec zváží možnost mediace konfliktu. Církev ve Venezuele stále usiluje o mírumilovné řešení současné vyhrocené situace.
Publikováno: 7. 2. 2019 14:00

Foto: Tomáš Tetiva / ČBK

Tiskové středisko Svatého stolce dnes vydalo stručné prohlášení reagující na dotazy novinářů ohledně pokračující krize ve Venezuele a možnosti, že by se Vatikán mohl zapojit do mediace konfliktu.

Svatý otec si vyhrazuje právo ověřit si záměry obou stran. Po prozkoumání situace bude zváženo, zda existují podmínky vhodné pro následování této cesty,“ uvedl ředitel tiskového střediska Alessandro Gisotti.

Na mediaci se musí shodnout všechny strany

Během návratu ze Spojených arabských emirátů odpověděl papež František na dotazy novinářů v podobném duchu: „Uvidíme, co lze udělat. Podmínkou zprostředkování je ovšem vůle obou stran, musejí o ně žádat obě strany. Já jsem vždy připraven,“ prohlásil Svatý otec.

Dále připomněl rozhovory mezi vládou a opozicí, které se konaly v Santo Domingo. Ty zprostředkoval bývalý španělský premiér Zapateroa a účastnil se jich nynější italský nuncius arcibiskup Emil Paul Tscherrig a arcibiskup Claudio Maria Celli.

Svatý stolec byl ve Venezuele zastoupen v okamžiku dialogu, kterého se účastnil Zapatero a Mons. Tscherrig a posléze pokračoval Mons. Celli. Avšak hory chtěly rodit a porodily myš, nic z toho nevzešlo. Otázka zní: druhá strana si přeje totéž nebo ne? Rovněž pro státy platí, že nejprve je třeba zvážit, zda žádat vstřícné kroky nebo zprostředkování,“ dodal papež František.

I v Panamě myslel na Venezuelu

Krize ve Venezuele vyvrcholila 23. ledna, kdy se předseda venezuelského Národního shromáždění Juan Gerardo Guaidó Márquez veřejně prohlásil úřadujícím prezidentem Venezuely. Ve stejný den současně papež František dorazil do Panamy na oslavy Světového dne mládeže.

Zde v Panamě jsem hodně myslel na venezuelský lid, se kterým jsem obzvláště v těchto dnech spojen. Tváří v tvář současné vážné situaci prosím Pána o spravedlivé a pokojné řešení krize, které bude mít ohled na lidská práva a bude ku prospěch všem obyvatelům země,“ prohlásil papež František.

Humanitární krize a hlas biskupů

Biskupové Venezuely považují humanitární krizi za současný největší problém v zemi. Ta je zbídačená navzdory svým obrovským ropným zásobám. Podle posledních údajů OSN je 12% obyvatelstva podvyživená a úroveň špatné výživy je nejhorší za posledních 25 let. Podle OSN uprchlo ze země zhruba 2,3 milionu obyvatel od roku 2015.

Nechceme žádné krveprolití. Víme, že lid Venezuely je mírumilovný, a proto je třeba vyjednávat a hledat pokojné řešení krize, které budou respektovat všichni. Přikázání ´Nezabiješ´ má obzvláště velkou váhu v těchto dnech, musíme hledat cestu míru, nikoliv války,“ dodal biskup José Trinidad Fernández, generální sekretář Venezuelské biskupské konference.

(Zdroj: Vatican News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019