Venezuela: Papež si chce ověřit vůli obou stran

Datum publikace7. 2. 2019, 13.00

Papež František si vyhrazuje právo ověřit si záměry obou znesvářených stran ve Venezuele ještě předtím, než Svatý stolec zváží možnost mediace konfliktu. Církev ve Venezuele stále usiluje o mírumilovné řešení současné vyhrocené situace.

Foto: Tomáš Tetiva / ČBK

Tiskové středisko Svatého stolce dnes vydalo stručné prohlášení reagující na dotazy novinářů ohledně pokračující krize ve Venezuele a možnosti, že by se Vatikán mohl zapojit do mediace konfliktu.

Svatý otec si vyhrazuje právo ověřit si záměry obou stran. Po prozkoumání situace bude zváženo, zda existují podmínky vhodné pro následování této cesty,“ uvedl ředitel tiskového střediska Alessandro Gisotti.

Na mediaci se musí shodnout všechny strany

Během návratu ze Spojených arabských emirátů odpověděl papež František na dotazy novinářů v podobném duchu: „Uvidíme, co lze udělat. Podmínkou zprostředkování je ovšem vůle obou stran, musejí o ně žádat obě strany. Já jsem vždy připraven,“ prohlásil Svatý otec.

Dále připomněl rozhovory mezi vládou a opozicí, které se konaly v Santo Domingo. Ty zprostředkoval bývalý španělský premiér Zapateroa a účastnil se jich nynější italský nuncius arcibiskup Emil Paul Tscherrig a arcibiskup Claudio Maria Celli.

Svatý stolec byl ve Venezuele zastoupen v okamžiku dialogu, kterého se účastnil Zapatero a Mons. Tscherrig a posléze pokračoval Mons. Celli. Avšak hory chtěly rodit a porodily myš, nic z toho nevzešlo. Otázka zní: druhá strana si přeje totéž nebo ne? Rovněž pro státy platí, že nejprve je třeba zvážit, zda žádat vstřícné kroky nebo zprostředkování,“ dodal papež František.

I v Panamě myslel na Venezuelu

Krize ve Venezuele vyvrcholila 23. ledna, kdy se předseda venezuelského Národního shromáždění Juan Gerardo Guaidó Márquez veřejně prohlásil úřadujícím prezidentem Venezuely. Ve stejný den současně papež František dorazil do Panamy na oslavy Světového dne mládeže.

Zde v Panamě jsem hodně myslel na venezuelský lid, se kterým jsem obzvláště v těchto dnech spojen. Tváří v tvář současné vážné situaci prosím Pána o spravedlivé a pokojné řešení krize, které bude mít ohled na lidská práva a bude ku prospěch všem obyvatelům země,“ prohlásil papež František.

Humanitární krize a hlas biskupů

Biskupové Venezuely považují humanitární krizi za současný největší problém v zemi. Ta je zbídačená navzdory svým obrovským ropným zásobám. Podle posledních údajů OSN je 12% obyvatelstva podvyživená a úroveň špatné výživy je nejhorší za posledních 25 let. Podle OSN uprchlo ze země zhruba 2,3 milionu obyvatel od roku 2015.

Nechceme žádné krveprolití. Víme, že lid Venezuely je mírumilovný, a proto je třeba vyjednávat a hledat pokojné řešení krize, které budou respektovat všichni. Přikázání ´Nezabiješ´ má obzvláště velkou váhu v těchto dnech, musíme hledat cestu míru, nikoliv války,“ dodal biskup José Trinidad Fernández, generální sekretář Venezuelské biskupské konference.

(Zdroj: Vatican News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Tomáš Tetiva