Programové tipy Radia Proglas na 8. týden 2019

Datum publikace16. 2. 2019, 8.00

V týdnu od 4. do 10. února vysílá Proglas například Kafemlýnek věnovaný autoškole pro ženy, Barvínek o Rychlých Šípech nebo hudební týdeník Slyšte, lidé! o íránské hudbě.

Ilustrační foto: Proglas

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby:

v úterý 19. února v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu, ve čtvrtek 21. února v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 22. února v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 24. února v 9.00 mši svatou z duchovního centra v Brně-Lesné.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

Svatost není výsadou morálně ušlechtilých výjimečných hrdinů, ale povoláním ke každodennímu zápasu o život v Kristu. Jaké svaté znáte a v čem vás inspirují? Je ve vašem okolí někdo opravdu Bohu blízký? Příběhy o konkrétních výsledcích přímluv ke svatým – tedy o 'pomoci z nebe' na vás čekají v Noční lince s redaktorkou Irenou Kintrovou v pondělí 18. února od 22.30.

Když se maminky po rodičovské dovolené vrací zpátky do práce, mívají hodně napilno. Musí zvládnout dosavadní provoz rodiny a přibrat další povinnosti, mezi které třeba patří řízení auta. Vstříc ženám, které potřebují oprášit znalosti v řízení auta, vycházejí speciální autoškoly pro ženy. Jednou z prvních byla Škola řízení v Brně. Do Kafemlýnku přijde v úterý 19. února autorka nápadu Iva Rážová, která kromě autoškoly píše pěkný internetový blog. Poslouchejte živě od 9.00.

V prosinci Rychlé Šípy oslavily 80 let od prvního vydání. A i když už by z Rychlonožky a spol. byli dědečci, jejich příběhy jsou nesmrtelné. Proto nás také budou zajímat v Barvínku v úterý 19. února od 16.00. Jak vlastně spisovatel Jaroslav Foglar vymyslel pětici kluků, kteří ve městě i v přírodě zažívají různá dobrodružství? Co by Rychlé Šípy dělaly v dnešním moderním světě? Nosil by Červenáček svoji čapku? Byl by Mirek Dušín stále tak čestný? Zajímavosti i svůj pohled nám řekne literární kritička Proglasu Hana Svanovská. Společně s Martinem ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara se také můžete vydat na procházku brněnskými Stínadly a řeč bude třeba i o tom, co všechno jejich spolek pro děti i dospělé nabízí.

Pronásledování rodin v době nesvobody je hlavní téma XIII. ročníku mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel 2019. Probíhat bude ve dnech 24. února – 7. března. S jeho ředitelem Janem Řeřichou bude Kateřina Rózsová hovořit v relaci Okolo stolu nejen o tom, co všechno tento ročník přinese, ale také se dozvíte, proč připomínat dějiny a jak se z nich poučit pro budoucnost. Poslouchejte ve středu 20. 2. od 9.00.

Írán známe jako kontroverzní zemi nesvobody. Ale je to také území s neuvěřitelně bohatou kulturní a také hudební tradicí. V pořadu Slyšte, lidé! vás Milan Tesař pozve na malý hudební výlet do bývalé Persie, tedy dnešního Íránu. Představí základní nástroje perské hudby, zazní hudba lidová, klasická i rocková. A zaměříme se i na íránské hudebníky, kteří žijí a působí na české scéně. Nenechte si ujít v sobotu 23. února v 19.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: Radka Blajdová