Programové tipy Radia Proglas na 10. týden 2019

Datum publikace2. 3. 2019, 8.00

V týdnu od 4. do 10. března se můžete těšit např. na novou rubriku Informace, nebo manipulace?, která se bude věnovat aktuálně šířeným zavádějícím a lživým informacím ve veřejném prostoru, jejich vzniku i dopadům. Na Popeleční středu je připraven speciální program, připojit se můžete k modlitbě Křížové cesty a přenosu mše svaté, dále vás čeká poselství papeže k postní době a diskuze K čemu je v životě dobré pokání?

V aktuálním týdnu vysíláme v přímém přenosu následující bohoslužby:

v úterý 5. března v 18.00 mši svatou za zemřelé posluchače ze studia Proglasu, na Popeleční středu 6. března v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné, ve čtvrtek 7. března v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, v pátek 8. března v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 10. března v 9.00 mši svatou z kostela Panny Marie Pomocnice v Olomouci.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

Ve středu a v pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Křížové cesty.

Hostem ve vysílání Proglasu bude doktor Radkin Honzák, český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog. Je podepsán pod řadou populárně naučných knih o psychologii a psychosomatice, pravidelně píše svůj blog a sleduje současné dění. O svém životě, profesi a problémech, které vidí kolem sebe, promluví v pondělí 4. března v 9.00. Rozhovor povede Marcela Kopecká.

Od 4. března naladíte každé pondělí novou rubriku Informace, nebo manipulace?, ve které se spolu se spolkem Zvol si info bude Jana Lokajová věnovat aktuálně šířeným zavádějícím a lživým informacím ve veřejném prostoru, jejich vzniku i dopadům. Vedle toho se zaměří na rozpoznávání manipulací v textech a audiovizualním obsahu, který se může objevovat ve veřejných sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích. Poslouchejte vždy po pořadu Kukadlo asi v 16.20.

Michaela Bučková téměř dva roky mapovala bývalé kostely a kaple, které jsou dnes využívány jinak – jako knihovny, sklady, kulturní domy, penziony apod. Jak hodnotí fakt, že sakrální památky slouží jinému než náboženskému účelu? Nejen to se dozvíte v pořadu studia Radim v úterý 5. března ve 20.15.

Na Popeleční středu (6. 3.) připravil Proglas speciální program. Mši svatou přenáší z kostela Panny Marie Sněžné v Praze v 18.00. V 15.00 se můžete připojit k modlitbě Křížové cesty, následuje Poselství papeže Františka k postní době 2019. Připraveny jsou také delší bloky duchovní hudby – od 17.25, 19.15 a 22.30. Pořad Okolo stolu nese název K čemu je v životě dobré pokání? Na půst, svátost smíření a vše co souvisí s postním obdobím, se zaměří redaktor Pavel Smolek spolu se svým hostem profesorem Petrem Kubínem. Ten přiblíží, jak se pokání a přístup k němu v čase proměňovalo. Řeč bude také o tom, kdy stačí svátost smíření a kdy je dobré vyhledat i pomoc lékaře. Poslouchejte od 9.00. Od 20.15 uslyšíte pořad ostravského studia. Již 150 let uplynulo od narození kněze a později pomocného biskupa olomoucké arcidiecéze Mons. Josefa Schinzela. S jeho životním příběhem, který se nám všem může stát mementem potřeby neustálého prohlubování víry podle Ježíšova evangelia, nás v pořadu studia Hedvika seznámí historik Mons. Jan Larisch.

Tématem pořadu Mezi slovy je ve čtvrtek 7. března 80. výročí od zřízení Protektorátu. O příčinách, následcích a detailech této historické události bude Marcela Kopecká hovořit s vojenskými historiky Eduardem Stehlíkem a Janem Stříbrným. Jak Češi přijali nové zřízení, jak se formoval odboj a jakou roli v něm hrála církev? V 9.00 si můžete připomenout i hrdiny roku 1939.

Nová monografie česko-římského teologa Karla Skalického Církev v Evropě, Evropa v církvi se pokouší pohlédnout na evropskou historii prizmatem klíčových historických přelomů – revolucí. Kniha si zachovává ráz napínavého vyprávění, obohaceného o jedinečné osobní svědectví autora, jenž žil převážnou část svého života v Římě, v centru církevního, teologického a politického dění. Více v Knihovničce v neděli 10. března ve 13.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: Radka Blajdová