Svatý otec zahájí postní dobu na Aventinu

Datum publikace6. 3. 2019, 14.15

Podle pradávné tradice zahájí papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne v benediktinské basilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny.

Foto: Isabel Anderson / CNA

Papež bude udílet popelec v bazilice sv. Sabiny

„Dnes, na Popeleční středu, začíná postní období. Přeji každému z vás, aby prožil tuto dobu v autentickém duchu pokání a obrácení, jako návrat k Otci, který očekává všechny s rozevřenou náručí, aby nás pozval k nejniternějšímu spojení s Ním,“ uvedl papež František na závěr dnešní audience na náměstí sv. Petra.

Dnes v 16.30 začne v bazilice sv. Anselma na Aventinu kající procesí, které povede Svatý otec a které bude pokračovat k další aventinské bazilice sv. Sabiny. Zde bude v 17.30 papež František celebrovat mši svatou, při níž udělí popelec kardinálům, biskupům, benediktinským mnichům od sv. Anselma, otcům dominikánům od sv. Sabiny a přítomným věřícím.

Římská tradice tzv. statií

Tradice postních zastavení, „stationes“ sahá v Římě přinejmenším do 5. století. Jak naznačuje termín, vybízí věřící k „zastavení“ v modlitbě a rozjímání na začátku každého dne postní doby. Římská statia jsou spojena s hroby mučedníků, kteří jsou pilíři římské církve.

V jednotlivých bazilikách se vystavují relikvie a zpívají se litanie ke svatým, na připomínku těch, kdo potvrdili víru v Krista svou krví. V příloze přinášíme přehled jednotlivých římských zastavení na letošní postní dobu.

„Cesta postních statií v Římě“ - zdůrazňuje P. Giuseppe Midili, ředitel liturgického úřadu římské diecéze - „vyjadřuje touhu, povolání a potřebu být poutníky ve městě, ve kterém žijeme. Jedná se o kající cestu, která nám pomáhá znovu objevit perspektivu svatosti, ke které jsme povoláni. Zastavme se na místech, kde mučedníci položili svůj život, aby dali znovu objevit smyslu naší existence. Projděme se ulicemi města Říma a každého města a znovu objevujeme cesty, po kterých probíhá náš každodenní život, cesty, které byly obývané svatými, mučedníky ... svědky.“

Termín „statio“ odkazuje také k hlídce střežící vojenský tábor a připomíná hlavní rysy postní doby, jež má být časem probuzení k bdělosti, ve kterém křesťan, vyzbrojen modlitbou a postem, činí skutky pokání a milosrdné lásky. Více o těchto postních zastavení si můžete přečíst v článku na Radiu Vaticana.

(Zdroj: Vatican News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Radka Blajdová