Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež s římskou kurií zahájili postní duchovní cvičení

Datum publikace11. 3. 2019, 15.00
TiskTisk

Papež František se svými nejbližšími spolupracovníky se v neděli odpoledne odebral do exercičního Domu Božského Mistra v obci Ariccia na pětidenní duchovní cvičení.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

Až do pátku 15. března se tedy nebudou konat veřejná papežská vystoupení, včetně středeční generální audience, která letos připadá na šesté výročí zahájení Františkova pontifikátu. Od pondělí do čtvrtka účastníci exercicií zahájí den společnou ranní mší, poté si vyslechnou dopolední a odpolední meditaci a následné rozjímání završí večerní nešpory s eucharistickou adorací. V pátek 15. března je na programu závěrečná dopolední meditace a poté návrat do Vatikánu.

Duchovní cvičení římské kurie letos vede olivetánský mnich Bernardo Francesco Maria Gianni, převor florentského opatství San Miniato al Monte, který čerpal podněty k meditacím v bohaté tvorbě poválečného básníka Maria Luziho. Zároveň zmiňuje odkaz italského politika Giorgia La Piry, dvojnásobného florentského starosty a dominikánského terciáře, u něhož probíhá beatifikační proces (jeho hrdinské ctnosti papež František potvrdil loni v létě). Podobně jako se Luzi snaží navrátit básnický výraz do reality a spatřuje v básníkovi hledače pravdy (sbírka Čest pravdy patří k nejvýznamnějším v italské poválečné poezii), promítá La Pira svou katolickou víru do politického a občanského angažmá. Ačkoli se tedy letošní duchovní rozjímání pro papeže a římskou kurii opětovně ubírají kulturním směrem (po loňských z pera básníka a teologa Josého Tolentina Mendonçy), nenabídnou pouze estetický prožitek, ujišťuje jejich autor, o. Bernardo Francesco Maria Gianni:

Myslím, že nehledě na veškerou rétoriku, skutečně potřebujeme krásu a papež nám to mnohokrát připomenul. Krásu, která není estetismem a únikem od myšlení, utrpení a proroctví, nýbrž krásu jako možnost, jak navrátit vysoká měřítka do našich životů a soužití. Kultura a krása jako výchova k životu, tak, jak ji církev po staletí předkládala v mnišském životě. V jednoduchosti nám to mistrně popsal Benedikt XVI. ve své nádherné pařížské přednášce. Krása není tvorbou nových kulturních forem, nýbrž rozpoznání Boha, který se vtěluje do našich dějin a stává se slovem, krásou, zpěvem...

Říká florentský olivetán, jemuž papež František svěřil vedení letošních postních duchovních cvičení.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou