Před šesti lety zahájil papež František svůj pontifikát

Datum publikace13. 3. 2019, 14.00

Dnes je tomu přesně šest let, kdy papež „z druhého konce světa“ vyšel na balkón svatopetrské baziliky, aby pozdravil desetitisíce věřících shromážděných na náměstí. Hlavou církve se stal argentinský arcibiskup Jorge Mario Bergoglio SJ jako její 266. papež, první novodobý neevropský papež, první jezuita a první papež v dějinách církve, který si zvolil jméno František.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

V souvislosti s tímto výročím říká ředitel tiskového střediska Svatého stolce Alessandro Gisotti, že mezi klíčová slova Františkova pontifikátu patří „láska, milosrdenství a odvaha“. Při vzpomínce na den volby papeže si vybavuje, že „první věc, která mi přišla na mysl, byl úžas a překvapení“.

Myslím, že zvolení Jorge Maria Bergoglia bylo naprosté překvapení pro nás všechny; vybavuji si ten výraz údivu, když komoří oznámil jméno Bergoglio a František; první papež se jménem František, první jezuita a první Latinoameričan,“ uvedl Gisotti.

Díky své práci může Alessandro Gisotti sledovat zblízka, jak reagují lidé na papeže Františka a jak on sám k nim přistupuje. Jako příklad uvádí Františkovu návštěvu na Světovém dni mládeže v Panamě, kde „propukaly bouřlivé emoce, lidé plakali a křičeli, když se s ním setkali, viděli jeho blízkost, zejména vůči chudým, nemocným, zranitelným. To je skutečná manifestace lásky, milosrdenství Ježíše a Boha a lidé to citlivě vnímají“.

Alessandro Gisotti řekl, že vedle svědectví milosrdenství a lásky papeže Františka na něj nejvíce zapůsobila jeho „odvaha čelit těm nejobtížnějším tématům'.

Připomíná papežovo odhodlání prosazovat mírový dialog a především jeho „boj s příšernou metlou sexuálního zneužívání dětí a mladistvých. Právě toto úsilí nám ukazuje, že dokáže čelit těm nejobtížnějším výzvám beze strachu.

Zvolen papežem byl 13. března 2013 v pátém skrutiniu. Stal se prvním novodobým neevropským papežem, prvním jezuitou v papežském úřadu a prvním pontifikem nesoucím jméno František. Jeho papežským heslem je Miserando atque eligendo (česky Pohlédl na něj s milosrdenstvím a vyvolil si jej.)

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva