Programové tipy Radia Proglas na 12. týden 2019

V týdnu od 18. do 24. března naladíte na Proglasu první besedu jarní série Bez obav? věnované problematice Blízkého východu nebo týdeník Všimli jsme si o Svíčkové manifestaci z března 1988.
Publikováno: 15. 3. 2019 10:15

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby:

v úterý 19. března v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu, ve čtvrtek 21. března v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné, v pátek 22. března v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 24. března v 9.00 mši svatou z duchovního centra v Brně-Lesné.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (světla) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

Ve středu a v pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Křížové cesty.

Projekt Přečti! realizuje v Olomouci a okolí Rodinné centrum Heřmánek jako mezigenerační aktivitu. Na třicet ochotných babiček a dědečků chodí pravidelně do školek číst nebo vypravovat dětem pohádky. Více se dozvíte v pořadu Vítejte, senioři! v pondělí 18. března od 9.00.

Redaktorka Alžběta Havlová pro vás na vlastní kůži vyzkoušela, jaké je zažít kurz přežití s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem. Tentokrát se vypravili do dalekého Nepálu a nebyl by to Pavlíček, kdyby Bětku a jejího manžela Jendu nevzal rovnou na expedici do Himalájí. Jaké to je spát v 5000 metrech nad mořem? Jaká nebezpečí na člověka číhají v nepálských Himalájích? Poslouchejte Barvínek v úterý 19. března v 16.00. Ptát se budete moci na vše, co vás zajímá, protože Barvínek se tentokrát bude vysílat živě.

Rusíni jsou národem, který žije ve třech státech – na Slovensku je jejich domovem především severovýchodní cíp republiky, ale jsou i na Ukrajině a v Polsku. O kultuře Rusínů, jejich tradicích, o životě za socialismu i v současnosti hovoří Peter Štefaňák, předseda organizace Molody Rusiny ve slovenském pořadu Fujaročka moja z dílny Alžbety Lukáčové. Zazní nahrávky rusínské lidové hudby z mnoha lokalit, a to od tradičních obřadních písní v originálním vícehlasném podání až po řeckokatolický zpěv. Poslouchejte ve středu 20. března v 16.55.

Co víme o Blízkém východě a lidech, kteří tam žijí? Jak najít společnou řeč
a toleranci? Kdo pronásleduje křesťany na Blízkém východě? Kde boje končí a kde začínají? Jací budou letošní migranti? I to se dozvíte v jarní sérii besed Bez obav? Přijďte diskutovat s předními odborníky na tuto problematiku, každé pondělí od 18. března do olomouckého penzionu Tõde, vždy od 19.00. Záznam besed uslyšíte v cyklu Mezi slovy vždy následující čtvrtek od 9.00. Pozvání na besedy přijali například bývalý zpravodaj na Blízkém východě Břetislav Tureček, Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů, teolog se specializací na Orient Jaroslav Franc nebo tlumočnice z arabštiny a perštiny Lenka Hrabalová.

Pořad Všimli jsme si se zaměří na současný odkaz Svíčkové manifestace z března 1988, která předznamenala pád komunistické totality v Československu. Na tehdejší dění bude vzpomínat prezidentský kandidát a jeden z tehdejších organizátorů manifestace František Mikloško. V debatě se zástupkyní mladých věřících Annou Lackovou proberou, co je hrdinství a občanská statečnost a jestli i dnes vidí mladí křesťané pádné důvody, proč se angažovat ve veřejném dění. Poslouchejte v pátek 22. března od 9.00.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas) 

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020