Programové tipy Radia Proglas na 12. týden 2019

V týdnu od 18. do 24. března naladíte na Proglasu první besedu jarní série Bez obav? věnované problematice Blízkého východu nebo týdeník Všimli jsme si o Svíčkové manifestaci z března 1988.
Publikováno: 15. 3. 2019 10:15

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby:

v úterý 19. března v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu, ve čtvrtek 21. března v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné, v pátek 22. března v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 24. března v 9.00 mši svatou z duchovního centra v Brně-Lesné.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (světla) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

Ve středu a v pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Křížové cesty.

Projekt Přečti! realizuje v Olomouci a okolí Rodinné centrum Heřmánek jako mezigenerační aktivitu. Na třicet ochotných babiček a dědečků chodí pravidelně do školek číst nebo vypravovat dětem pohádky. Více se dozvíte v pořadu Vítejte, senioři! v pondělí 18. března od 9.00.

Redaktorka Alžběta Havlová pro vás na vlastní kůži vyzkoušela, jaké je zažít kurz přežití s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem. Tentokrát se vypravili do dalekého Nepálu a nebyl by to Pavlíček, kdyby Bětku a jejího manžela Jendu nevzal rovnou na expedici do Himalájí. Jaké to je spát v 5000 metrech nad mořem? Jaká nebezpečí na člověka číhají v nepálských Himalájích? Poslouchejte Barvínek v úterý 19. března v 16.00. Ptát se budete moci na vše, co vás zajímá, protože Barvínek se tentokrát bude vysílat živě.

Rusíni jsou národem, který žije ve třech státech – na Slovensku je jejich domovem především severovýchodní cíp republiky, ale jsou i na Ukrajině a v Polsku. O kultuře Rusínů, jejich tradicích, o životě za socialismu i v současnosti hovoří Peter Štefaňák, předseda organizace Molody Rusiny ve slovenském pořadu Fujaročka moja z dílny Alžbety Lukáčové. Zazní nahrávky rusínské lidové hudby z mnoha lokalit, a to od tradičních obřadních písní v originálním vícehlasném podání až po řeckokatolický zpěv. Poslouchejte ve středu 20. března v 16.55.

Co víme o Blízkém východě a lidech, kteří tam žijí? Jak najít společnou řeč
a toleranci? Kdo pronásleduje křesťany na Blízkém východě? Kde boje končí a kde začínají? Jací budou letošní migranti? I to se dozvíte v jarní sérii besed Bez obav? Přijďte diskutovat s předními odborníky na tuto problematiku, každé pondělí od 18. března do olomouckého penzionu Tõde, vždy od 19.00. Záznam besed uslyšíte v cyklu Mezi slovy vždy následující čtvrtek od 9.00. Pozvání na besedy přijali například bývalý zpravodaj na Blízkém východě Břetislav Tureček, Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů, teolog se specializací na Orient Jaroslav Franc nebo tlumočnice z arabštiny a perštiny Lenka Hrabalová.

Pořad Všimli jsme si se zaměří na současný odkaz Svíčkové manifestace z března 1988, která předznamenala pád komunistické totality v Československu. Na tehdejší dění bude vzpomínat prezidentský kandidát a jeden z tehdejších organizátorů manifestace František Mikloško. V debatě se zástupkyní mladých věřících Annou Lackovou proberou, co je hrdinství a občanská statečnost a jestli i dnes vidí mladí křesťané pádné důvody, proč se angažovat ve veřejném dění. Poslouchejte v pátek 22. března od 9.00.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas) 

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019