Programové tipy Radia Proglas na 12. týden 2019

15. 03. 2019 Rubrika: Domácí
V týdnu od 18. do 24. března naladíte na Proglasu první besedu jarní série Bez obav? věnované problematice Blízkého východu nebo týdeník Všimli jsme si o Svíčkové manifestaci z března 1988.

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby:

v úterý 19. března v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu, ve čtvrtek 21. března v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné, v pátek 22. března v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 24. března v 9.00 mši svatou z duchovního centra v Brně-Lesné.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (světla) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

Ve středu a v pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Křížové cesty.

Projekt Přečti! realizuje v Olomouci a okolí Rodinné centrum Heřmánek jako mezigenerační aktivitu. Na třicet ochotných babiček a dědečků chodí pravidelně do školek číst nebo vypravovat dětem pohádky. Více se dozvíte v pořadu Vítejte, senioři! v pondělí 18. března od 9.00.

Redaktorka Alžběta Havlová pro vás na vlastní kůži vyzkoušela, jaké je zažít kurz přežití s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem. Tentokrát se vypravili do dalekého Nepálu a nebyl by to Pavlíček, kdyby Bětku a jejího manžela Jendu nevzal rovnou na expedici do Himalájí. Jaké to je spát v 5000 metrech nad mořem? Jaká nebezpečí na člověka číhají v nepálských Himalájích? Poslouchejte Barvínek v úterý 19. března v 16.00. Ptát se budete moci na vše, co vás zajímá, protože Barvínek se tentokrát bude vysílat živě.

Rusíni jsou národem, který žije ve třech státech – na Slovensku je jejich domovem především severovýchodní cíp republiky, ale jsou i na Ukrajině a v Polsku. O kultuře Rusínů, jejich tradicích, o životě za socialismu i v současnosti hovoří Peter Štefaňák, předseda organizace Molody Rusiny ve slovenském pořadu Fujaročka moja z dílny Alžbety Lukáčové. Zazní nahrávky rusínské lidové hudby z mnoha lokalit, a to od tradičních obřadních písní v originálním vícehlasném podání až po řeckokatolický zpěv. Poslouchejte ve středu 20. března v 16.55.

Co víme o Blízkém východě a lidech, kteří tam žijí? Jak najít společnou řeč
a toleranci? Kdo pronásleduje křesťany na Blízkém východě? Kde boje končí a kde začínají? Jací budou letošní migranti? I to se dozvíte v jarní sérii besed Bez obav? Přijďte diskutovat s předními odborníky na tuto problematiku, každé pondělí od 18. března do olomouckého penzionu Tõde, vždy od 19.00. Záznam besed uslyšíte v cyklu Mezi slovy vždy následující čtvrtek od 9.00. Pozvání na besedy přijali například bývalý zpravodaj na Blízkém východě Břetislav Tureček, Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů, teolog se specializací na Orient Jaroslav Franc nebo tlumočnice z arabštiny a perštiny Lenka Hrabalová.

Pořad Všimli jsme si se zaměří na současný odkaz Svíčkové manifestace z března 1988, která předznamenala pád komunistické totality v Československu. Na tehdejší dění bude vzpomínat prezidentský kandidát a jeden z tehdejších organizátorů manifestace František Mikloško. V debatě se zástupkyní mladých věřících Annou Lackovou proberou, co je hrdinství a občanská statečnost a jestli i dnes vidí mladí křesťané pádné důvody, proč se angažovat ve veřejném dění. Poslouchejte v pátek 22. března od 9.00.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas) 

Autor článku: Radka Blajdová