Výročí sv. Cyrila oslaví v Římě delegace ČBK i zástupci parlamentu ČR a SR

20. 03. 2019 Rubrika: Papež František
Česko-slovenských oslav 1150. výročí smrti svatého Cyrila v Římě se zúčastní delegace České biskupské konference i čeští a slovenští politici. Do Vatikánu 21. a 22. března pojede také předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda slovenské Národní rady Andrej Danko, sdělila dnes ČTK Vondráčkova mluvčí Barbora Štenglová. Kromě slavnostní mše k uctění památky sv. Cyrila je na programu také audience Vondráčka a Danka u papeže Františka.

V delegaci bude podle informací ČTK také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, českou katolickou církev budou reprezentovat biskupové Ladislav Hučko a Antonín Basler. Ve slovenské delegaci jsou bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, bratislavský eparcha Peter Rusnák a generální prokurátor Jaromír Čižnár.

Ve čtvrtek21. března je na programu návštěva baziliky sv. Klimenta, kde se v 16:00 uskuteční mše při příležitosti 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila. V podzemí baziliky by se měla delegace zastavit u hrobu slavného učence a apoštola Slovanů. V pátek dopoledne udělí papež František Vondráčkovi a Dankovi soukromou audienci ve své knihovně v Apoštolském paláci. Audience se zúčastní také oba čeští biskupové, Zeman a český velvyslanec ve Vatikánu Václav Kolaja. Vondráček v médiích uvedl, že jako dar má pro papeže připravenou knihu o klášteře svaté Anežky, pamětní stříbrnou minci svaté Anežky a jako osobní dar 15 let starou slivovici ze soukromé likérky.

"Návštěvu vnímám jako vyjádření úcty ke kontinuitě našeho státu, který se hlásí k tradici Cyrila a Metoděje a k dědictví Velké Moravy. Soukromá audience u Svatého otce je zvláštním okamžikem a příležitostí projednat zásadní otázky vztahu státu a církve pro budoucnost. V charitativní a sociální oblasti i v péči o rodinu je církev našemu státu vynikajícím partnerem a chceme tento vztah dále zlepšovat," uvedl dnes v tiskové zprávě Vondráček.

Po skončení audience delegace plánuje zastavit se v bazilice sv. Petra u hrobu sv. Jana Pavla II. a u oltáře sv. Václava. V podzemí baziliky si prohlédne místo, kde byly před loňským návratem do vlasti uloženy ostatky kardinála Josefa Berana, navštíví kapli Svatých patronů Evropy, kde se připomínají sv. Benedikt, sv. Cyril, sv. Metoděj a je v ní socha sv. Anežky České. Uctí také památku Jana Palacha, po kterém je v Římě pojmenované náměstí, a Alexandra Dubčeka u jeho pomníku.

(Zdroj: ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva