Papež přijal rezignaci kardinála Ricarda Ezzatiho

Datum publikace25. 3. 2019, 12.00

Papež František přijal rezignaci na pastorační službu předloženou arcibiskupem Santiaga de Chile, kardinálem Ricardem Ezzatim, S.D.B. Apoštolským administrátorem arcidiecéze chilského hlavního města jmenoval dosavadního biskupa diecéze Copiapó, mons. Celestina Aós Braca, O.F.M.Cap.

Foto: Carlos Figueroa / CC BY-SA 4.0

Tento původem španělský kapucín, narozený v roce 1945, vystudoval psychologii a teologii. Na kněze byl vysvěcen v roce 1968, působil jako profesor v Pamploně a vikář v Zaragoze. V Chile, kde žije od roku 1983, zastával řadu funkcí v kapucínských farnostech, ale také jako promotor spravedlnosti při církevním soudu ve Valparaiso a soudce arcidiecéze Concepción. Biskupem diecéze Copiapó byl jmenován 25. července 2014.

Přestože kardinál Ezzati dovršil kanonický věk již před dvěma lety, k přijetí rezignace dochází v bezprostřední reakci na rozhodnutí odvolacího soudu v Santiago de Chile, který nevyhověl žádosti obhajoby o zamítnutí žaloby. Kardinál Ezzati se tedy bude muset zodpovídat ze tří případů krytí sexuálního zneužívání nezletilých ze strany tří kněží své diecéze. Žaloba vychází převážně z materiálů zabavených na arcibiskupství během prohlídky autorizované v minulém roce prokurátorem. Jde o případy bývalého kancléře Oscara Muñoze, který se sám vydal spravedlnosti v lednu minulého roku, dále maristy Jorge Laplagneho, žalovaného ze sexuálního násilí na mladých lidech, a otce Tita Rivera, viněného jeho údajnou obětí ze znásilnění v katedrále.

Kardinál Ezzati k tomu nicméně sdělil, že „má absolutně čisté a klidné svědomí, protože v úřadě diecézního biskupa každé obvinění vždycky nechal pečlivě prošetřit“. Prohlásil také, že „je součástí ponížené a sklíčené církve, která prosí o odpuštění. Vědomí a bolest pramenící z hříchů a zločinů spáchaných členy církve, zejména z řad duchovenstva, nám působí zahanbení, nutí nás opakovaně žádat o odpuštění a hledat cesty k nápravě, obrácení a prevenci“.

V Chile v této chvíli probíhají soudní procesy se sedmi biskupy. V případě, že soud uzná kardinála Ezzatiho vinným, hrozí podle platných zákonů emeritnímu arcibiskupovi Santiaga de Chile vězení. O atmosféře v zemi, otřesené sexuálními skandály na církevní půdě, vypovídá i rozhodnutí senátu, který chce v příštích dnech hlasovat o odnětí občanství žalovanému kardinálovi. Ricardo Ezzati pochází ze severní Itálie a čestné občanství v Chile získal za zásluhy v oblasti vzdělání a formace mladých lidí.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva