Papež František vyzval křesťany v Maroku k prohloubení dialogu s muslimy

Datum publikace1. 4. 2019, 12.00

Papež František včera v Maroku vyzval k prohlubování dialogu s muslimy. Na setkání s kněžími, řeholníky a zasvěcenými osobami v katedrále v Rabatu prohlásil, že jejich úkolem v převážně muslimské zemi je žít v bratrství. Apoštolská cesta pak vyvrcholila mší svatou, kterou Svatý otec sloužil ve sportovní hale prince Moulay Abdellaha za účasti zhruba 10 tisíc věřících. Ve večerních hodinách se papež vrátil zpět do Říma.

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Před nedělním polednem se v hlavním městě Rabat konalo setkání Svatého otce s kněžími a řeholnicemi působícími v Maroku. Proběhlo v katedrále sv. Petra zbudované v roce 1921 a účastnila se ho také místní Ekumenická rada církví (CECM), která zahrnuje anglikány, evangelíky a pravoslavné, řecké i ruské. Ve své promluvě papež František zdůraznil nutnost mezináboženského dialogu. Podle něj by se věřící neměli snažit získávat pro svou víru ostatní, ale navazovat dialog s muslimy.

'Církev má vstoupit do dialogu z věrnosti ke svému Pánovi a Mistrovi, který od počátku, pohnut láskou, vstupoval do dialogu jako přítel, aby nám věnoval svoje přátelství (srov. Dei Verbum, 2). Jako učedníci Ježíše Krista jsme tak již ode dne svého křtu zváni podílet se na tomto dialogu spásy a přátelství, jímž jsme obdarováni jako první,' prohlásil Svatý otec.

Apoštolská cesta pak vyvrcholila mší svatou, kterou papež František sloužil ve sportovním hale prince Moulay Abdellaha. Mše svaté na 4. neděli postní se účastnilo 10 tisíc věřících ze šedesáti národností. Papež ve svojí homilii komentoval evangelium (Lk 15,1-3.11-32), které podává podobenství o milosrdném otci a dvou synech, kteří se mu – každý jiným způsobem – odcizili a ztratili.

Všechno, co je moje, je i tvoje´, také moje schopnost soucitu, říká nám Otec. Neupadněme do pokušení redukovat svoji synovskou příslušnost na otázku zákonů a příkazů, povinností a plnění. Naše příslušnost a naše poslání se nerodí z voluntarismů, legalismů, relativismů či integrismů, nýbrž z lidí, kteří každý den pokorně, stále a úpěnlivě prosí: ´Přijď království tvé´.'

'Evangelní podobenství prezentuje otevřený konec. Vidíme otce, který domlouvá staršímu synovi, aby přišel slavit slitování. Evangelium neříká nic o tom, jak se rozhodnul. Připojil se k slavnosti? Lze se dovtípit, že tento otevřený konec naznačuje, že jej má každá komunita a každý z nás dopsat svým vlastním životem, pohledem a postojem ve vztahu k ostatním. Křesťan ví, že v Otcově domě je mnoho příbytků a venku zůstanou pouze ti, kdo nechtějí vstoupit a účastnit se Otcovy radosti,' řekl včera papež na mši v katedrále v Rabatu.

V Maroku žije zhruba 23 tisíc katolíků, většina z nich jsou evropští přistěhovalci a migranti ze subsaharské Afriky. Katolická menšina tvoří méně než jedno procento 35milionové marocké populace. Tamní úřady přechod z muslimské na křesťanskou víru neuznávají, ačkoliv obě skupiny žijí v zemi dlouhodobě v míru. Za konvertování ke křesťanství hrozí muslimům v Maroku až tři roky vězení.

O náboženské toleranci a islámu bez radikálních projevů hovořil František v sobotu i s marockým králem Muhammadem VI. Papež před monarchou a dalšími marockými představiteli prohlásil, že všichni věřící by měli společně vzdorovat náboženskému fanatismu a extremismu, neboť je 'urážkou víry a samotného Boha'. Obhajoval také svobodu náboženského vyznání, na niž pod něj má právo každý člověk.

(Zdroj: ČTK, Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva