Papežská nadace ACN zahájila kampaň na pomoc 11 000 řeholním sestrám v 85 zemích světa

Datum publikace5. 4. 2019, 14.00

Podpora řeholních povolání patří k prioritám papežské nadace ACN - Aid to the Church in Need od jejího vzniku v roce 1947. Proto letos věnuje ACN svou celosvětovou postní a velikonoční kampaň, která včera začala i na Slovensku, na zintenzivnění pomoci řeholním sestrám na celém světě. A to zejména na místech, kde je církev pronásledována, utlačována nebo trpí hmotnou nouzí.

Foto: ACN – Aid to the Church in Need

Papežská nadace v kampani poukazuje na výjimečné poslání Bohu zasvěcených sester prostřednictvím hesla 'Výjimečné ženy. Díky Bohu. Díky Vám.'. Život sester přibližuje přes svědectví o jejich povolání, o službě nejmenším a nejpotřebnějším a o jejich skrytém životě modlitby za svět. ACN jim zároveň jménem všech sympatizantů, kteří se jim rozhodnou pomoci - ať už modlitbou, nebo finančním příspěvkem - vyjadřuje svůj dík a podporu.

ACN ročně podporuje přibližně 11 000 řeholních sester prostřednictvím více než 800 projektů v 85 zemích světa. Kromě podpory jejich pastorační a charitativní činnosti poskytuje ACN i finanční pomoc zejména kontemplativním klášterům, starým a nemocným sestrám či sestrám bez jakýchkoliv příjmů. K prioritám nadace patří i podpora formace mladých řeholních sester, kandidátek i novicek. Dále jsou to projekty na výstavbu a obnovu klášterů zvláště v zemích, které byly zničeny válkou nebo postižené přírodními katastrofami. ACN poskytuje řeholním komunitám i pomoc při zakoupení dopravních prostředků potřebných pro jejich pastorační službu.

'Řeholní sestry nám svým životem předkládají hrdinské svědectví autentické víry a lásky. Ukazují radostnou cestu života darovaného Bohu i bližnímu v chudobě, čistotě a poslušnosti. Jejich zasvěcení a modlitba nese i nás. Pomáhá nám přemáhat naši vlažnost a zajišťuje světu duchovní rovnováhu. Konkrétní služba sester je ale možná jen díky pomoci dobrodince. Prostřednictvím našich modliteb, obětí a darů můžeme být součástí jejich mise, a tak sami růst v duchovní svobodě lidí patřících zcela Bohu,' poznamenal k probíhající kampani P. Martin Marie Barta, duchovní asistent ACN.

V mnoha zemích, kde selhává státní systém a charitativní organizace odcházejí kvůli napjaté bezpečnostní situaci, řeholní sestry zůstávají. Dětské domovy, domovy důchodců, mateřské, základní či střední školy, různé zdravotnické zařízení i farnosti by byly bez řeholnic nemyslitelné. Především jejich modlitba a zasvěcení se Bohu jsou hybnou silou církve, která přináší trvalé ovoce. Papež František ne náhodou nazval řeholnice 'modlícím se srdcem' církve.

Internetová stránka ACN k postní a velikonoční kampani přináší svědectví řeholních sester z různých kontinentů, informuje o jejich životě a podporovaných projektech. Bližší informace k probíhající kampani najdete na www.vynimocnezeny.sk.

(Zdroj: ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi)

Autor článku: Tomáš Tetiva