Zítra začínají ve Vatikánu duchovní cvičení pro jihosúdánské vůdce

Datum publikace9. 4. 2019, 15.00

Ve dnech 10. a 11. dubna se uskuteční v Domě sv. Marty ve Vatikánu duchovní cvičení pro nejvyšší civilní a duchovní autority Jižního Súdánu. S tímto odvážným návrhem, který má podpořit ukončení krvavé války v Jižním Súdánu a posílit mírový proces v celém regionu, přišel anglikánský arcibiskup Canterbury Justin Welby a papež ho podpořil. Projev Svatého otce je naplánován na čtvrtek odpoledne.

Na fotografii: historické podání ruky Salva Kiira a Machara po dohodě v srpnu 2018 / Vatican News

Duchovních cvičení se zúčastní civilní i duchovní autority

Prozatímní tiskový mluvčí Svatého stolce Alessandro Gisotti uvedl, že duchovních cvičení se zúčastní za státní správu členové vlády republiky Jižní Súdán, kteří v rámci dohody o řešení konfliktů v Jižním Súdánu převezmou 12. května vysoce zodpovědná místa. Jedná se o prezidenta prezident Jižního Súdánu Salva Kiira a čtyři z pěti navrhovaných místopředsedů, mezi nimiž jsou: Riek Machar Teny Dhurgon, James Wani Igga, Taban Deng Gai e Rebecca Nyandeng De Mabior.

Ze strany duchovních vůdců se exercicií zúčastní osm členů Rady církví Jižního Súdánu.

Duchovní cvičení povedou kazatelé Mons. John Baptist Odama, arcibiskup Gulu z Ugandy, a otec Agbonkhianmeghe Orobator, předseda Konference hlavních představených Afriky a Madagaskaru.

Příležitost k modlitbě, reflexi a usmíření

Tato událost, která je jak ekumenická, tak i diplomatická, je organizována na základě vzájemné dohody mezi Státním sekretariátem a Úřadem arcibiskupa Canterbury. Jejím cílem je nabídnout ze strany církve vhodnou příležitost k zamyšlení a modlitbě a také k setkání a usmíření v duchu vzájemné úcty a důvěry k těm, kteří mají v tomto okamžiku poslání a zodpovědnost pracovat pro mírovou budoucnost a blaho jihosúdánského lidu.

Setkání s papežem

Duchovní cvičení vyvrcholí ve čtvrtek 11. dubna v 17 hodin, kdy Svatý otec přednese svůj závěrečný projev. Poté obdrží účastníci duchovních cvičení Bibli podepsanou papežem Františkem, arcibiskupem Justinem Welby a Johnem Chalmersem, bývalým moderátorem Presbyteriánské církve Skotska se vzkazem: „Hledej, co sjednocuje. Překonej, co rozděluje.“ Na závěr obdrží všichni jihosúdánští lídři, kteří učiní společný závazek k míru, požehnání.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová