Katolický týdeník: Radost Velké noci zrozená z bolesti

Datum publikace16. 4. 2019, 17.00

Prožíváme Svatý týden, živou připomínku Kristova umučení a vzkříšení.

Minulou neděli jsme si mohli při liturgii všimnout, jak rychle se změnilo „Hosana!“ v „Ukřižuj!“. Pro nás to byl posun pár metrů a pár minut, tehdy to trvalo pár dní. Vidíme, jak vrtkavá je lidská přízeň a jak jsme rychlí v odsuzování. První tři dny Svatého týdne můžeme při liturgii pozorovat, jak se nad Ježíšem stahují mraky, a především vidíme Jidášovy kroky, z nichž mrazí. Od čtvrtka můžeme prožívat, doslova hodinu za hodinou, spolu s Ježíšem onu cestu spásy, kterou známe z evangelií, modlitby růžence i křížové cesty: Poslední večeři se službou lásky, smrtelnou úzkost a zradu, odsouzení ve veleradě, cestu od Piláta k Herodovi a zpět, bičování a korunování trním, cestu kříže, a nakonec potupnou a bolestnou smrt. Jenže ono to není „nakonec“. Nakonec tu je zvěst o prázdném hrobu a opravdu radostná zpráva: Vstal z mrtvých! Smrt je navždy překonána, člověku je opět umožněno být Božím přítelem. My, kteří jsme byli mrtví svými hříchy, jsme spolu s Kristem vzkříšeni. Proto náš život už nemůže být bez naděje a od ničeho k ničemu. Svým životem splácíme dluh. A proto dnes vyznáváme se svatým Pavlem: „Už nežiji já, ale žije ve mně Kristus!“ Ze srdce nám všem přeji tuto radostnou zkušenost. Ta ať promění nejen nás samotné, ale všechno a všechny, s nimiž se setkáme!

(P. Stanislav Přibyl CSsR, generální sekretář ČBK a jednatel KT)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Mladí lidé se setkali s biskupy

Na pět tisíc mladých lidí se den před Květnou nedělí setkalo v diecézích se svými biskupy v rámci Světového dne mládeže.

Velikonoce až na dřeň

Velikonočním triduem provází čtenáře KT teoložka Mireia Ryšková.

Anketa: Za co vděčím kněžím?

Média plní odhalení sexuálních zneužívání v církvi. Někdy podléháme pokušení zapomínat, jak věrně a s nasazením většina kněží lidem slouží. Zeptali jsme se několika aktivních laiků: Na kterého kněze s vděčností vzpomínáte a proč?

Chci se těšit z naděje

Biskup JOSEF KAJNEK o sobě říká, že nikdy nepřestal být jednou nohou v pastorační službě – a když neměl farnost, strádal. Za pár dnů oslaví životní jubileum.

Kam míří tzv. prorodinný balíček?

Velký zájem veřejnosti vyvolal záměr ministerstva práce a sociálních věcí navýšit souhrnný rodičovský příspěvek na 300 tisíc korun.

Doma: Děti a Velikonoce

Co vlastně křesťané slaví o Velikonocích?

(Zdroj: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: Radka Blajdová