Katolický týdeník: 15 let od vstupu do EU

Datum publikace30. 4. 2019, 16.15

Minulý pátek uspořádala redakce KT ve spolupráci s Radiem Proglas debatu o Evropské unii. Celkem se jí účastnilo šest politiků.

Natáčet dorazila i TV Noe a do publika usedli hosté z řad spolupracovníků jednotlivých médií. Osobně přišli čtyři europoslanci a další dva politici se zúčastnili na dálku. Všichni mají s fungováním EU velkou zkušenost. Jeden byl už při vyjednávání o vstupu Česka do EU, další ji během českého předsednictví vedl a všichni jsou dosud aktivní v evropské politice.

ČR si připomíná 15 let od vstupu do Evropské unie a 24. a 25. května se uskuteční volby do Evropského parlamentu. „Tyto dva důvody plus skutečnost, že právě křesťané stáli u zrodu sjednocené Evropy, nás spolu s Radiem Proglas vedly k nápadu uspořádat debatu o Evropské unii. Chtěli jsme se zeptat i na to, na co se jiná média neptají: například zda EU dokáže chránit křesťanské hodnoty lépe než národní státy,“ objasňuje šéfredaktorka KT Kateřina Koubová.

Redakce KT se tak proměnila v rozhlasové studio, v němž k debatě zasedli europoslanci Stanislav Polčák (TOP 09), Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Jaromír Štětina (Evropa společně) a Pavel Telička (Hlas). Pro pracovní vytížení se omluvili Dita Charanzová (ANO) a Alexandr Vondra (ODS), dostali však tytéž otázky a předtočené rozhovory se staly součástí debaty.

„Klíčem k výběru kandidátů byla zejména jejich zkušenost s tím, jak Evropa funguje, ale i to, že mají blízko ke křesťansko-demokratickým hodnotám,“ vysvětluje Kateřina Koubová a dodává, proč křesťanská média politiky k debatě pozvala: „Dokument Druhého vatikánského koncilu o médiích Communio et progressio nás, novináře křesťanských médií, vybízí nejen k tomu, abychom si vážili výměny názorů, ale abychom v rámci své práce také přispívali k tvorbě veřejného mínění.“

Hovořilo se nejen o tom, co členství v EU přineslo, o ekonomických či bezpečnostních aspektech evropské integrace, ale i o vztahu křesťanství a Evropy. Jeden diskusní blok byl věnován náboženskému dialogu, k čemuž EU zavazuje jeden z jejích ustavujících článků.
Přítomní europoslanci v závěru uvedli, která osobnost ztělesňuje hodnoty, jež by rádi v Evropském parlamentu sami prosazovali. Pro Jaromíra Štětinu a Pavla Teličku je to Václav Havel, pro Stanislava Polčáka J. Á. Komenský a Pavel Svoboda za Evropana s velkým „E“ považuje jednoho z otců evropské integrace, francouzského politika Jeana Monneta.
Premiérová diskuse politiků v nových prostorách redakce Katolického týdeníku navázala na loňskou první předvolební debatu Radia Proglas s kandidáty na prezidenta, k níž byla redakce KT rovněž přizvána.

(Jiří Prinz)

Debatu Radio Proglas odvysílá 3. a 10. května s reprízami.

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Téma: Proč pracujeme?
Před 64 lety byl v církvi zaveden nový svátek – sv. Josefa Dělníka. Připadá na 1. května. Církev tak chtěla projevit uznání důstojnosti a smyslu lidské práce.

Pěvkyně Soňa Červená
Světoznámá operní pěvkyně a herečka, spisovatelka. Médiím odpovídá na otázky o jejím životním příběhu. Ale zeptal se jí někdy někdo na záležitosti duchovní?

Maria? Prostě maminka!
Vstupujeme do mariánského měsíce května. Rodinná rubrika Doma poradí, jak přiblížit Matku Boží těm nejmenším.

Příště: PROČ SE BRÁT?
„Papír na lásku nepotřebujeme,“ slýcháme vysvětlení, proč lidé nevstupují do manželství. Jak ale manželský slib proměňuje životy?

(Zdroj: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: Radka Blajdová