Papež František přijme 4. července ruského prezidenta Putina

Tiskové středisko Svatého stolce dnes potvrdilo zprávu, že papež František přijme ve Vatikánu prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina. K audienci dojde 4. července a bude to již jejich třetí setkání.
Publikováno: 6. 6. 2019 15:45

Foto: Vatican News

Prezident Putin se setká s papežem Františkem již potřetí

Poprvé navštívil ruský prezident papeže Františka 25. listopadu 2013. Předmětem jejich rozhovoru byla krize v Sýrii a Svatý otec při této příležitosti zdůraznil naléhavost zastavit násilí a povzbudil ke konkrétním iniciativám vedoucím k mírovému řešení konfliktu.

K druhému setkání došlo 10. června 2015 v knihovně Apoštolského paláce a předmětem rozhovorů během této návštěvy byla především situace na Blízkém východě a na Ukrajině. Svatý otec vyzval k mírovému úsilí a zdůraznil, aby byly zajištěné nezbytné podmínky pro život všech členů společnosti, včetně náboženských menšin a především křesťanů.

Setkání s papežem Benediktem XVI.

Prezident Putin se také setkal i s předchůdci papeže Františka, a to v letech 2000 a 2003 s Janem Pavlem II. a v březnu roku 2007 pak s papežem Benediktem XVI. Toto setkání umožnilo poukázat na srdečné vztahy existující mezi Svatým stolcem a Ruskou federací, jakož i na vzájemnou touhu je dále rozvíjet, a to i prostřednictvím specifických kulturních iniciativ. Dále byla přezkoumána některá bilaterální témata společného zájmu ohledně vztahu mezi katolickou a pravoslavnou církví a byly analyzovány otázky týkající se mezinárodního dění, zejména Blízkého východu. V neposlední řadě byla věnována pozornost problematice extremismu a nesnášenlivosti, která vážně ohrožuje občanské soužití mezi národy, a byla zdůrazněna potřeba zachovat mír a prosazovat diplomatické mírové řešení konfliktů.

V létě roku 2010 (28.6.), zhruba půl roku po setkání prezidenta Medveděva s Benediktem XVI. (10.12. 2009 ve Vatikánu), Ruská federace a Svatý stolec navázaly plné diplomatické vztahy

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019