Papež František přijme 4. července ruského prezidenta Putina

06. 06. 2019 Rubrika: Papež František
Tiskové středisko Svatého stolce dnes potvrdilo zprávu, že papež František přijme ve Vatikánu prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina. K audienci dojde 4. července a bude to již jejich třetí setkání.

Foto: Vatican News

Prezident Putin se setká s papežem Františkem již potřetí

Poprvé navštívil ruský prezident papeže Františka 25. listopadu 2013. Předmětem jejich rozhovoru byla krize v Sýrii a Svatý otec při této příležitosti zdůraznil naléhavost zastavit násilí a povzbudil ke konkrétním iniciativám vedoucím k mírovému řešení konfliktu.

K druhému setkání došlo 10. června 2015 v knihovně Apoštolského paláce a předmětem rozhovorů během této návštěvy byla především situace na Blízkém východě a na Ukrajině. Svatý otec vyzval k mírovému úsilí a zdůraznil, aby byly zajištěné nezbytné podmínky pro život všech členů společnosti, včetně náboženských menšin a především křesťanů.

Setkání s papežem Benediktem XVI.

Prezident Putin se také setkal i s předchůdci papeže Františka, a to v letech 2000 a 2003 s Janem Pavlem II. a v březnu roku 2007 pak s papežem Benediktem XVI. Toto setkání umožnilo poukázat na srdečné vztahy existující mezi Svatým stolcem a Ruskou federací, jakož i na vzájemnou touhu je dále rozvíjet, a to i prostřednictvím specifických kulturních iniciativ. Dále byla přezkoumána některá bilaterální témata společného zájmu ohledně vztahu mezi katolickou a pravoslavnou církví a byly analyzovány otázky týkající se mezinárodního dění, zejména Blízkého východu. V neposlední řadě byla věnována pozornost problematice extremismu a nesnášenlivosti, která vážně ohrožuje občanské soužití mezi národy, a byla zdůrazněna potřeba zachovat mír a prosazovat diplomatické mírové řešení konfliktů.

V létě roku 2010 (28.6.), zhruba půl roku po setkání prezidenta Medveděva s Benediktem XVI. (10.12. 2009 ve Vatikánu), Ruská federace a Svatý stolec navázaly plné diplomatické vztahy

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová