Papež František přijme 4. července ruského prezidenta Putina

Datum publikace6. 6. 2019, 13.45

Tiskové středisko Svatého stolce dnes potvrdilo zprávu, že papež František přijme ve Vatikánu prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina. K audienci dojde 4. července a bude to již jejich třetí setkání.

Foto: Vatican News

Prezident Putin se setká s papežem Františkem již potřetí

Poprvé navštívil ruský prezident papeže Františka 25. listopadu 2013. Předmětem jejich rozhovoru byla krize v Sýrii a Svatý otec při této příležitosti zdůraznil naléhavost zastavit násilí a povzbudil ke konkrétním iniciativám vedoucím k mírovému řešení konfliktu.

K druhému setkání došlo 10. června 2015 v knihovně Apoštolského paláce a předmětem rozhovorů během této návštěvy byla především situace na Blízkém východě a na Ukrajině. Svatý otec vyzval k mírovému úsilí a zdůraznil, aby byly zajištěné nezbytné podmínky pro život všech členů společnosti, včetně náboženských menšin a především křesťanů.

Setkání s papežem Benediktem XVI.

Prezident Putin se také setkal i s předchůdci papeže Františka, a to v letech 2000 a 2003 s Janem Pavlem II. a v březnu roku 2007 pak s papežem Benediktem XVI. Toto setkání umožnilo poukázat na srdečné vztahy existující mezi Svatým stolcem a Ruskou federací, jakož i na vzájemnou touhu je dále rozvíjet, a to i prostřednictvím specifických kulturních iniciativ. Dále byla přezkoumána některá bilaterální témata společného zájmu ohledně vztahu mezi katolickou a pravoslavnou církví a byly analyzovány otázky týkající se mezinárodního dění, zejména Blízkého východu. V neposlední řadě byla věnována pozornost problematice extremismu a nesnášenlivosti, která vážně ohrožuje občanské soužití mezi národy, a byla zdůrazněna potřeba zachovat mír a prosazovat diplomatické mírové řešení konfliktů.

V létě roku 2010 (28.6.), zhruba půl roku po setkání prezidenta Medveděva s Benediktem XVI. (10.12. 2009 ve Vatikánu), Ruská federace a Svatý stolec navázaly plné diplomatické vztahy

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová