Generální sekretáři biskupských konferencí Evropy se setkali v Birminghamu

Datum publikace5. 7. 2019, 20.45

47. zasedání generálních sekretářů biskupských konferencí Evropy se konalo ve dnech 1. až 4. července 2019 v Oscott College v Birminghamu. Hlavním tématem pro 40 účastníků z 27 zemí byl vztah mezi hierarchickou a charismatickou dimenzí v církvi. Českou biskupskou konferenci na setkání zastupoval P. Stanislav Přibyl.

'Je to místo pro církev v Anglii a Walesu velmi důležité,  pobýval zde například blahoslavený John Henry Newman, který byl ve zdejší kapli biřmován a později zde pronesl některá ze svých slavných kázání,' komentuje výběr místa setkání P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK. První den zasedání - 1. července 2019 - byl navíc Vatikánem zveřejněn termín kanonizace tohoto anglického kardinála.

Na úvod setkání účastníky pozdravil kardinál Vincent Nichols, westminsterský arcibiskup a místopředseda CCEE; místní arcibiskup Bernard Longley a apoštolský nuncius ve Velké Británii, arcibiskup Edward Joseph Adams, který působil jako rada Apoštolské nunciatury za nuncia G. Coppy v České republice.

Na setkání byla pozvána také prezidentka Hnutí Focolare, Maria Voce, která hovořila o charismatickém rozměru církve. Dalším řečníkem byl emeritní arcibiskup Southwarku Kevin McDonald, bývalý tajemník Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů. Pro účastníky byl také vyhrazen prostor prezentovat aktivity z jednotlivých biskupských konferencí a vyměnit si zkušenosti z místních církví.

'Zajímavé je zažít alespoň trochu anglickou katolickou církev, které je podle kardinála Nicholse vlastní žít v postavení menší církve, tedy velmi pokorně. Církev v Anglii se znovuzrodila v 19. století po staletích pronásledování, a to díky skvělým školám, kterých je v Anglii a Walesu dnes 2236. Vsadili tehdy na výchovu a formaci a církev v této zemi dnes žije. Pro mě je tento přístup dosti inspirativní,' dodává k setkání generální sekretář P. Přibyl.

Foto: CCEE

Autor článku: Monika Klimentová