Ekumenická porota na 54. MFF Karlovy Vary udělila svoji cenu německému dramatu Lara

Ekumenická porota 54. MFF Karlovy Vary udělila hlavní cenu filmu Lara a zvláštní uznání slovensko-české koprodukci Budiž světlo.
Publikováno: 8. 7. 2019 12:00

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Ekumenické poroty působí na významných filmových festivalech po celém světě. Sleduje hlavní soutěž a svoji cenu uděluje podle jasných kritérií: vysoká umělecká úroveň filmu se musí snoubit s kladením podstatných otázek týkajících se života člověka v současném světě a hodnoty, které film vyjadřuje, musí být v souladu s hodnotami evangelia. Porota sleduje etický, filozofický, duchovní i sociální rozměr filmu a jeho sílu zapůsobit na vnímavost diváků. Členy ekumenických porot jsou filmoví kritici, religionisté či duchovní, ale také filmoví tvůrci.

Cena poroty: Lara

Psychologické drama Lara (Německo 2019) režiséra Jana-Ole Gerstera vypráví příběh matky nadaného klavíristy, která celý svůj život zasvětila rozvoji talentu a úspěchu svého syna. Svojí ctižádostivostí ale pro syna možná neudělala právě to nejlepší.    

Porota k ocenění vydala následující zdůvodnění: “Cenu udělujeme za skvěle zahraný a inteligentně režírovaný film o matce trpící depresí a synovi - hudebním skladateli - kterého psychicky ponižuje. Dramatické a dynamické zachycení vztahů mezi matkou a synem ukazuje jejich vzájemné odcizení, ale nabízí i náznaky pozitivního vývoje.

Zvláštní uznání: Budiž světlo

Zvláštní uznání ekumenická porota udělila nanejvýš aktuálnímu filmu slovenského režiséra Marko Škopa Budiž světlo (ČR/Slovensko 2019). Ten vypráví příběh o rodině vyrovnávající se s členstvím jednoho ze svých synů v místní polovojenské nacionalistické organizaci, kvůli níž jeden z mladých vesničanů spáchal sebevraždu.

Zdůvodnění poroty: “Film je vystavěný na příběhu složeném z nepřeberné řady chybných kroků, jichž se dopouští jak rodina, tak tradiční vesnice s jejími kulturními a náboženskými zvyklostmi. Film diváka motivuje a nutí k tomu, aby přehodnotil pojetí morální odpovědnosti v prostředí prostoupeném násilím.

Členové ekumenické poroty 54. MFF Karlovy Vary:

Alyda Faber (Kanada) - teoložka

Martin Horálek (Česká republika) - dramaturg České televize

Peter Sheehan (Austrálie) - filmový kritik

Seminář Spiritualita a film

Již po sedmé se na MFF Karlovy Vary konal seminář Spiritualita a film, v rámci nějž skupina křesťanů během festivalového týdne chodí společně na filmy a následně o nich diskutuje jak mezi sebou tak s pozvanými hosty. V letošním roce mezi hosty semináře patřil plzeňský biskup Tomáš Holub, synodní senior ČCE a předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý, držitel Křišťálového glóbu za film Křižáček Václav Kadrnka nebo hudební publicista Pavel Klusák. Seminář probíhá ve spolupráci s TV NOE a jeho cílem je podpořit práci s filmem v rámci křesťanských církví a intenzivněji propojit svět filmového festivalu a křesťanství.

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019