Ekumenická porota na 54. MFF Karlovy Vary udělila svoji cenu německému dramatu Lara

Datum publikace8. 7. 2019, 10.00

Ekumenická porota 54. MFF Karlovy Vary udělila hlavní cenu filmu Lara a zvláštní uznání slovensko-české koprodukci Budiž světlo.

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Ekumenické poroty působí na významných filmových festivalech po celém světě. Sleduje hlavní soutěž a svoji cenu uděluje podle jasných kritérií: vysoká umělecká úroveň filmu se musí snoubit s kladením podstatných otázek týkajících se života člověka v současném světě a hodnoty, které film vyjadřuje, musí být v souladu s hodnotami evangelia. Porota sleduje etický, filozofický, duchovní i sociální rozměr filmu a jeho sílu zapůsobit na vnímavost diváků. Členy ekumenických porot jsou filmoví kritici, religionisté či duchovní, ale také filmoví tvůrci.

Cena poroty: Lara

Psychologické drama Lara (Německo 2019) režiséra Jana-Ole Gerstera vypráví příběh matky nadaného klavíristy, která celý svůj život zasvětila rozvoji talentu a úspěchu svého syna. Svojí ctižádostivostí ale pro syna možná neudělala právě to nejlepší.

Porota k ocenění vydala následující zdůvodnění: “Cenu udělujeme za skvěle zahraný a inteligentně režírovaný film o matce trpící depresí a synovi - hudebním skladateli - kterého psychicky ponižuje. Dramatické a dynamické zachycení vztahů mezi matkou a synem ukazuje jejich vzájemné odcizení, ale nabízí i náznaky pozitivního vývoje.

Zvláštní uznání: Budiž světlo

Zvláštní uznání ekumenická porota udělila nanejvýš aktuálnímu filmu slovenského režiséra Marko Škopa Budiž světlo (ČR/Slovensko 2019). Ten vypráví příběh o rodině vyrovnávající se s členstvím jednoho ze svých synů v místní polovojenské nacionalistické organizaci, kvůli níž jeden z mladých vesničanů spáchal sebevraždu.

Zdůvodnění poroty: “Film je vystavěný na příběhu složeném z nepřeberné řady chybných kroků, jichž se dopouští jak rodina, tak tradiční vesnice s jejími kulturními a náboženskými zvyklostmi. Film diváka motivuje a nutí k tomu, aby přehodnotil pojetí morální odpovědnosti v prostředí prostoupeném násilím.

Členové ekumenické poroty 54. MFF Karlovy Vary:

Alyda Faber (Kanada) - teoložka

Martin Horálek (Česká republika) - dramaturg České televize

Peter Sheehan (Austrálie) - filmový kritik

Seminář Spiritualita a film

Již po sedmé se na MFF Karlovy Vary konal seminář Spiritualita a film, v rámci nějž skupina křesťanů během festivalového týdne chodí společně na filmy a následně o nich diskutuje jak mezi sebou tak s pozvanými hosty. V letošním roce mezi hosty semináře patřil plzeňský biskup Tomáš Holub, synodní senior ČCE a předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý, držitel Křišťálového glóbu za film Křižáček Václav Kadrnka nebo hudební publicista Pavel Klusák. Seminář probíhá ve spolupráci s TV NOE a jeho cílem je podpořit práci s filmem v rámci křesťanských církví a intenzivněji propojit svět filmového festivalu a křesťanství.

Autor článku: Tomáš Tetiva