Lupa
Obsah Obsah
Portál

Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných slouží dva měsíce

Datum publikace10. 7. 2019, 11.15
TiskTisk

Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných, které svým rozhodnutím zřídila Česká biskupská konference, slouží už dvaměsíce.

„Bohužel i církev čelí případům sexuálního zneužívání nezletilých, které jsou jak těžkým hříchem, tak i velkým zločinem,“ vysvětluje generální sekretář České biskupské konference P. Stanislav Přibyl, proč se čeští a moravští biskupové tímto tématem zabývali na plenárním zasedání v březnu tohoto roku a rozhodli se zřídit Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných. Obětem sexuálního zneužívání pomáhá už od 1. května a jedná se o společnou iniciativu nejen všech diecézí, ale i řeholních řádů.

Od začátku své činnosti pracovníci kontaktního místa přijali přes deset hovorů a reagovali na více než tři desítky podnětů přes email a webový formulář. „Obracejí se na nás oběti, které již pomoc vyhledaly nebo jejichž případ byl šetřen na církevní nebo trestněprávní úrovni. Někdy volající chtějí být jen vyslechnuti nebo si urovnat myšlenky a pocity, vyjasnit situace, kde cítí zmatek. Několik volajících vyjádřilo znepokojení i nad tím, že otcovské chování kněží začíná být vnímáno jako projev zneužívání. Uvědomujeme si, že pro oběti je velice těžké a bolestné řešit svá zranění. Na kontaktní místo se mohou s důvěrou obrátit, naším cílem je společně najít pomoc,“ vysvětluje pracovník kontaktního místa, jehož identita podléhá – stejně jako totožnost volajících – ochraně. Třetina dotazů se podle pracovníků kontaktního místa týká samotného provozu nebo nabídky spolupráce a zahrnuje i návrhy na zlepšení. Část podnětů se týká zneužívání nepřímo nebo vůbec. Pracovníci také dosud nezaznamenali žádné nenávistné a útočné telefonáty ani e-maily.

„Na kontaktní místo se mohou obracet oběti sexuálního zneužití duchovním i laikem v rámci činnosti církve, a to prostřednictvím telefonické linky, webového kontaktního formuláře nebo e-mailem. Samozřejmě i ti, kterým bylo nějak ublíženo v minulosti,“ zdůrazňuje P. Stanislav Přibyl a dodává: „Uvědomujeme si, kolik bolesti a utrpení musely oběti těchto činů prožít. Chceme jim podat pomocnou ruku a zprostředkovat terapeutickou, psychologickou i duchovní pomoc a poskytnout orientační právní rady.“

Pracovníci kontaktního místa byli podle jeho slov řádně proškolení a nadále se vzdělávají. Musejí se řídit etickým kodexem, což mimo jiné znamená zachovávat mlčenlivost a respektovat anonymitu klienta. I oni sami zůstávají v anonymitě, což je jeden ze standardů všech linek důvěry. Telefonní linka je v provozu jeden den týdně, na dotazy z webového formuláře nebo e-maily odpovídají pracovníci každý pracovní den.

Kontaktní místo také navázalo spolupráci s odborníky po celé ČR, ale i s již existujícími podobnými službami některých diecézních charit a s organizacemi pomáhajícími obětem trestných činů. Více informací lze nalézt na webu www.ochrananezletilych.cz.

Autor článku: Monika Klimentová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou