Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných slouží dva měsíce

Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných, které svým rozhodnutím zřídila Česká biskupská konference, slouží už dva měsíce.
Publikováno: 10. 7. 2019 13:15

„Bohužel i církev čelí případům sexuálního zneužívání nezletilých, které jsou jak těžkým hříchem, tak i velkým zločinem,“ vysvětluje generální sekretář České biskupské konference P. Stanislav Přibyl, proč se čeští a moravští biskupové tímto tématem zabývali na plenárním zasedání v březnu tohoto roku a rozhodli se zřídit Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných. Obětem sexuálního zneužívání pomáhá už od 1. května a jedná se o společnou iniciativu nejen všech diecézí, ale i řeholních řádů.

Od začátku své činnosti pracovníci kontaktního místa přijali přes deset hovorů a reagovali na více než tři desítky podnětů přes email a webový formulář. „Obracejí se na nás oběti, které již pomoc vyhledaly nebo jejichž případ byl šetřen na církevní nebo trestněprávní úrovni. Někdy volající chtějí být jen vyslechnuti nebo si urovnat myšlenky a pocity, vyjasnit situace, kde cítí zmatek. Několik volajících vyjádřilo znepokojení i nad tím, že otcovské chování kněží začíná být vnímáno jako projev zneužívání. Uvědomujeme si, že pro oběti je velice těžké a bolestné řešit svá zranění. Na kontaktní místo se mohou s důvěrou obrátit, naším cílem je společně najít pomoc,“ vysvětluje pracovník kontaktního místa, jehož identita podléhá – stejně jako totožnost volajících – ochraně. Třetina dotazů se podle pracovníků kontaktního místa týká samotného provozu nebo nabídky spolupráce a zahrnuje i návrhy na zlepšení. Část podnětů se týká zneužívání nepřímo nebo vůbec. Pracovníci také dosud nezaznamenali žádné nenávistné a útočné telefonáty ani e-maily.

„Na kontaktní místo se mohou obracet oběti sexuálního zneužití duchovním i laikem v rámci činnosti církve, a to prostřednictvím telefonické linky, webového kontaktního formuláře nebo e-mailem. Samozřejmě i ti, kterým bylo nějak ublíženo v minulosti,“ zdůrazňuje P. Stanislav Přibyl a dodává: „Uvědomujeme si, kolik bolesti a utrpení musely oběti těchto činů prožít. Chceme jim podat pomocnou ruku a zprostředkovat terapeutickou, psychologickou i duchovní pomoc a poskytnout orientační právní rady.“

Pracovníci kontaktního místa byli podle jeho slov řádně proškolení a nadále se vzdělávají. Musejí se řídit etickým kodexem, což mimo jiné znamená zachovávat mlčenlivost a respektovat anonymitu klienta. I oni sami zůstávají v anonymitě, což je jeden ze standardů všech linek důvěry. Telefonní linka je v provozu jeden den týdně, na dotazy z webového formuláře nebo e-maily odpovídají pracovníci každý pracovní den.

Kontaktní místo také navázalo spolupráci s odborníky po celé ČR, ale i s již existujícími podobnými službami některých diecézních charit a s organizacemi pomáhajícími obětem trestných činů. Více informací lze nalézt na webu www.ochrananezletilych.cz.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019