Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
Publikováno: 17. 7. 2019 14:15

V dobách, kdy znovu ožívají antisemitské a rasistické předsudky, když se šíří netolerantní slogany a postoje, když jsou v celé Evropě na vzestupu nacionalistická, suverenistická a xenofobní hnutí, obzvláště mezi mladými, iniciuje hnutí Mladí za mír, toto mezinárodní setkání, aby šířilo svědectví jednoty a míru. Hnutí Mladí za mír je spojené s Komunitou Sant 'Egidio a denně se angažuje v pomoci dětem v těžké situaci na periferiích, lidem bez domova, osamělým seniorům.

Mladí, studenti středních a vysokých škol, si připomenou hrůzy druhé světové války, holokaustu a Porrajmos (vyhlazení Romů a Sintů), s přesvědčením, že se stále jedná o rozhodný moment pro budoucnost Evropy, aby mohli budovat společnost soužití a inkluze. Budou naslouchat svědectví Lidie Maksymowicz, která jako malé dítě přežila vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau a byla obětí nacistických lékařských pokusů.

V sobotu 20. července proběhne návštěva muzea koncentračního tábora v Auschwitz (Osvětim) a tichý pochod vyhlazovacím táborem Birkenau (Brzezinka), ukončený kladením věnců k památníku obětí tábora jako vyjádření úsilí postavit se každé formě násilí a rasismu.

Autor textu: Kristina Koldinská, Sant 'Egidio

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019