Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
Publikováno: 17. 7. 2019 14:15

V dobách, kdy znovu ožívají antisemitské a rasistické předsudky, když se šíří netolerantní slogany a postoje, když jsou v celé Evropě na vzestupu nacionalistická, suverenistická a xenofobní hnutí, obzvláště mezi mladými, iniciuje hnutí Mladí za mír, toto mezinárodní setkání, aby šířilo svědectví jednoty a míru. Hnutí Mladí za mír je spojené s Komunitou Sant 'Egidio a denně se angažuje v pomoci dětem v těžké situaci na periferiích, lidem bez domova, osamělým seniorům.

Mladí, studenti středních a vysokých škol, si připomenou hrůzy druhé světové války, holokaustu a Porrajmos (vyhlazení Romů a Sintů), s přesvědčením, že se stále jedná o rozhodný moment pro budoucnost Evropy, aby mohli budovat společnost soužití a inkluze. Budou naslouchat svědectví Lidie Maksymowicz, která jako malé dítě přežila vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau a byla obětí nacistických lékařských pokusů.

V sobotu 20. července proběhne návštěva muzea koncentračního tábora v Auschwitz (Osvětim) a tichý pochod vyhlazovacím táborem Birkenau (Brzezinka), ukončený kladením věnců k památníku obětí tábora jako vyjádření úsilí postavit se každé formě násilí a rasismu.

Autor textu: Kristina Koldinská, Sant 'Egidio

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Rozhovor s velvyslancem Václavem Kolajou v italském tisku

Tento týden publikovala italská tisková agentura ACI Stampa v souvislosti s blížícím se výročím sametové revoluce a českou národní poutí do Říma obsáhlý rozhovor s českým velvyslancem ve Vatikánu Václavem Kolajou. Jakým způsobem fungovaly vztahy mezi Svatým stolcem a Československem v období komunismu? A proč si v době železné opony Československo vysloužilo titul jednoho z nejvíce protikatolicky zaměřených států? To jsou některé z otázek, na které český velvyslanec odpovídal.
16.08.2019

Tři novici Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele složili dočasné sliby

Během včerejší slavnosti Nanebevzetí Panny Marie složili v bazilice na Svaté Hoře u Příbrami novici br. Pavel Hodousek, P. Jan Kuník a br. Lukáš Michalovič do rukou provinciála Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele P. Václava Hypiusa dočasné sliby čistoty, chudoby a poslušnosti.
16.08.2019

Programové tipy Radia Proglas na 34. týden 2019

V týdnu od 19. srpna se můžete například těšit na reportáž o kurzu přežití, který absolvovali výherci soutěže Hrdina Barvínku, nebo na rozhovor s Mons. Václavem Malým k připomínce 21. srpna 1968.
15.08.2019

Nanebevzetí Panny Marie slavíme již více než 16 století

Na dnešní den 15. srpna připadá Slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Odkdy a proč si vlastně tento svátek připomínáme? Jak se na tuto skutečnost dívají jiné církve?
15.08.2019

Biskup Vlastimil Kročil: Novému proboštu vyprošuji od Boha milost a sílu

Ve středu 14. 8. 2019 uvedl diecézní biskup Vlastimil Kročil vikáře Ivo Prokopa do úřadu jindřichohradeckého probošta. V úřadu chce nový probošt navázat na službu předchůdců.
15.08.2019