Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
Publikováno: 18. 7. 2019 15:45

Matteo Bruni se narodil 23. listopadu 1976 ve Winchesteru (Velká Británie). Vystudoval obory moderní a současné jazyky a literatura na univerzitě La Sapienza v Římě. Od července 2009 pracuje v Tiskovém středisku Svatého stolce, kde měl nejprve na starost akreditaci novinářů a řízení tiskových aktivit. V prosinci 2013 převzal zodpovědnost za organizaci a doprovod zástupců médií, kteří cestují papežským speciálem na cesty Svatého otce mimo Itálii.

Začátkem roku 2016 se stal koordinátorem sekce pro mediální operace a akreditace, z této pozice koordinoval účast médií na různých akcích v rámci Jubilejního roku milosrdenství. Je aktivní v církevní sféře, v projektech humanitární spolupráce a v programech na podporu seniorů. Je ženatý a má dceru. Kromě italštiny ovládá angličtinu, španělštinu a francouzštinu.

Alessandro Gisotti se narodil před 45 lety v Římě. V roce 1999 absolvoval politologii na římské univerzitě La Sapienza, je novinář. Po zkušenostech z Úřadu OSN pro informace v Římě začal v roce 2000 pracovat jako redaktor ve Vatikánském rozhlase. Od roku 2011 do roku 2016 byl zástupcem redaktora televizního vysílání věnovanému papeži. Sledoval aktivity posledních tří papežů na mezinárodních cestách v Itálii i mimo ni. V roce 2017 se stal koordinátorem sociálních médií Dikasteria pro komunikaci Svatého stolce. 31. prosince 2018 byl jmenován dočasným ředitelem Tiskového střediska Svatého stolce. Vyučoval žurnalistiku na Istituto Massimo dei Gesuiti v Římě a teorii a techniky žurnalistiky na Papežské Lateránské univerzitě. Je autorem řady článků a esejí o církevní komunikaci a také knihy „Desatero dobrého komunikátora podle papeže Františka“. která vyšla v roce 2016 s předmluvou kardinála Luise Antonia Tagleho.

Sergio Centofanti se narodil v Neapoli, je mu 59 let. Vystudoval literaturu na římské univerzitě La Sapienza. Své novinářské profesi se začal věnovat již na počátku 80. let a spolupracoval s různými novinami včetně Avvenire, Famiglia Cristiana, La Discussione atd. Do Vatikánského rozhlasu nastoupil v roce 1986. Během prvních deseti let pracoval  pro redakci pořadu Zprávy v osm, kterou také vedl. V roce 1996 se stal zodpovědný za pořad Večerní zprávy a v roce 2013 za Zprávy ve čtrnáct. Účastnil se rovněž papežských cest se svatým Janem Pavlem II., Benediktem XVI. a Františkem. V roce 2017 se stal členem multimediálního centra, které má na starosti koordinaci činností různých jazykových jednotek Rádia Vatikán - Vatican News.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019