Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
Publikováno: 18. 7. 2019 15:45

Matteo Bruni se narodil 23. listopadu 1976 ve Winchesteru (Velká Británie). Vystudoval obory moderní a současné jazyky a literatura na univerzitě La Sapienza v Římě. Od července 2009 pracuje v Tiskovém středisku Svatého stolce, kde měl nejprve na starost akreditaci novinářů a řízení tiskových aktivit. V prosinci 2013 převzal zodpovědnost za organizaci a doprovod zástupců médií, kteří cestují papežským speciálem na cesty Svatého otce mimo Itálii.

Začátkem roku 2016 se stal koordinátorem sekce pro mediální operace a akreditace, z této pozice koordinoval účast médií na různých akcích v rámci Jubilejního roku milosrdenství. Je aktivní v církevní sféře, v projektech humanitární spolupráce a v programech na podporu seniorů. Je ženatý a má dceru. Kromě italštiny ovládá angličtinu, španělštinu a francouzštinu.

Alessandro Gisotti se narodil před 45 lety v Římě. V roce 1999 absolvoval politologii na římské univerzitě La Sapienza, je novinář. Po zkušenostech z Úřadu OSN pro informace v Římě začal v roce 2000 pracovat jako redaktor ve Vatikánském rozhlase. Od roku 2011 do roku 2016 byl zástupcem redaktora televizního vysílání věnovanému papeži. Sledoval aktivity posledních tří papežů na mezinárodních cestách v Itálii i mimo ni. V roce 2017 se stal koordinátorem sociálních médií Dikasteria pro komunikaci Svatého stolce. 31. prosince 2018 byl jmenován dočasným ředitelem Tiskového střediska Svatého stolce. Vyučoval žurnalistiku na Istituto Massimo dei Gesuiti v Římě a teorii a techniky žurnalistiky na Papežské Lateránské univerzitě. Je autorem řady článků a esejí o církevní komunikaci a také knihy „Desatero dobrého komunikátora podle papeže Františka“. která vyšla v roce 2016 s předmluvou kardinála Luise Antonia Tagleho.

Sergio Centofanti se narodil v Neapoli, je mu 59 let. Vystudoval literaturu na římské univerzitě La Sapienza. Své novinářské profesi se začal věnovat již na počátku 80. let a spolupracoval s různými novinami včetně Avvenire, Famiglia Cristiana, La Discussione atd. Do Vatikánského rozhlasu nastoupil v roce 1986. Během prvních deseti let pracoval  pro redakci pořadu Zprávy v osm, kterou také vedl. V roce 1996 se stal zodpovědný za pořad Večerní zprávy a v roce 2013 za Zprávy ve čtrnáct. Účastnil se rovněž papežských cest se svatým Janem Pavlem II., Benediktem XVI. a Františkem. V roce 2017 se stal členem multimediálního centra, které má na starosti koordinaci činností různých jazykových jednotek Rádia Vatikán - Vatican News.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Rozhovor s velvyslancem Václavem Kolajou v italském tisku

Tento týden publikovala italská tisková agentura ACI Stampa v souvislosti s blížícím se výročím sametové revoluce a českou národní poutí do Říma obsáhlý rozhovor s českým velvyslancem ve Vatikánu Václavem Kolajou. Jakým způsobem fungovaly vztahy mezi Svatým stolcem a Československem v období komunismu? A proč si v době železné opony Československo vysloužilo titul jednoho z nejvíce protikatolicky zaměřených států? To jsou některé z otázek, na které český velvyslanec odpovídal.
16.08.2019

Tři novici Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele složili dočasné sliby

Během včerejší slavnosti Nanebevzetí Panny Marie složili v bazilice na Svaté Hoře u Příbrami novici br. Pavel Hodousek, P. Jan Kuník a br. Lukáš Michalovič do rukou provinciála Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele P. Václava Hypiusa dočasné sliby čistoty, chudoby a poslušnosti.
16.08.2019

Programové tipy Radia Proglas na 34. týden 2019

V týdnu od 19. srpna se můžete například těšit na reportáž o kurzu přežití, který absolvovali výherci soutěže Hrdina Barvínku, nebo na rozhovor s Mons. Václavem Malým k připomínce 21. srpna 1968.
15.08.2019

Nanebevzetí Panny Marie slavíme již více než 16 století

Na dnešní den 15. srpna připadá Slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Odkdy a proč si vlastně tento svátek připomínáme? Jak se na tuto skutečnost dívají jiné církve?
15.08.2019

Biskup Vlastimil Kročil: Novému proboštu vyprošuji od Boha milost a sílu

Ve středu 14. 8. 2019 uvedl diecézní biskup Vlastimil Kročil vikáře Ivo Prokopa do úřadu jindřichohradeckého probošta. V úřadu chce nový probošt navázat na službu předchůdců.
15.08.2019