Programové tipy Radia Proglas na 32. týden 2019

Datum publikace2. 8. 2019, 10.00

V týdnu od 5. srpna se můžete na vlnách Proglasu těšit na první besedu z jarní série Bez obav? věnované problematice Blízkého východu.

Autor cyklu Bez obav? Marek Chvátal s arabistkou Lenkou Hrabalovou, foto: Tomáš František Komzák

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v úterý 6. srpna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, ve čtvrtek 8. srpna v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné, v pátek 9. srpna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 11. srpna mimořádně v 10.00 mši svatou z poutního místa na Veselé hoře – Vavřinečku u příležitosti konání 65. ročníku Chodských slavností v Domažlicích.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

Příběh zpovědníka krále Přemysla Otakara II. bude vyprávět archeoložka Zuzana Thomová. Před nedávnem se podílela na vyzvedávání schrány s ostatky převora Libraria a v současné době tělesné pozůstatky podrobuje zkoumání. Do jaké míry dokáže za pomoci metod archeologie zodpovědět otázky spjaté s ranými dějinami jihočeské metropole i zrodem kostela a někdejšího kláštera dominikánů, jehož byl Librarius prvním představeným? Příběh dokreslí kostelník Jiří Míchal, který důvěrně zná snad každý kámen a cihlu místa posledního odpočinku převora, zesnulého v pověsti svatosti. Pořad českobudějovického studia vysílá Proglas v pondělí 5. srpna od 20.15.

S Milosrdnými sestrami svatého Kříže z Kroměříže se můžete vypravit na anenskou pouť do obce Palič na Chebsku. Do odsunu Němců v roce 1945 tam sestry německé národnosti hospodařily na statku, rozpadající se ruiny pak kongregace dostala zpět v restitucích. Nyní se snaží tento kraj oživit a pořádají proto společně se spolkem Život na Dyleň už tradičně v pouť, které se letos zúčastnila i redaktorka Alžběta Vašků.  Více se dozvíte v pořadu studia Radim v úterý 6. srpna od 20.15.

Před 110 lety byl v Kopřivnici založen spolek Katolická beseda. O čtyři roky později byl vybudován i Katolický dům jako místo spolkové činnosti. Po roce 1989 byl spolek obnoven a v rámci restitucí byl následně dům vrácen Katolické besedě. Redaktor Antonín Žolnerčík si k mikrofonu pozval ředitelku Gabrielu Holubovou. Poslouchejte ve středu 7. srpna od 20.15.

Co víme o Blízkém východě a lidech, kteří tam žijí? Jak najít společnou řeč a toleranci? Kdo pronásleduje křesťany na Blízkém východě? Kde boje končí a kde začínají? Jací budou letošní migranti? I to se dozvíte z jarní série besed Bez obav? Záznamy debat naladíte na Proglasu každý čtvrtek od 8. srpna. Pozvání k první besedě přijali arabistka Lenka Hrabalová, politolog a sociolog Jakub Dostál, který spolupracuje také s Člověkem v tísni, a islamolog prof. Luboš Kropáček. Uslyšíte ve čtvrtek 8. srpna od 9.00.

V tradičním termínu 9. – 11. srpna se i letos v kraji pod Čerchovem konají Chodské slavnosti, které letos vstoupí do svého 65. ročníku. Jejich tradice je však mnohem starší, souvisí s poutěmi ke kostelíku sv. Vavřince na Veselé hoře u Domažlic. Letos si v této souvislosti připomeneme zvláštní výročí: 80 let od památného kázání Bohumila Staška na zdejší národní pouti 13. srpna 1939. V rámci mediální spolupráce vysílá Proglas Domažlické festivalové okénko v sobotu 10. srpna od 10.30 a v neděli 11. srpna mimořádně v 10 hodin naladíte přenos mše svaté z poutního místa na Veselé hoře – Vavřinečku.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku: Tereza Myslilová