Papež František napsal list všem kněžím

Datum publikace5. 8. 2019, 11.30

Svatý otec zaslal list všem kněžím světa u příležitosti liturgické památky sv. Jana Maria Vianneye, tedy svatého faráře arského. Papež František v dopise vyjádřil podporu kněžím, kteří se v souvislosti se sexuálními skandály cítí frustrováni či očerňováni kvůli něčemu, co nespáchali. Zároveň však sexuální zneužívání v rámci církve znovu jasně odsoudil.

Ilustrační foto pomník Jean Maria Vianney, Wikepedia, Klapi

Svatý otec děkuje v listu kněžím za pastorační službu, kterou ve skrytu a za nemalého odříkání poskytují Božímu lidu.

Dopis papeže Františka se skládá ze čtyř částí nazvaných bolest, vděčnost, odvaha a chvála, a pro věřící v naší vlasti je zajímavý také tím, že cituje z díla českého kardinála Tomáše Špidlíka:

„Jsme-li zklamáni realitou, církví nebo sami sebou můžeme mít pokušení upnout se k nasládlému smutku, který východní otcové nazývali omrzelost. Kardinál Tomáš Špidlík říkal: »Nával smutku nad životem samotným, společenstvím druhých nebo samotou je vždycky nedostatkem víry v Boží prozřetelnost a v Boží dílo. Smutek ochromuje odvahu pokračovat v práci i modlitbě, činí nás nesympatickými našim blízkým. Mnišští autoři tuto neřest obsáhle popisují a nazývají ji nejhorším nepřítelem duchovního života« (L´arte di purificare il cuore, Roma, 1999, str. 47).“

Celý list papeže Františka kněžím v příloze.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová