Katolický týdeník: Řeholní kavárna občerstvuje tělo i ducha

Datum publikace27. 8. 2019, 16.15

„Jedno kafe sestry představené a k tomu medové placky krále Davida,“ obsluhuje sestra Hyacinta dalšího zákazníka.

V kavárně, kterou její kongregace už devět let provozuje v domě na hradbách historické Olomouce, lze objednat také „úsměv pantáty převora“ nebo „tajemství sestry Clotildy“, připravují tu i toasty a palačinky nebo širokou nabídku domácího pečiva. Specialitou jsou pak některé pokrmy estonské kuchyně – směs opražených obilovin s kefírem zvaná kama nebo zákusek kohuke z tvarohu, piškotů, šlehačky, kávy a rumu.

Estonské speciality

To, že sestry Neposkvrněného početí Panny Marie III. řádu sv. Františka z Assisi budou v centru Olomouce provozovat právě kavárnu, bylo podle sestry Markéty Luxové Boží řízení. „Hledaly jsme dům, který by sloužil jako ústředí naší kongregace a nabídl i příjemné prostředí, kde se sestry z jednotlivých komunit mohou cítit jako doma. Dům v Hrnčířské ulici nedaleko Dolního náměstí byl právě na prodej, a protože v jeho přízemí tehdy fungovala restaurace a před ní zase čajovna, promyslely jsme v modlitbě možnosti a nakonec se rozhodly provozovat kavárnu,“ ohlíží se za počátky.

Zmíněná nabídka estonských specialit vychází z toho, že jedna z komunit sester Neposkvrněného početí sídlí i v estonském Tartu. Řeholnice tam už od roku 1936 pečují o kapucínský kostel a také provozují katolickou školu – vůbec první v zemi, kde se ke katolické církvi hlásí jen hrstka věřících. „Estonské recepty jsou jeden z důvodů, pro které lidé naši kavárnu vyhledávají – buď chtějí vyzkoušet něco exotického, anebo si je už stihli oblíbit a přicházejí na ně opakovaně,“ pochvaluje si řeholnice a upozorňuje, že misie v Pobaltí daly jméno i olomoucké kavárně – slovo õde v estonštině znamená „sestra“.

JIŘÍ GRAČKA

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Církevní školy lákají

Zájem roste také mezi nevěřícími, bodují i v testech. Téměř 17 tisíc žáků a studentů nastoupí příští týden do 95 škol, které v České republice provozuje katolická církev.

Festival United plný srdečních záležitostí

Na pět tisíc posluchačů převážně z nejmladší generace prožilo minulý týden  ve Vsetíně křesťanský festival United. Konal se už podeváté a na tři dny oživil jinak poklidné valašské město.

Téma: Křesťan a věci veřejné

„Častokrát jsme slyšeli, že dobrý katolík se nemíchá do politiky,“ říká papež František a dodává: „To však není pravda a není to dobrá cesta. Dobrý katolík se míchá do politiky a vnáší do ní to nejlepší ze sebe sama.“

Doma: Dodržuj řád

Školní rok je za dveřmi. Končí rozvolněný čas prázdnin a dovolených. Dodržuj řád a ten tě podrží, říká se. KT poradí, jak na to a proč je pro náš život řád tak důležitý.

Připravujeme: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

Před osmdesáti lety začal největší válečný střet v dějinách lidstva. Vyžádal si více než 60 milionů obětí. Jakou roli sehrála naše i světová církev?

Autor článku: Tereza Myslilová