Katolický týdeník: Papež před deseti lety kázal Čechům

Datum publikace25. 9. 2019, 9.00

Ve dnech 26.- 28. září uplyne deset let od návštěvy papeže Benedikta XVI. v Česku. Výročí připomene v předvečer sobotní Národní svatováclavské pouti odhalení papežovy busty ve Staré Boleslavi a děkovná mše s doprovodným programem v Brně.

Benedikt XVI. při své návštěvě mluvil o dvacetiletém výročí pádu totality, kázal o využívání svobody, vybízel k solidaritě mezi národy i občany, ale také k odvážnému hlásání evangelia. A činil to v plynné češtině. Po sv. Janu Pavlu II. byl druhým papežem, který dosud do našich krajin zavítal.

Nejvíce navštívená byla mše svatá na brněnském tuřanském letišti, kterou Svatý otec slavil spolu s asi tisícovkou duchovních pro 120 tisíc lidí. Bylo to vůbec poprvé, kdy papež Brno navštívil. Mimo obyvatele Česka se setkání zúčastnili i Slováci, Poláci, Rakušané či Němci. „Jedině Kristus může být naší spolehlivou nadějí,“ zdůraznil tehdy Benedikt v homilii.

U příležitosti výročí mučednické smrti sv. Václava ve Staré Boleslavi papež zase uctil ostatky národního patrona. Mši svatou za městem celebroval pro asi 50 tisíc lidí.

Během třídenní návštěvy se Benedikt XVI. mimo jiné poklonil Pražskému Jezulátku, vyslechl Dvořákovo Te Deum v podání Pražské filharmonie, setkal se s politiky, mladými lidmi, rodinami a samozřejmě s biskupy, kněžími, řeholníky a seminaristy, ale také se zástupci jiných křesťanských církví a v neposlední řadě s českou akademickou obcí.

Evropa, náš duchovní domov

Výrazným tématem návštěvy byly křesťanské kořeny naší civilizace. „Evropa je víc než jen světadílem. Je domovem! A svoboda nachází svůj nejhlubší význam v domově duchovním,“ uvedl Benedikt XVI. v promluvě na začátku návštěvy ve Španělském sále Pražského hradu. Připomněl tam též význam hesla na české vlajce: „Nakonec pravda vítězí, avšak nikoli násilím, nýbrž přesvědčením, hrdinským svědectvím mužů a žen pevných zásad, upřímným dialogem, který upřednostňuje požadavky obecného dobra a odhlíží od soukromého zájmu.“ Podle papežových tehdejších slov by měli křesťané stále připomínat Evropě její kořeny. „Ne proto, že by ony kořeny již dávno uschly. Naopak! Je to proto, že stále dodávají kontinentu duchovní a morální výživu, jež mu umožňuje vést smysluplný dialog s lidmi jiných kultur a náboženství,“ uvedl zase při setkání s Ekumenickou radou církví.

Tereza Zavadilová

Pokračování v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Začal proces blahořečení P. Kajpra

Minulou neděli byla oficiálně zahájena diecézní fáze procesu blahořečení jezuitského kněze P. Adolfa Kajpra.

Téma: Misie

V říjnu vstoupí církev do Mimořádného misijního měsíce. Vrcholem bude Misijní neděle 20. října. Biskupové zvou věřící i k modlitební iniciativě Misijní most modlitby, který se má konat v pátek 18. října večer.

Každý z nás by měl být misionář

Úspěšný podnikatel, vojenský kaplan, účastník mise v Afghánistánu, člen Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského. Nadšeně vypráví o své práci, ale také se umí ztišit a naslouchat. Trvalý jáhen Leoš Halbrštát je ředitelem Papežských misijních děl v ČR.

Doma: Andělé strážní

Známe je z barvotiskových obrázků. Obvykle na nich chrání malé děti před pádem do propasti, když přecházejí po děravém mostě.
Jací jsou a jaký k nim můžeme mít vztah?

Připravujeme: VÝZVY BIOETIKY

Výzkum přináší přísliby i mnohá etická dilemata. Jak na ně odpovídá  naše společnost? Je v ní hlas církve dost slyšet?

Autor článku: Tereza Myslilová