Plenární zasedání CCEE se zaměří na současnou situaci v Evropě

Datum publikace26. 9. 2019, 11.00

Každoroční plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) se bude konat ve dnech 3. až 6. října 2019 ve španělském Santiago de Compostela v klášteře Hospedería San Martín Pinario. Hostitelem zasedání bude arcibiskup Santiaga Julián Barrio Barrio, za ČBK se zúčastní arcibiskup pražský Dominik Duka OP. Zvoleným tématem setkání evropských biskupů je: „Evropo, probudíš se? Znamení naděje“.

Foto: Diego Delso / CC BY-SA 4.0

Diskutovat se bude o současné situaci v Evropě a zejména o nedávných dějinách na podkladě kulturní, politické a sociální analýzy francouzské filozofka Chantal Delsolové. Plenární zasedání se poté pokusí identifikovat nejdůležitější prvky, které ovlivňují církevní a občanskou strukturu našeho kontinentu, a připomene křesťanské kořeny, které jsou vlastní evropské historii a kultuře.

Zástupci zemí CCEE představí nejdůležitější iniciativy svých vlastních biskupských konferencí, aby přiblížili znaky křesťanské naděje, které lze každodenně spatřit v našich komunitách a v životech světců s jejich zvláště povzbuzujícími znameními.

Letos také slavíme dvacet let od vyhlášení tří žen jako patronek Evropy. Dne 1. října 1999 sv. Jan Pavel II. vyhlásil za patronky Evropy sv. Brigitu Švédskou, sv. Kateřinu Sienskou a sv. Terezii Benediktu, společně se sv. Benediktem z Nursie a svatými Cyrilem a Metodějem. K tomuto tématu se uskuteční tři tiskové konference. První se zúčastní kardinál Angelo Bagnasco, předseda CCEE, a bude se konat ve čtvrtek 3. října v 16:00 před zahájením plenárního zasedání, na které jsou pozváni také novináři. Dalších dvou se zúčastní dva místopředsedové CCEE a uskuteční se dopoledne 4. a 5. října.

Zdroj: CCEE

Autor článku: Tomáš Tetiva