Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Datum publikace12. 10. 2019, 17.00

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.

Sestra Quispe, která pracuje s domorodými obyvateli Peru, mluvil o nutnosti pokory a „naslouchání“, což je slovo, které v pracovním dokumentu synody objevuje více než šedesátkrát, jak řekla. Podle ní je kultura naslouchání zásadní nejen pro církev, ale i pro celou občanskou společnost.

„Musíme se všichni učit naslouchat Božímu hlasu, chudým lidem, Zemi a pláči stvoření, které k nám přichází z Amazonie,“ zdůraznila.

Biskup Adriano Ciocca Vasino uvedl, že žil 7 let v jižní oblasti Amazonie, která je považována za „nové zemědělské pohraničí“, neboť zde silně expanduje chov dobytka, který má vážný dopad na životní prostředí.

Podle něj není tradiční seminář v tomto regionu účinný. Místní církev potřebuje kněze, kteří pocházejí z místních komunit. „Potřebujeme teologii, která bude k lidem mluvit hlasem Boha a ukáže jeho přítomnost,“ prohlásil.

Dále se věnoval otázce, jak církev rozlišuje mezi autentickou inkulturací evangelia a náboženským synkretismem. Zdůraznil, že je třeba ze všeho nejdříve se na tyto fenomény podívat z perspektivy domorodé kultury a otevřít dialog. Po jeho skončení pak musíme hledat to, co souzní s evangeliem.

„Důležité je nechat svobodně působit Ducha a ponořit se co nejhlouběji do mentality místních obyvatel. Je třeba ujít s nimi dlouhou cestu, abyste opravdu porozuměli duši domorodců,“ dodal.

Ačkoliv mají domorodé komunity svoji vlastní spiritualitu, je podle účastníky synody důležité provádět evangelizaci. „Ježíš přišel hlásat dobrou zvěst celému světu, nepřinesl ji jenom nějaké vybrané skupině,“ řekl biskup Garcia.

Podle biskupů je třeba pokračovat na vytváření církve, která bude mít „více amazonskou tvář“. Biskup Vasino uvedl, že sní o založení amazonského semináře, který bude provádět formaci na základě místní kultury. Znamenalo by to, že bude zajištěna místní formace s místními duchovními, kteří rozumí místní kultuře a znají místní jazyky, dodal.

Autor článku: Tomáš Tetiva