Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
Publikováno: 12. 10. 2019 19:00

Sestra Quispe, která pracuje s domorodými obyvateli Peru, mluvil o nutnosti pokory a „naslouchání“, což je slovo, které v pracovním dokumentu synody objevuje více než šedesátkrát, jak řekla. Podle ní je kultura naslouchání zásadní nejen pro církev, ale i pro celou občanskou společnost.

„Musíme se všichni učit naslouchat Božímu hlasu, chudým lidem, Zemi a pláči stvoření, které k nám přichází z Amazonie,“ zdůraznila.

Biskup Adriano Ciocca Vasino uvedl, že žil 7 let v jižní oblasti Amazonie, která je považována za „nové zemědělské pohraničí“, neboť zde silně expanduje chov dobytka, který má vážný dopad na životní prostředí.

Podle něj není tradiční seminář v tomto regionu účinný. Místní církev potřebuje kněze, kteří pocházejí z místních komunit. „Potřebujeme teologii, která bude k lidem mluvit hlasem Boha a ukáže jeho přítomnost,“ prohlásil.

Dále se věnoval otázce, jak církev rozlišuje mezi autentickou inkulturací evangelia a náboženským synkretismem. Zdůraznil, že je třeba ze všeho nejdříve se na tyto fenomény podívat z perspektivy domorodé kultury a otevřít dialog. Po jeho skončení pak musíme hledat to, co souzní s evangeliem.

„Důležité je nechat svobodně působit Ducha a ponořit se co nejhlouběji do mentality místních obyvatel. Je třeba ujít s nimi dlouhou cestu, abyste opravdu porozuměli duši domorodců,“ dodal.

Ačkoliv mají domorodé komunity svoji vlastní spiritualitu, je podle účastníky synody důležité provádět evangelizaci. „Ježíš přišel hlásat dobrou zvěst celému světu, nepřinesl ji jenom nějaké vybrané skupině,“ řekl biskup Garcia.

Podle biskupů je třeba pokračovat na vytváření církve, která bude mít „více amazonskou tvář“. Biskup Vasino uvedl, že sní o založení amazonského semináře, který bude provádět formaci na základě místní kultury. Znamenalo by to, že bude zajištěna místní formace s místními duchovními, kteří rozumí místní kultuře a znají místní jazyky, dodal.

 

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019