Papež František: Posynodální exhortaci vypracuji do konce roku

Datum publikace29. 10. 2019, 16.30

Papež František se v sobotu 26. října při závěrečném jednání synody o Amazonii ujal slova a komentoval hlasování nad dokumentem, který vzešel z biskupského shromáždění. Oznámil, že by rád do konce letošního roku vypracoval posynodální apoštolskou exhortaci a potvrdil,  že opětovně povolá teologickou komisi pro studium diakonátu pro ženy a případně ji doplní o nové členy. Tématem příští synody by mohla být synodalita.

Foto: Daniel Ibáñez/CNA

Synodalita v praxi

Svatý otec vyjádřil v úvodu své promluvy své poděkování všem a vyzdvihl praxi synodálního ducha: „Stále více si uvědomujeme, čím tato společná cesta je, a postupně chápeme, co znamená rozlišovat, naslouchat, vtělovat bohatou tradici církve do příležitostných momentů.“  Dále připomněl slova Gustava Mahlera, že tradice je úschovna budoucnosti a nikoli schránkou na popel; je jako kořen, ze kterého vychází míza, jež dává vyrůst stromu, aby nesl plody. “

Jaké bude téma příští synody?

„Jedním z témat, o kterém se hlasovalo a které mělo většinu – tři témata měla většinu – pro příští synodu, byla synodalita. Nevím, zda bude vybráno či ne. Zatím jsem se nerozhodl, uvažuji a reflektuji, ale zajisté mohu říci, že jsme na této cestě synodality ušli hodně – a ještě více musíme ujít,“ uvedl dále papež ve své promluvě.

Posynodální exhortace

„Její vypracování není pro papeže povinnost, nejsnadnější by bylo říci: ´toto je dokument, podívejte se na to´. V každém případě papežovo slovo k tomu, co prožil na synodě, může být dobré, a chtěl bych tak učinit do konce tohoto roku, aby to netrvalo příliš dlouho. Všechno záleží na času, který budu mít na přemýšlení,“ ujistil papež.

Čtyři dimenze synody

1. Kulturní dimenze

Papež zdůraznil, že se v této oblasti hodně mluvilo o inkulturaci a valorizaci kultury a uvedl, že je velice spokojen s tím, co bylo v této souvislosti řečeno o církevní tradici.

2. Ekologická dimenze

Svatý otec vyzdvihl jednoho z průkopníků tohoto povědomí v církvi: konstantinopolského patriarchu Bartoloměje a dodal, že „ekologické povědomí, které se rozvíjí, nám dnes odsuzuje cestu drancování a destrukce, jichž je Amazonie jedním z nejdůležitějších terčů. Je takřka symbolem. V ekologické dimenzi se hraje o budoucnost.“

3. Sociální dimenze

„Nejde jen o to, co se divoce drancuje – stvoření, tvorstvo – nýbrž o lidi, a v Amazonii se vyskytuje každý typ nespravedlnosti, destrukce a vykořisťování lidí na všech úrovních a ničení kulturní identity,“ řekl dále papež.

4. Pastorační dimenze

Svatý otec zdůraznil naléhavost hlásání evangelia a potřeby ho pojmout, asimilovat a chápat z perspektivy různých kultur. „Mluvilo se o laicích, kněžích, stálých jáhnech, řeholnících, řeholních sestrách... Je třeba se zaměřit právě na tento bod a toto posílit. Mluvilo se o nových služebných úřadech (ministeriích), inspirovaných listem Ministeria Quaedam  Pavla VI., o kreativitě těchto služeb... Mluvilo se důrazně o indiánských seminářích,“ zmínil papež další témata a vyjádřil poděkování kardinálovi O´Malleyovi za odvahu v této věci, protože „vložil prst do rány v tom, co je opravdová sociální nespravedlnost, že totiž domorodcům není dovolováno vstupovat  do semináře a přistupovat ke kněžství.“

Opětovné povolání komise pro studium jáhenské služby žen

Papež přijal návrh na opětovné povolání komise pro studium jáhenské služby žen anebo její znovuotevření v novém členském složení, aby se nadále bádalo nad existencí stálého diakonátu v prvotní církvi.

„Víte, že v dosavadní komisi se dospělo k úplné shodě, ale není to jasné. Předal jsem tento výsledek Unii generálních představených ženských řeholí, která mne o šetření v této věci požádala, a nyní každý z teologů (členů komise) pokračuje ve svém vlastním zkoumání. Ve spolupráci s Kongregací pro nauku víry se vynasnažím o přijetí nových členů do komise. Přijímám výzvu, která byla vyřčena: ´aby ženám bylo nasloucháno´,“ uvedl papež k tomuto návrhu.

„V dokumentu dále stojí, že při předávání víry a uchovávání kultury se k ženám přihlíží jen málo. Chtěl bych zdůraznit pouze toto: neuvědomujeme si, co žena v církvi znamená. Zabýváme se jen funkcemi, jejich zastoupením v pastoračních radách a vším, co zde bylo řečeno. Ovšem role ženy v církvi notně přesahuje funkce, a proto je třeba na tomto aspektu nadále pracovat...,“ pokračoval papež.

Roční formace na misiích

Na synodě  se objevilo několik skutečností vyžadujících reformu. Zaznělo, že některým mladým řeholníkům schází apoštolská horlivost„Mladí řeholníci následují velké povolání a je nutné je vychovávat k horlivosti, aby pak odcházeli do hraničních krajů. Bylo by dobré, kdyby formační programy pro řeholníky obsahovaly alespoň roční zkušenost v okrajových oblastech,“ shrnul papež a dodal, že stejný návrh zazněl i pro diplomatické služby Svatého stolce: „aby mladí kněží v rámci svého studia strávili alespoň jeden rok na misiích, ale nikoli jako stážisté na nunciatuře, což se dělá dnes a určitě je to užitečné, nýbrž zkrátka ve službě biskupa dané misijní oblasti.“

Mezi další témata zmíněná papežem v závěrečné promluvě patřilo rozmisťování kněží, návrh na reorganizaci a tvorbu malých oblastních amazonských biskupských konferencí, reforma obřadů a další témata. Papež také varoval, aby se média nezaměřovala pouze na rozhodnutí disciplinárního rázu a poprosil o modlitbu.

Text celé promluvy najdete zde.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Radka Blajdová