Vzpomeňme na všechny svaté a zemřelé s našimi biskupy

Datum publikace30. 10. 2019, 9.15

Přinášíme přehled bohoslužeb na Slavnost Všech svatých a Vzpomínku na věrné zemřelé s našimi otci biskupy napříč diecézemi.

Foto: Tomáš Holeček / Člověk a Víra

Brněnská diecéze

• 7.30, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - mše svatá
  • 17.30, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - slavnostní mše svatá, předsedat bude apoštolský nuncius v České republice Charles Daniel Balvo, koncelebrovat s ním budou oba brněnští biskupové. Jde o jeho první návštěvu Brna během svého působení v naší zemi.

• 7.30, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - mše svatá
  • 17.30, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - mše svatá, předsedat bude brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle

V katedrále na Petrově má hrob pět brněnských biskupů: Vincenc Josef kníže Schrattenbach (+ 1816), Václav Urban rytíř Stuffler (+ 1831), Jan Antonín Arnošt hrabě Schaffgotsche (+ 1870), Karel Nöttig (+ 1882) a Josef Kupka (+ 1941).

• 10.00, obec Žabčice ve farnosti Přísnotice - pontifikální mše sv. s brněnským pomocným biskupem Pavlem Konzbulem. Bohoslužbu bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Českobudějovická diecéze

Slavnost Všech svatých (1. listopadu)

• 8.00, katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - mše sv. s biskupem Pavlem Posádem
  • 17.00, katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - mše sv. s biskupem Vlastimilem Kročilem

Vzpomínka na všechny věrné zemřelé (2. listopadu)

• 15.00, hřbitov u sv. Otýlie v Českých Budějovicích - Vzpomínka na všechny věrné zemřelé s biskupem Vlastimilem Kročilem
  • 15.00, hřbitov Mladé v Českých Budějovicích - Vzpomínka na všechny věrné zemřelé s biskupem Pavlem Posádem

Královéhradecká diecéze

Vzpomínka na všechny věrné zemřelé (2. listopadu)

• 7.30, hřbitovní kostel v Hradci Králové na Pouchově - Requiem s katedrální kapitulou a pomocným biskupem Josefem Kajnekem, poté na hřbitově u kříže modlitby za zemřelé, návštěva hrobu rodičů kard. Dominika Duka a hrobů řeholnic a členů katedrální kapituly
  • 16.30, hřbitovní kostel v Chrasti - requiem s pomocným biskupem Josefem Kajnekem, poté návštěvy hrobů biskupů Píchy, Brynycha, Haise a hrobu rodičů kard. Kašpara

Litoměřická diecéze

• 17.00, Bohosudov - mše sv. s biskupem Janem Baxantem

• 7.30, katedrála sv.Štěpána v Litoměřicích - mše sv. s biskupem Janem Baxantem
  • 15.00, hřbitov v Litoměřicích - dušičková pobožnost s biskupem Janem Baxantem

Olomoucká arcidiecéze

Slavnost Všech svatých (1. listopadu)

• 17.30, katedrála sv. Václava v Olomouci - mše svatá s arcibiskupem Janem Graubnerem

Vzpomínka na všechny věrné zemřelé (2. listopadu)

• 10.00, katedrála sv. Václava v Olomouci - mše svatá s arcibiskupem Janem Graubnerem

Ostravsko-opavská diecéze

Slavnost Všech svatých (1. listopadu)

• 18.00, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - mše svatá s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem

Vzpomínka na všechny věrné zemřelé (2. listopadu)

• 18.00, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - mše svatá s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem

Plzeňská diecéze

Slavnost Všech svatých (1. listopadu)

• 8.00, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - mše svatá s biskupem Tomášem Holubem

• 18.00, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plzni - Svíce pro naše zemřelé

Biskup Tomáš Holub zve všechny, kteří ztratili někoho ze svých blízkých, aby za ně přišli zapálit svíčku, ztišit se a vyjádřit vděčnost za dar života. Přijít může každý, kdo by se rád znovu alespoň v myšlenkách spojil s těmi, kteří již z tohoto světa odešli. V klidné atmosféře zde bude kromě zapálení svíčky možné napsat jména zesnulých na připravené lístky a svěřit je do modliteb bratřím trapistům. Celým večerem bude provázet biskup Tomáš Holub, zazní také varhanní hudba, poezie či slovo k meditaci. Více informací zde.

Pražská arcidiecéze

Slavnost Všech svatých (1. listopadu)

• 17.30, kapitulní chrám Všech svatých na Hradě Pražském - nešpory při oslavě patrocinia kapitulního chrámu Všech svatých na Hradě Pražském
  • 18.00, kapitulní chrám Všech svatých na Hradě Pražském - mše svatá s kardinálem Dominikem Dukou OP. Bohoslužbu doprovodí zpěvem Schola u redemptoristů z Plzně pod vedením Ing. Antonína Švehly.

Vzpomínka na všechny věrné zemřelé (2. listopadu)

• 17.00, bazilika svatých apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě - slavnostní bohoslužba s kardinálem Dominikem Dukou OP. Po ní bude následovat pobožnost za zemřelé na Slavíně.

(Zdroj: diecézní mluvčí a weby diecézí)

Autor článku: Radka Blajdová