Programové tipy Radia Proglas na 45. týden 2019

V týdnu od 4. listopadu se uskuteční první beseda z cyklu Bez obav? tentokrát zaměřeného na Neviditelné problémy matek samoživitelek. Dále se můžete těšit na rozbor knihy Pán prstenů ve vzdělávacím cyklu Spojeni slovem.
Publikováno: 1. 11. 2019 14:30

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v úterý 5. listopadu v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu za zemřelé přátele Proglasu, ve čtvrtek 7. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 8. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 10. listopadu v 9.00 mši svatou z kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů v Olomouci.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Litanií ke všem svatým se můžete připojit v pátek v 15.10.

Podzimní cyklus besed Bez obav? je věnován Neviditelným problémům matek samoživitelek. Debaty budou probíhat každé listopadové pondělí v penzionu Tõde v Olomouci. Záznamy odvysíláme vždy následující sobotu od 9.30. První diskuze se uskuteční v pondělí 4. listopadu od 19.00. Pozvání přijaly Vendula Jakoubková a Jana Jeklová z Maltézské pomoci a vedoucí poradny organizace Na počátku Jitka Došlová Budeme se věnovat tomu, kdo vlastně je matka samoživitelka. Vzbuzuje lítost, nebo byste si jí ani mezi ostatními nevšimli? Má nějaké charakterové rysy či dokonce vady? A co ji vlastně přivedlo k životu bez partnera? Přijďte debatovat i vy! Záznam besedy zazní v sobotu 9. listopadu od 9.30.

Letos si připomínáme 120 let od narození kardinála Františka Tomáška, arcibiskupa pražského a primase českého. Se svými vzpomínkami na slavného bratrance se redaktorovi Antonínu Žolnerčíkovi svěřila paní Jana Ottová. Pořad ostravského studia naladíte ve středu 6. listopadu od 20.15.

Předtím, než bude Proglas podrobně sledovat národní pouť do Říma k 30. výročí kanonizace Anežky České, v pátek 8. listopadu od 9.00 pořad Všimli jsme si připomene samotnou událost z listopadu 1989. Pozvání do studia přijal organizátor tehdejší pouti František Reichel a z jeho archivu zazní i některé dobové nahrávky kardinála Františka Tomáška.

V pátek 8. listopadu se bude desátý díl seriálu Spojeni slovem: ženy a muži ve světové literatuře věnovat jednomu z nejznámějších a nejprodávanějších románů – dílu J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Pestrost ženských a mužských rolí v kontextu tohoto příběhu nám od 20.15 přiblíží Daniel Soukup, literární vědec a proděkan Filozofické fakulty UK spolu s redaktorkou Kateřinou Rózsovou.

Americká spisovatelka Sherre  Hirsch, která je autorkou knihy Ani Bůh prý není neomylný: Jak procházet osudovými změnami, nepovažuje obtížná životní období za překážky, ale za „prahy“. Život přirovnává k přebývání v domě s mnoha místnostmi, do nichž můžeme vkročit teprve po překonání a zpracování příslušného prahu, životní křižovatky. Podobně jako u titulu Lidé plánují, Bůh se směje nás potěší příběhy z newyorského židovského prostředí, zdánlivě jednoduchá zamyšlení překvapující svým dosahem i odkazy na nejnovější psychologický výzkum. Více se dozvíte v Knihovničce Proglasu v neděli 10. listopadu od 13.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články