Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Datum publikace22. 11. 2019, 15.00

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Setkání s duchovenstvem

Dnešní dopoledne věnoval Svatý otec setkání s thajským duchovenstvem. Nejprve se ve farnosti sv. Petra sešel s kněžími, zasvěcenými osobami, seminaristy a katechety. Ve své promluvě hovořil o misii a inkulturaci a zamyslel se nad tím, jak hlásat evangelium„Je potřeba začít pozitivním pohledem, který měl Ježíš Nazaretský k těm, které potkával... Tímto pohledem Ježíš bořil všechna omezení, fatalismy a schémata, zdůraznil papež.

Dále následovalo setkání s biskupy Thajska a Federace asijských biskupských konferencí, které se uskutečnilo v chrámu bl. Mikuláše Boonkerda Kitbamrunga. Ve své promluvě připomněl papež tohoto thajského mučedníka, který v roce 1944 zemřel ve vězení na tuberkulózou. Byl zde uvězněn uprostřed francouzsko-indočínské války neslavným obviněním ze špionáže, ale pravým důvodem uvěznění byla skutečnost, že tento katolický kněz s thajskými rysy byl pro mnohé nepřijatelný.

Dále Svatý otec připomněl první misionáře, kteří „nás s odvahou, radostí a mimořádnou odolností předešli a kteří jsou svým temperamentem zrcadlem pro dnešní evangelizátory.

Ve své promluvě papež biskupům zdůraznil, aby měli „vzhled a čich“ evangelizátorů, inspirovaný ne plány a strategiemi, ale působením Ducha. Hovořil o dynamice církve, která je na cestě, dokáže se konfrontovat se životy svěřených lidí, je schopná se pokorně otevírat Pánu a zažívat s Ním zázrak a krásu misijního dobrodružství.

Jak bývá zvykem, nezapomněl papež na svých cestách vložit do svého programu také setkání se členy Tovaryšstva Ježíšova, které se uskutečnilo v postranním sále chrámu.

Ekumenické a mezináboženské setkání

Na univerzitě Chulalongkorn v Bangkoku se papež František setkal s 18 náboženskými představiteli země a akademického světa. Ve své promluvě řekl, že globalizace, občanské konflikty týkající se planety a ekologická krize vyžadují vyřešení konfliktů, aby ´ostrovní logika´ byla nahrazena setkáním a vzájemným dialogemk čemuž náboženství a univerzity mohou přispět velkou měrou.“

Dále také připomněl historické setkání, které se uskutečnilo před 122 lety v roce 1897 mezi králem Chulalongkornem, jehož jméno univerzita nese, a papežem Lvem XIII. Bylo to poprvé, co byla nekřesťanská hlava státu přijata ve Vatikánu.

Mše svatá s mladými

Závěrečným bodem programu byla dnes, podobně jako včera, mše svatá. Tentokrát ji slavil Svatý otec společně s mladými v katedrále Nanebevzetí.

Ve své homilii vyšel papež z podobenství o deseti pannách z Matoušova evangelia (25,1-13) a k cca 10.000 mladým se obrátil s následujícími otázkami: „Chcete udržet živý plamen, který vás může osvítit uprostřed noci a těžkostí? Chcete se připravit na to, abyste odpověděli na Pánovo volání? Chcete být připraveni na plnění jeho vůle? Jak si zajistit olej, který vás udrží v pohybu a povzbudí vás hledat Pána v každé situaci?“

Buďte zakořeněni v Kristu, pěstujte s Ním přátelství,“ řekl Svatý otec mladým a dále dodal: „Zvu vás udržovat živou radost a nemít strach hledět na budoucnost s důvěrou. Zakořeněni v Kristu hleďte s radostí a důvěrou. Tento stav se rodí z vědomí, že Pán po nás touží, potkává se s námi a nekonečně nás miluje. Pěstované přátelství s Kristem je olejem nezbytným k osvětlení cesty, vaší cesty, ale i cesty těch, kteří vás obklopují: přátel, sousedů, spolužáků, spolupracovníků, včetně cesty ty, kteří s vámi vůbec nesouhlasí.“

Vyjděme vstříc Pánu, který přichází! Nemějte strach z budoucnosti a nenechte se zastrašit; naopak, vězte, že Pán vás tam v budoucnu očekává na přípravu a slavení oslavy Jeho Království,“ povzbudil papež mladé a ukončil tak svůj oficiální program v Thajsku. Zítra se v ranních hodinách přesune na čtyřdenní návštěvu Japonska.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová