Zůstaňme sjednoceni!

Datum publikace3. 4. 2020, 13.45

Společné prohlášení předsedů COMECE (Komise evropských biskupských konferencí) a CEC (Konference evropských církví) k situaci pandemie COVID – 19.

ZŮSTAŇME SJEDNOCENI

Nadešel historický okamžik, abychom dosvědčili své úsilí o evropské hodnoty

Pandemie COVID-19 a její tragické důsledky zasáhly Evropu a celý svět v plné síle. Současná krize vystavuje zkoušce každého člověka, každou rodinu a komunitu a zároveň odkryla slabosti a zdánlivé jistoty naší politiky, ekonomiky a společnosti.

Navzdory tomu nám tyto chvíle zkoušky také umožňují objevit společné lidství, skrze které jsme všichni bratry a sestrami. Vzpomeňme na mnohé, kteří skrze křesťanskou lásku a solidaritu přinášejí každý den naději.

S hlubokou vděčností se modlíme za všechny, kteří vřele a empaticky slouží bližním a velkoryse jim pomáhají. Jsou to lékaři, zdravotní personál, dodavatelé základních služeb, armáda, soudy a lidé zapojení do pastoračních služeb. Modlíme se za všechny lidi, kteří v této krizi trpí, především za nemocné, staré, chudé, za lidi na okraji společnosti, i za děti, které prožívají nestabilitu v rodině. Pamatujme v modlitbách i na všechny, kdo nás opustili.

Podporujme také všechny iniciativy jednotlivců a skupin, které hledají nové formy solidarity a nové způsoby, jak se dělit s druhými v době dodržování bezpečné vzdálenosti.

Vážíme si početných politických aktivit vedoucích ke konkrétní vzájemné pomoci.

Povzbuzujeme politické představitele Evropské unie a jejich členských států, aby jednali konkrétně, transparentně, empaticky a demokraticky. Modlíme se, aby vládní představitelé jednotlivých národů i evropských struktur měli moudrost a sílu.

V tomto okamžiku je na každém z nás, abychom svědčili o našem společném úsilí o společný evropský projekt a společné evropské hodnoty solidarity a jednoty, abychom se nepoddali strachu a nacionalismu.

Konkrétním výrazem této naší společné zodpovědnosti může být například vzájemná pomoc v péči o staré lidi, usnadnění vzájemného poskytování zdravotnického materiálu, vynalézavá opatření ve prospěch zamezení sociálních, ekonomických a finančních šoků, spolupráce na mezinárodní rovině, posílení humanitárních iniciativ na podporu nejslabších zdravotnických systémů a nejpotřebnějších zemí světa.

Postní doba vedoucí k Velikonocům je součástí podstaty křesťanské víry. Vnímejme toto období zkoušky i jako období milosti a naděje. Zůstaňme sjednoceni a dejme zakusit svou blízkost všem, zvláště těm, kdo ji nejvíce potřebují.

Kardinál. Jean-Claude Hollerich SJ                                       Rev. Christian Krieger
arcibiskup lucemburský                                                          předseda CEC
předseda COMECE

Autor článku: Monika Klimentová