Katolický týdeník: Nebojte se, ale mějte bázeň Boží

Datum publikace22. 4. 2020, 8.30

Strach. Dobrý sluha, ale zlý pán, podobně jako oheň. Mnohdy nás chrání před nebezpečím, ale možná ještě častěji paralyzuje – to když jako základní lidská emoce ovládne kormidlo našich myšlenek.

Aktuální situace ve světě bývá často popisována jako „epidemie strachu“. V sázce je kvůli koronaviru to nejcennější, co máme - životy nás a našich blízkých, zdraví a celková budoucnost světa. V některých zemích lidé umírají bez rodiny i duchovní podpory na zákeřný virus, jiní jsou v karanténě osamělí a zkroušení, další panikaří bez příznaků a zbytečně zatěžují vyčerpané lékaře. A všichni se bojí o budoucnost ekonomiky i politické situace, o svou práci, a zda se život vrátí do starých kolejí, nebo se změní k nepoznání.

Prodavači strachu do toho všeho nabízejí zdeformovaný obraz mstivého boha. Pletou si strach s posvátnou bázní před Hospodinem, která se rodí z důvěry a lásky, jak ukazuje ve svém příspěvku biblista P. Angelo Scarano. Jaké pastorační výzvy přinesl strach z pandemie, zase popisuje kněz a psychoterapeut P. David Bouma. Že je pohodlná „zabydlenost ve světě“ pro křesťana větším nebezpečím než pandemie, pak upozorňuje teoložka Barbora Šmejdová. A zakladatelka hospicového hnutí u nás Marie Svatošová prozrazuje, proč se smrti nebojí.

Teologové často upozorňují, že Bible na nejrůznějších místech povzbuzuje: „Nebojte se!“ Ta slova znějí z úst samotného Hospodina, Ježíše, andělů, Mojžíše, proroků, králů, apoštolů… Jako papežské heslo si ho zvolil sv. Jan Pavel II. O strachu, a jak mu čelit, hovoří často i papež František. „Existují dva druhy strachu – uzavřený a otevřený,“ uvedl jednou v pořadu Ave Maria v italské TV2000, kde je pravidelným hostem, a vysvětlil: „Uzavřený strach člověka zotročuje a podmaňuje si ho, nedovolí mu růst. Otevřený strach se naopak nazývá posvátnou bázní Boží. Tato bázeň dovoluje pokračovat v cestě, zahrnuje totiž strach i jistotu.“

O Boží blízkosti ujistil Svatý otec opakovaně také o letošních Velikonocích: „I uprostřed dramatu pandemie, tváří v tvář tolika hroutícím se jistotám, nesplněným očekáváním, v opuštěnosti, jež nám svírá srdce, Ježíš každému praví: ‚Odvahu: otevři své srdce mojí lásce, a zakusíš útěchu od Boha, který tě podporuje.‘“

TEREZA ZAVADILOVÁ

Více v tématu KT, který je po dobu nouzového stavu zdarma ke stažení na www.katyd.cz

Kdy na mši svatou do kostela?

Spolu s uvolňováním opatření proti šíření koronaviru by se měli věřící postupně vracet do kostelů.

Tradiční akce Noc kostelů se přesouvá na 12. června.

Jan Pavel II. v Československu

Od té události uplynulo třicet let. Papež poprvé v dějinách na české půdě, navíc polský rodák.

A na letišti ho vítá v roli prezidenta Václav Havel, který ještě půl roku předtím seděl ve vězení.

Děje se přece tolik dobrých věcí!

Milosrdný bratr GIAMPIETRO LUZZATO je manažerem, který za řád milosrdných bratří dohlíží na jejich nemocnici Svaté rodiny v severoitalské obci Erba s 16 tisíci obyvateli. Přinášíme s ním rozhovor.

Připravujeme: MARIÁNSKÁ ZASTAVENÍ

Blíží se květen, čas mariánských pobožností. Letos zvláště těch soukromých, za nimiž můžeme vyrazit do jarní přírody. Tematická dvoustrana přiblíží krajinu mariánských kapliček a drobných poutních míst.

Autor článku: Tereza Myslilová