CCEE a COMECE: „Společně usilujme o obnovu, při které nikdo nezůstane pozadu“

Datum publikace5. 6. 2020, 15.30

Ve středu 3. června se v St. Gallen virtuálně setkali zástupci CCEE (Rada evropských biskupských konferencí) a COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie), aby společně zhodnotili dopady pandemie Covid-19 na každodenní život církve a společnosti v jednotlivých evropských státech, možnostech spolupráce a vztazích mezi státem a církví, které byly v průběhu pandemie narušeny.

„Společně usilujme o obnovu, při které nikdo nezůstane pozadu“

Zasedání předsednictev CCEE a COMECE

Výroční schůze vedení CCEE a COMECE se uskutečnila ve středu 3. června 2020 a zaměřila se především na to, jak dopady pandemie Covid-19 postihnou každodenní život církve i společnosti v jednotlivých evropských státech, a také na to, jak má katolická církev přispívat ke „spravedlivé obnově, při které nikdo nezůstane pozadu“.

Ve středu pozornosti se ocitla situace církve v Evropě i budoucí vyhlídky v souvislosti s krizí způsobenou pandemií viru SARS-CoV-19. Vedení CCEE a COMECE analyzovalo dopady pandemie na naše občanská a církevní společenství a stanovilo možnosti spolupráce pro budoucí život církve v Evropě.

Biskupové opětovně ujistili o blízkosti, kterou katolická církev nabízí všem, kdo s pandemií bojují – obětem a jejich rodinám i všem zdravotníkům, dobrovolníkům a věřícím, kteří stáli a stále stojí v první linii, když pečují o postižené a přinášejí jim úlevu – a zároveň vyjádřili znepokojení „kvůli hospodářské krizi a následné ztrátě velkého počtu pracovních míst“ i naději, že v Evropě „budeme všichni společně usilovat o obnovu, při které nikdo nezůstane pozadu“.

V čase krize, která ukázala na velké meze individualismu, obě předsednictva zdůraznila ústřední význam rodiny, „skutečné buňky solidarity a sdílení, ale také místa společné modlitby. Investice do rodiny“ – dodali biskupové – „je prvním krokem ke spravedlivé obnově společnosti, ekonomiky i církve.“

Účastníci zasedání poděkovali zástupu kněží za jejich důležitou a velkorysou službu v tomto období, kdy někteří obětovali i vlastní život, a analyzovali úlohu sociálních médií při modlitbách a streamingu bohoslužeb. Tyto nové formy náboženské praxe, vztahů, přítomnosti a sdílení víry nás vybízejí nejen k tomu, abychom zhodnotili možnost vtisknout nový význam víře a církvi, ale také k úsilí, abychom mnoha věřícím pomohli znovu objevit prvek plné posvátnosti náboženského slavení v bohoslužebných prostorách – posvátnosti, kterou užití nových technologií nemůže zajistit.

Obě předsednictva se rovněž zabývala silným omezením svobody náboženského vyznání v souvislosti s uzavíráním liturgických prostor a zákazem bohoslužeb a vybídla k obnovení standardních vztahů mezi státem a církví založených na dialogu a dodržování základních práv.

Vzhledem k preventivním opatřením při osobním kontaktu se zasedání konalo prostřednictvím videokonference. Zúčastnili se ho předsedové kardinál Angelo Bagnasco (CCEE) a kardinál Jean-Claude Hollerich, SJ (COMECE), dále všichni členové vedení obou organizací – kardinál Vincent Nichols (Westminster) a biskup Stanisław Gądecki (Poznaň) za CCEE a biskupové Mariano Crociata (Latina), Noel Treanor (Down a Connor), Jan Vokál (Hradec Králové) a Franz-Josef Overbeck (Essen) za COMECE – a také apoštolský nuncius pro EU, Mons. Alain Lebeaupin.

St. Gallen, 4. června 2020

Autor článku: Tereza Myslilová