Papež František: Postavme se covidu neomezenou láskou

Během pravidelné středeční audience pokračoval Svatý otec v cyklu katechezí na téma Uzdravování světa. Papež František mluvil o křesťanské reakci na pandemii, která by měla být založená na lásce a podpoře společného dobra.
Publikováno: 9. 9. 2020 16:15

Hledání společného dobra

V pokračování svých úvah o „Uzdravení světa“ papež František řekl, že z koronavirové krize se můžeme dostat lépe, „pokud budeme společně hledat dobro pro všechny“. Zároveň bědoval nad tím, že začínáme vidět „partyzánské zájmy“ u některých, kteří se snaží využít krizi pro sobecké účely.

„Křesťanská reakce na pandemii a následná sociálně-ekonomická krize je založena na lásce," řekl papež, a zejména na lásce Boha k nám. My jsme zase povoláni milovat každého - nejen své přátele a rodinu, ale dokonce i své nepřátele. To je podle papeže obtížné, ale je to „umění, které se lze naučit a vylepšit“.

Budování civilizace lásky

„Láska nám nejen pomáhá budovat osobní vztahy, ale také umožňuje rozkvést sociálním, kulturním a ekonomickým vztahům, což nám umožňuje budovat civilizaci lásky, dodal papež František. 

Láska bez hranic

Současná krize nám pomáhá vidět, že dobro každého člověka je individuálně svázáno se společným dobrem společnosti jako celku a naopak. A papež dodal, že „virus, který neuznává bariéry, hranice nebo kulturní či politické rozdíly, musí čelit lásce bez překážek, hranic nebo rozdílů.“

„Pokud je na druhé straně řešení krize zabarveno sobectvím nebo egoismem, možná se můžeme vynořit z krize koronavirů, ale určitě ne z lidské a sociální krize, kterou virus vynesl na světlo. Místo toho mají všichni - a zejména křesťané - povinnost pracovat na podpoře společného dobra," zdůraznil papež.

Politika má kořeny v etice a je živena láskou

Papež František připustil, že politika má často špatnou pověst, a možná ne bezdůvodně. Ovšem trval na tom, že „dobrá politika je možná tehdy, pokud staví lidskou osobu a společné dobro do středu svých povinností.“ To vyžaduje, aby všichni, a zejména ti, kteří mají sociální a politické závazky a povinnosti, zakořenili své činy „v etických zásadách“ a živili je „sociální a politickou láskou“.

Papež František také dodal, že „křesťané, zejména laici, jsou povoláni k tomu, aby dávali dobrý příklad, což mohou činit díky ctnosti lásky, která kultivuje její vnitřní sociální rozměr.“

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020

Papež: Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

V Římě přivítalo babí léto pár stovek turistů a poutníků, kteří se dnes před polednem shromáždili na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
18.10.2020

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Papež František včera (16. října 2020) zvláštním videoposelstvím pozdravil generálního ředitele agentury OSN pro výživu a zemědělství, pana Qu Donguy, u příležitosti Světového dne výživy, který byl touto organizací stanoven na právě na tento den.
17.10.2020

I v kritické době Komunita Sant’Egidio pomáhá nejzranitelnějším

Stejně jako v mnoha dalších zemích světa také u nás působí již dlouhé roky křesťanská laická Komunita Sant’Egidio. Jejím posláním je přivádět k životu evangelium skrze službu potřebným – lidem žijícím na ulicích našich měst, uprchlíkům hledajícím útočiště a bezpečí, vzděláváním dětí na okraji společnosti a podobně.
17.10.2020