Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež František: Postavme se covidu neomezenou láskou

Datum publikace9. 9. 2020, 14.15
TiskTisk

Během pravidelné středeční audience pokračoval Svatý otec v cyklu katechezí na téma Uzdravování světa. Papež František mluvil o křesťanské reakci na pandemii, která by měla být založená na lásce a podpoře společného dobra.

Hledání společného dobra

V pokračování svých úvah o „Uzdravení světa“ papež František řekl, že z koronavirové krize se můžeme dostat lépe, „pokud budeme společně hledat dobro pro všechny“. Zároveň bědoval nad tím, že začínáme vidět „partyzánské zájmy“ u některých, kteří se snaží využít krizi pro sobecké účely.

„Křesťanská reakce na pandemii a následná sociálně-ekonomická krize je založena na lásce,' řekl papež, a zejména na lásce Boha k nám. My jsme zase povoláni milovat každého - nejen své přátele a rodinu, ale dokonce i své nepřátele. To je podle papeže obtížné, ale je to „umění, které se lze naučit a vylepšit“.

Budování civilizace lásky

„Láska nám nejen pomáhá budovat osobní vztahy, ale také umožňuje rozkvést sociálním, kulturním a ekonomickým vztahům, což nám umožňuje budovat civilizaci lásky, dodal papež František. 

Láska bez hranic

Současná krize nám pomáhá vidět, že dobro každého člověka je individuálně svázáno se společným dobrem společnosti jako celku a naopak. A papež dodal, že „virus, který neuznává bariéry, hranice nebo kulturní či politické rozdíly, musí čelit lásce bez překážek, hranic nebo rozdílů.“

„Pokud je na druhé straně řešení krize zabarveno sobectvím nebo egoismem, možná se můžeme vynořit z krize koronavirů, ale určitě ne z lidské a sociální krize, kterou virus vynesl na světlo. Místo toho mají všichni - a zejména křesťané - povinnost pracovat na podpoře společného dobra,' zdůraznil papež.

Politika má kořeny v etice a je živena láskou

Papež František připustil, že politika má často špatnou pověst, a možná ne bezdůvodně. Ovšem trval na tom, že „dobrá politika je možná tehdy, pokud staví lidskou osobu a společné dobro do středu svých povinností.“ To vyžaduje, aby všichni, a zejména ti, kteří mají sociální a politické závazky a povinnosti, zakořenili své činy „v etických zásadách“ a živili je „sociální a politickou láskou“.

Papež František také dodal, že „křesťané, zejména laici, jsou povoláni k tomu, aby dávali dobrý příklad, což mohou činit díky ctnosti lásky, která kultivuje její vnitřní sociální rozměr.“

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou