Papež František: Postavme se covidu neomezenou láskou

Během pravidelné středeční audience pokračoval Svatý otec v cyklu katechezí na téma Uzdravování světa. Papež František mluvil o křesťanské reakci na pandemii, která by měla být založená na lásce a podpoře společného dobra.
Publikováno: 9. 9. 2020 14:15

Hledání společného dobra

V pokračování svých úvah o „Uzdravení světa“ papež František řekl, že z koronavirové krize se můžeme dostat lépe, „pokud budeme společně hledat dobro pro všechny“. Zároveň bědoval nad tím, že začínáme vidět „partyzánské zájmy“ u některých, kteří se snaží využít krizi pro sobecké účely.

„Křesťanská reakce na pandemii a následná sociálně-ekonomická krize je založena na lásce," řekl papež, a zejména na lásce Boha k nám. My jsme zase povoláni milovat každého - nejen své přátele a rodinu, ale dokonce i své nepřátele. To je podle papeže obtížné, ale je to „umění, které se lze naučit a vylepšit“.

Budování civilizace lásky

„Láska nám nejen pomáhá budovat osobní vztahy, ale také umožňuje rozkvést sociálním, kulturním a ekonomickým vztahům, což nám umožňuje budovat civilizaci lásky, dodal papež František. 

Láska bez hranic

Současná krize nám pomáhá vidět, že dobro každého člověka je individuálně svázáno se společným dobrem společnosti jako celku a naopak. A papež dodal, že „virus, který neuznává bariéry, hranice nebo kulturní či politické rozdíly, musí čelit lásce bez překážek, hranic nebo rozdílů.“

„Pokud je na druhé straně řešení krize zabarveno sobectvím nebo egoismem, možná se můžeme vynořit z krize koronavirů, ale určitě ne z lidské a sociální krize, kterou virus vynesl na světlo. Místo toho mají všichni - a zejména křesťané - povinnost pracovat na podpoře společného dobra," zdůraznil papež.

Politika má kořeny v etice a je živena láskou

Papež František připustil, že politika má často špatnou pověst, a možná ne bezdůvodně. Ovšem trval na tom, že „dobrá politika je možná tehdy, pokud staví lidskou osobu a společné dobro do středu svých povinností.“ To vyžaduje, aby všichni, a zejména ti, kteří mají sociální a politické závazky a povinnosti, zakořenili své činy „v etických zásadách“ a živili je „sociální a politickou láskou“.

Papež František také dodal, že „křesťané, zejména laici, jsou povoláni k tomu, aby dávali dobrý příklad, což mohou činit díky ctnosti lásky, která kultivuje její vnitřní sociální rozměr.“

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021