Kardinál Czerny: Den migrantů věnován i těm, kdo trpí důsledky pandemie

Datum publikace24. 9. 2020, 14.30

Ve tvářích vnitřních přesídlenců můžeme zahlédnout krásu Ježíšovu. Z této myšlenky vycházel kardinál Michael Czerny, podsekretář vatikánské sekce pro migranty a uprchlíky, při svém setkání s představiteli Unie vyšších představených ženských řeholních kongregací (UISG) a Jezuitské služby uprchlíků (JRS) ve středu 23. září.

Světový den migrantů a uprchlíků si budeme připomínat už příští neděli, tj. 27. září a jeho hlavním tématem se stalo „Přinuceni k útěku jako Ježíš.“
Kardinál Michael Czerny na setkání organizovaném Jezuitskou službou uprchlíkům, Unií vyšších představených ženských řeholních kongregací a Sekcí pro migranty a utečence Dikasteria pro integrální lidských rozvoj, mj. připomněl, že v církvi se tento den slaví už od roku 1914, na znamení starosti o osud migrantů a zároveň jako pobídka k modlitbě a reflexi nad možnými důsledky migrace.

V letošním roce zvolil Svatý otec za téma této připomínky zvláštní kategorii migrantů, totiž vnitřní přesídlence, a tedy lidi, kteří museli z různých důvodů opustit svůj domov, ale nechtěli opustit vlast. Kardinál Czerny nicméně poznamenal, že vzhledem k současným okolnostem zahrnuje papež František do letošního dne modliteb také všechny lidi, na které dopadají negativní důsledky pandemie.

Světový den migrantů se zaměří na vnitřní uprchlíky

S poukazem na papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, připomněl tento kanadský jezuita českého původu a nyní vatikánský kardinál, že rovněž vnitřních přesídlenců se týkají čtyři základní pravidla, která papež František učí v souvislost se všemi migranty a která shrnuje do slov: přijímat, chránit, podporovat a integrovat. Svatý otec přidal také šest dvojic sloves, které odpovídají velmi konkrétním činům v pomoci vysídleným osobám:

„Abychom pochopili, je třeba poznávat.

Abychom sloužili, je nezbytné k druhému přistoupit.

Pro smíření je třeba naslouchat.

Abychom skutečně rostli, je třeba růst společně, dělit se.

Je třeba zapojovat, abychom podporovali.

Je nezbytné, abychom spolupracovali, a tak budovali.“

Kardinál Czerny ocenil pomoc přinášenou vnitřním uprchlíkům ze strany řeholních společenství i jezuitské služby uprchlíkům. Povzbudil je zároveň, aby ti, kterým přinášejí pomoc, byli vskutku protagonisty pomocných programů. A upozornil na velký pozitivní potenciál vnitřních přesídlenců, jejich naději, vytrvalost a sílu. Právě díky těmto vlastnostem se mohou stát pobídkou k pozitivním změnám ve svých zemích.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová