Kardinál Czerny: Den migrantů věnován i těm, kdo trpí důsledky pandemie

Ve tvářích vnitřních přesídlenců můžeme zahlédnout krásu Ježíšovu. Z této myšlenky vycházel kardinál Michael Czerny, podsekretář vatikánské sekce pro migranty a uprchlíky, při svém setkání s představiteli Unie vyšších představených ženských řeholních kongregací (UISG) a Jezuitské služby uprchlíků (JRS) ve středu 23. září.
Publikováno: 24. 9. 2020 14:30

Světový den migrantů a uprchlíků si budeme připomínat už příští neděli, tj. 27. září a jeho hlavním tématem se stalo „Přinuceni k útěku jako Ježíš.“
Kardinál Michael Czerny na setkání organizovaném Jezuitskou službou uprchlíkům, Unií vyšších představených ženských řeholních kongregací a Sekcí pro migranty a utečence Dikasteria pro integrální lidských rozvoj, mj. připomněl, že v církvi se tento den slaví už od roku 1914, na znamení starosti o osud migrantů a zároveň jako pobídka k modlitbě a reflexi nad možnými důsledky migrace. 

V letošním roce zvolil Svatý otec za téma této připomínky zvláštní kategorii migrantů, totiž vnitřní přesídlence, a tedy lidi, kteří museli z různých důvodů opustit svůj domov, ale nechtěli opustit vlast. Kardinál Czerny nicméně poznamenal, že vzhledem k současným okolnostem zahrnuje papež František do letošního dne modliteb také všechny lidi, na které dopadají negativní důsledky pandemie. 

Světový den migrantů se zaměří na vnitřní uprchlíky

S poukazem na papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, připomněl tento kanadský jezuita českého původu a nyní vatikánský kardinál, že rovněž vnitřních přesídlenců se týkají čtyři základní pravidla, která papež František učí v souvislost se všemi migranty a která shrnuje do slov: přijímat, chránit, podporovat a integrovat. Svatý otec přidal také šest dvojic sloves, které odpovídají velmi konkrétním činům v pomoci vysídleným osobám:

„Abychom pochopili, je třeba poznávat.

Abychom sloužili, je nezbytné k druhému přistoupit.

Pro smíření je třeba naslouchat.

Abychom skutečně rostli, je třeba růst společně, dělit se.

Je třeba zapojovat, abychom podporovali.

Je nezbytné, abychom spolupracovali, a tak budovali.“

Kardinál Czerny ocenil pomoc přinášenou vnitřním uprchlíkům ze strany řeholních společenství i jezuitské služby uprchlíkům. Povzbudil je zároveň, aby ti, kterým přinášejí pomoc, byli vskutku protagonisty pomocných programů. A upozornil na velký pozitivní potenciál vnitřních přesídlenců, jejich naději, vytrvalost a sílu. Právě díky těmto vlastnostem se mohou stát pobídkou k pozitivním změnám ve svých zemích. 

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021

Generální sekretáři sdružení v COMECE se setkali online

Včera, 12. května 2021, se uskutečnilo online setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zemí sdružených v COMECE (Komise evropských biskupských konferencí). Českou biskupskou konferenci na jednání reprezentoval její generální sekretář P. Stanislav Přibyl.
13.05.2021

Křesťané ve Svaté zemi apelují na zastavení konfliktu

Napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě se v posledních dnech obrátilo v otevřený konflikt mezi organizací Hamas a Izraelem. Jak uvádí izraelská armáda, Hamas odpálil z Pásmy Gazy více než tisíc raket. Ne všechny se podařilo zneškodnit, nejméně pět Izraelců zemřelo. Mnoho raket dopadlo také na palestinské území. Izrael odpověděl na útok nálety na Pásmo Gazy, kde podle palestinských autorit zemřelo 35 lidí.
13.05.2021