Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Bagnasco: Nelze žít ve světě založeném na podezřívavosti

Datum publikace29. 9. 2020, 11.45
TiskTisk

Naší nadějí není nějaké neurčité světlo, ale Kristus – říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konference (CCEE), jejíž zasedání mělo v sobotu končit v Praze, ale nakonec probíhalo pouze digitálně.

35 předsedů národních biskupských konferencí se prostřednictvím videokonference zamýšlelo nad situací církví v Evropě po pandemii. Hovořil kardinál Bagnasco:

„Vyšli jsme z reality pandemie, kterou evidentně nelze opomenout, a věnovali jsme se jejím nejrůznějším dopadům v pastorační, náboženské a ekologické oblasti. Naše práce se tedy odehrávala v rámci těchto tří tematických okruhů, o nichž také papež František v poslední době mluví často. V závěrečném poselství, které jsme jako plenární zasedání schválili, mluvíme o důvěře, naději a světle, které ovšem není nějakým neurčitým světlem. Pro nás křesťany je nadějí Kristus, on je zdrojem naší naděje, síly a odvahy. Konstatovali jsme ale také antropologické základy této důvěry, založené v lidském srdci, které v každé době cítí, že osamocenost, izolovanost, odtažitost od druhého není jeho domovem. Není možné žít ve svět, kde si lidé navzájem nemohou důvěřovat a kde se žije v podezřívání. To je věc stojící v protikladu k charakteru lidského srdce, které je místem odkud vychází důvěra. A tedy Kristus, který je pro křesťany zdrojem absolutní důvěry, jež se stala tělem a konkrétní tváří, zároveň nachází půdu připravenou v srdci každého člověka.”

Evropští biskupové ve svém poselství varují před vzájemným odcizováním. Vztahovost je základem naší přirozenosti a každá uzavřenost pro druhé kvůli sebeobraně je nakonec namířena proti lidské důstojnosti a v posledku proti lidským právům, upozorňují biskupové.

„Již z předchozích konzultací zřetelně vyšlo najevo, že všechny země našeho kontinentu prožívají totéž. Nejen pokud jde o pandemickou situaci, se všemi důsledky, ale také opatření, která jsou v podstatě všude stejná. Všude došlo k tzv. eucharistickému postu, k nemožnosti účastnit se přímým způsobem eucharistie. Někde šlo o omezení, jinde o naprosté uzavření. Na druhou stranu je tu svědectví mnoha lidí, pořádkových služeb, zdravotníků, kněží, řeholníků a dobrovolníků, kteří zůstali na svých místech a plnili svou roli, samozřejmě v rámci norem stanovených kompetentními autoritami. Jejich činnost se znásobila ve srovnání s obvyklou situací a vytvořili skutečně obdivuhodnou síť solidarity a charity – což si zaslouží náš obdiv a vděčnost.“

Podle kardinála Bagnasca však lze zahlédnouti určité impulsy svědčící o změně kurzu také na úrovni Evropské unie.

„Vedle tohoto lidového hnutí se nám zdá – a zahrnuli jsme to také do závěrečné zprávy – že Evropská unie začíná projevovat známky jakési konverze, větší solidarity a pozornosti vůči všem zemím a především těm, které se potýkají s většími problémy. Po první váhavosti došlo k určitému zrychlení a jisté náznaky tu jsou. Věříme tedy, že Evropa může z krize vyjít proměněná.“

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou