Papež zvolil téma pro Světový den sdělovacích prostředků 2021

Datum publikace29. 9. 2020, 16.15

Svatý stolec dnes zveřejnil téma poselství pro příští Světový den sdělovacích prostředků, který budeme slavit v květnu 2021. Jsou to slova z Janova evangelia: «Pojď a podívej se!» (Jan 1,46) s podtitulem 'Komunikovat s lidmi skrze setkání na místech, kde jsou, a v situaci, v níž jsou'.

Téma pro Světový den sdělovacích prostředků se již tradičně zveřejňuje na svátek svatých archandělů Michaela, Gabriel a Rafaela, protože archanděl Gabriel je jako nositel dobré zprávy patronem vatikánských médií. V pořadí již 55. světový den sdělovacích prostředků bude církev slavit v neděli před Slavností Seslání Ducha svatého, 16. května 2021.

Perikopa z Janova evangelia vypráví o Ježíšově setkání s Filipem, kterého vybídl k následování. Ten se poté setkal s Natanaelem a řekl mu: “Našli jsme toho, o kterém psal Mojžíš v Zákoně i proroci! Je to Ježíš, syn Josefův z Nazareta.” Natanael mu namítl: “Může z Nazareta vzejít něco dobrého?” Filip odpověděl: “Pojď a podívej se!”

V době, která nás nutí k sociálnímu distancování kvůli pandemii, může komunikace zprostředkovávat blízkost nezbytnou k rozeznání toho, co je podstatné, a k pochopení pravého smyslu věcí - čteme v doprovodném textu k ohlášenému tématu. Pravdu nepoznáváme, pokud s ní neučiníme zkušenost, pokud se nesetkáme s lidmi, nemáme účast na jejich radostech a bolestem. Staré úsloví: “S Bohem se setkáš tam, kde jsi”, může sloužit za průvodce pro ty, kdo pracují v médiích nebo v církevních sdělovacích prostředcích. V povolání prvních učedníků, kde přichází Ježíš, aby se s nimi setkal a pozval je k následování, spatřujeme také pobídku k užívání všech médií, ve všech jejich formách, abychom přicházeli k lidem, takovým, jací jsou, a tam, kde jsou.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová