Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Věčné Slovo Boží se zasnoubilo s naším lidstvím

Datum publikace3. 1. 2021, 16.45
TiskTisk

V poledne pronesl papež v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Komentoval prolog Janova evangelia (Jan 1,1-18), který předkládá liturgie této neděle vánočního období.

Foto: Vatican News

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Tuto druhou neděli po Narození Páně nám Boží Slovo nenabízí epizodu z Ježíšova života, nýbrž mluví o Něm dříve, než se narodil. Vede nás nazpět, aby nám vyjevilo něco o Ježíši, než přišel mezi nás. Především v prologu Janova evangelia, jež začíná: „Na počátku bylo Slovo' (Jan 1,1). Výrazem na počátku začíná Bible mluvit o stvoření: „Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi' (Gen 1,1). Dnes nám evangelium říká, že Ten, o jehož Narození jakožto dítěti  jsme rozjímali, tedy Ježíš, existoval dříve: před počátkem věcí, před veškerenstvem, před vším. On je dříve než prostor a čas. „V něm byl život' (Jan 1,4) dříve než se život ukázal.

Svatý Jan ho nazývá Slovem, Logem. Co nám tím chce říci? Slovo slouží komunikaci, nemluví k sobě, oslovuje někoho. Mluví se vždycky k někomu. Když na ulici spatříme někoho, jak mluví sám pro sebe, napadne nás, že se mu něco přihodilo. Mluví se vždycky k někomu. To že je Ježíš na počátku Slovem, tedy znamená, že Bůh s námi chce komunikovat, chce s námi mluvit. Otcův jednorozený Syn (srov. v.14) nám zvěstuje krásu existence Božích dětí; je „pravé světlo' (v.9) a chce nás vzdálit temnotám zla; je „život' (v.4), On je život, který zná naše životy a ode vždy je miluje. Všechny miluje. Takové je dnešní podivuhodné poselství: Ježíš je věčné Slovo Boha, které na nás od věků myslí a touží s námi komunikovat.

Uskutečňuje to tím, že jde dál než slova. Jádro dnešního evangelia nám totiž říká, že Slovo „se stalo tělem a přebývalo mezi námi' (v.14). Stalo se tělem. Proč svatý Jan používá výraz „tělo“? Nemohl říci elegantněji, že se stalo člověkem? Nikoli, používá slova tělo, protože označuje naše lidství v celé jeho slabosti, v celé jeho křehkosti. Říká nám, že se Bůh stal křehkým, aby se dotknul zblízka našich křehkostí. A poněvadž se tedy Pán stal tělem, nic z našeho života Mu není cizí. On ničím neopovrhuje, všechno s Ním můžeme sdílet. Drahý bratře, drahá sestro, Bůh se stal tělem, aby nám – tobě - řekl, že nás má rád v naší – tvojí - křehkosti,  právě v tvojí křehkosti, právě tam, kde se nejvíce ostýcháme, kde se nejvíce ostýcháš. Odvážné je toto Boží rozhodnutí. Bůh se stal tělem právě tam, kde se často ostýcháme. Vstupuje naším ostychem, aby se stal naším bratrem a sdílel cestu života.

Stal se tělem a nevrátil se zpět. Nepřijal naše lidství jako šaty, které se oblékají a svlékají. Nikoli, už se od našeho těla neoddělil, ani se jej nenabažil. A nikdy se neoddělí. On je nyní i na vždy v nebi se svým lidským tělem. Sjednotil se navždy s naším lidstvím, mohli bychom říci, že se s ním „zasnoubil“. Rád přemýšlím o tom, že když se Pán za nás u Otce přimlouvá, tak nejenom promlouvá, ale také ukazuje rány na svém těle, ukazuje rány, jež utrpěl pro nás. Ježíš se přimlouvá svým tělem. Chtěl nést znamení bolesti. Ježíš stanul před Otcem tělesně. Evangelium totiž praví, že přišel přebývat mezi nás. Nepřišel k nám na návštěvu, aby zase odešel; přišel, aby přebýval mezi námi. Co tedy od nás žádá? Touží po obrovské důvěrnosti. Chce, abychom s Ním sdíleli radosti a bolesti, touhy a obavy, naděje a smutky, lidi a situace. Učiňme tak s důvěrou, otevřme srdce a všechno mu sdělme. Zastavme se ve ztišení před jesličkami a vnímejme delikátnost Boha, který se stal blízkým, učinil se tělem. A bez obav Jej pozvěme k sobě, domů, do svojí rodiny a pozvěme Jej také do svých křehkostí, každý dobře zná ty svoje. Pozvěme Jej, aby viděl naše rány. On přijde a život se mění.

Svatá Matko Boží, v níž se Slovo stalo tělem, pomoz nám přijmout Ježíše, klepajícího na dveře srdce, aby přebýval mezi námi.

___________

Po hlavní katechezi se Svatý otec obrátil k věřícím, kteří sledovali dnešní přímý přenos, s přáním k novému roku:

„Drazí bratři a sestry, opětovně přeji vše nejlepší do roku, který právě začal. Jako křesťané se vyhýbáme fatalismu či magii, víme totiž, že věci půjdou lépe do té míry, v jaké s Boží pomocí budeme společně pracovat ku prospěchu obecného dobra a klást do středu nejvíce slabé a znevýhodněné lidi. Nevíme, co nám rok 2021 vyhradil, avšak to, co každý z nás a všichni společně můžeme učinit, je zapojit se poněkud více do péče o sebe navzájem a o stvoření, náš společný domov.

Pravdou je, že pokušení nás nabádá k výlučné starosti o vlastní zájmy, k pokračování války, zaměření na pouhou ekonomickou stránku, hedonistickému žití, tedy snaze o uspokojení vlastního potěšení. Existuje toto pokušení. Četl jsem v novinách zprávu, která mne poměrně zarmoutila. V jedné zemi, již si nepamatuji, jaké, bylo vypraveno čtyřicet letadel, aby lidé unikli z lockdownu a užili si pěkné prázdniny. Tito lidé, kteří jsou zajisté dobří, nepomysleli na ty, kteří zůstali doma, na ekonomické obtíže řady lidí, které lockdown zničil, na nemocné? Zajímaly je pouze dovolená a vlastní požitek. Velice mne to rozesmutnilo.

Proto se dnes se zvláštním pozdravem obracím k těm, kteří nový rok začínají za výrazných těžkostí – k nemocným, nezaměstnaným, těm, kteří prožívají situace útlaku či vykořisťování. A s láskou bych rád pozdravil všechny rodiny, kde mají malé děti anebo očekávají jejich narození, které je vždy příslibem naděje. Jsem těmto rodinám nablízku a kéž vám Pán žehná. Přeji všem pěknou neděli a přemýšlejme o tom, že Ježíš se vtělil, aby přebýval mezi námi v dobrém i ve zlém, stále. A prosím, nepřestávejte se za mne modlit,“ požádal Petrův nástupce předtím, než po společné modlitbě Páně udělil apoštolské požehnání.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou