Lupa
Obsah Obsah
Portál

Zdravotnická pomoc přes vzdálenost tisíců kilometrů

Datum publikace11. 2. 2021, 10.30
TiskTisk

Dnes si připomínáme Světový den nemocných. Obvykle modlitbou, návštěvou nemocných (v pandemii případně telefonátem) nebo finanční podporou ve prospěch institucí, které o ně pečují. Díky České nemocnici v Ugandě, kterou založila Arcidiecézní charita Praha, pomáhají čeští dárci chránit nejen zdraví, ale také životy i přes vzdálenost tisíců kilometrů. Jako například nenarozené dítě Milly Nabasiige, která pro pomoc přišla naštěstí včas.

Milly je zkušená maminka. Je jí 32 let a není těhotná poprvé. Proto když se probudila uprostřed noci s  bolestí hlavy, zprvu nepanikařila. „Jenže pak jsem si všimnula, jak mi stále více otékají nohy. Bylo mi hned jasné, že to není běžné bolení hlavy, a proto jsem se rozhodla neztrácet čas a vydala se do nemocnice sv. Karla Lwangy v Buikwe,“ vzpomíná Milly Nabasiige.

V nemocnici byla přijata nejen s bolestmi hlavy a otoky, ale také s nebývale vysokým krevním tlakem. Při příjmu lékařům vysvětlovala, že nemůže a nechce jít do zdravotnického zařízení, kam dosud pravidelně docházela na předporodní péči. Měla strach, že její zdravotní komplikace by mohla stát život především její nenarozené dítě. O České nemocnici v Buikwe měla od přátel a členů místní komunity jen ty nejlepší reference. „Jsou tu pečliví a laskaví a pacient je pro ně opravdu na prvním místě,“ vzpomínala na první dojmy, když ve špatném stavu dorazila do nemocnice.

Že situace byla opravdu vážná, později potvrdila porodní asistentka Proscovia. Milly nejprve provedli řadu vyšetření a vzápětí nasadili v infuzi léky proti bolesti a zejména ty, které měly snížit tlak. „Otoky nebo bolesti hlavy – to není pro žádnou těhotnou maminku dobré znamení. Ale Milly měla k tomu všemu ještě krevní tlak 150 na 101 a reálně jí hrozilo, že své nenarozené miminko potratí,“ popsala Proscovia.

Kontinuální podávání medikace a průběžná kontrola zdravotního stavu maminky i miminka přinesly úlevu už vzápětí. Proscovia jí vysvětlila, že příčinou těchto komplikací mohla být nejen psychika pošramocená krizí v širší rodině, ale zejména rodinná anamnéza vysokého tlaku, hormonální nerovnováha a těhotenská cukrovka.

Porodní asistentka byla moc laskavá. Měla jsem pocit, že snad ani nespí, protože za mnou pořád chodila a kontrolovala můj stav. Utěšovala mě, povzbuzovala,“ vzpomíná Milly a dodává: „Hodně jsem se bála o miminko, ale díky léčbě i podpoře personálu se situaci podařilo zvládnout.“ Lékaři mohli maminku už na druhý den uklidnit, že její těhotenství je díky včasnému zásahu zachráněno. Její stav se totiž velmi rychle zlepšoval. „Milly a její dítě se ocitly mimo nebezpečí a to je to, po čem toužila jak ona, tak i my v nemocnici,“ oddechla si porodní asistentka Proscovia.

Milly Nabasiige odcházela z nemocnice už za několik dní s léky a uklidněná, že nyní už bude vše v pořádku a s doporučením, aby nadále podstupovala konzultace v nemocnici – a to až do porodu.

Pomoc díky dárcům z Česka

Českou nemocnici v Ugandě založila Arcidiecézní charita Praha v roce 2006 s cílem zpřístupnit zdravotní péči lidem z vesnických oblastí v kraji Buikwe včetně komunit z ostrovů Viktoriina jezera. Nemocnici, která je vybavena operačním a porodním sálem, ročně navštíví přes dvacet tisíc pacientů.

Provoz nemocnice je možný díky dobrovolným příspěvkům českých dárců. Pro její podporu zřídila Arcidiecézní charita Praha veřejnou sbírku s číslem účtu 749126/5500. Více informací o projektu najdete na www.nemocniceuganda.cz.

Zdroj: www.nemocniceuganda.cz

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou