Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě

Datum publikace16. 2. 2021, 14.00

Čtyři osobnosti středoevropské církve z doby totality připomíná panelová výstava, která začala 15. února 2021 na náměstí Míru v Praze. Jmenuje se Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě a koná se u příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny. Výstavu pořádá Polský institut v Praze a podílejí se na ní autoři i z dalších tří zemí.

Země V4 spojuje zkušenost komunistické totality. Katolická církev byla v této době jedním z hlavních cílů pronásledování, a zároveň jedním z hlavních center odporu a duchovní autonomie, díky kterým naše společnosti nakonec dospěly ke svobodě.

Výstava připravená Polským institutem ve spolupráci s partnery ze všech zemí V4 se soustředí na osudy čtyř osobností středoevropské církve doby totality: Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského a také na roli Jana Pavla II. v procesu demontáže komunismu ve střední Evropě. Výstava vznikla ve spolupráci a s podporou Maďarského institutu v Praze a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským. Na jejím vzniku se podílel i Ústav pro studium totalitních režimů a slovenský Ústav pamäti národa.

Visegrádská skupina je 30 let platformou úzké spolupráce středoevropských zemí. Byla založena 15. února 1991 a jejím posláním byla v té době zejména vzájemná podpora členských zemí na cestě k začlenění do Evropské unie a NATO. 'Pokud se podíváme na dějiny našeho regionu ve 20. století, skutečnost, že 30 let po vzniku Visegrádské skupiny bereme spolupráci mezi našimi zeměmi jako samozřejmost, můžeme vnímat jako malý středoevropský zázrak,' řekl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. 'Proto je třeba toto výročí připomínat, navzdory covidovým opatřením. Společně s partnery z ostatních zemí skupiny jsme připravili několik projektů, které si mohou Pražané prohlédnout bez rizika,' doplnil. Jde především o výstavy, které lze zhlédnout venku, jako je třeba ta na náměstí Míru.

Zdroj: Polský institut v Praze, ČTK

Autor článku: Monika Klimentová