Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež František: Duch otevírá naše srdce Boží přítomnosti

Datum publikace17. 3. 2021, 13.45
TiskTisk

Při pravidelné středeční audienci, opět vysílané z knihovny Apoštolského paláce, uzavřel papež František katechezi na téma modlitby jako vztahu k Nejsvětější Trojici. Zaměřil se především na roli Ducha Svatého, který je prvním a základním darem v každém křesťanském životě.

Jak řekl papež František na úvod své katecheze: „Prvním darem v každém křesťanském životě je Duch Svatý. Není to jeden z mnoha darů, nýbrž základní Dar.“ Duch Svatý otevírá naše srdce Kristu a umožňuje nám volat k Bohu jako k Otci, nazývat ho „tatínkem – Abbà“.

S odvoláním na Katechismus katolické církve papež František poznamenal, že to je Duch svatý, který „nás předchází svou milostí a přitahuje na cestu modlitby.“ Církev nám zároveň připomíná, že se musíme modlit i k Duchu Svatému, a povzbuzuje nás, abychom mu svou modlitbu adresovali, abychom „každý den vzývali Ducha Svatého, především na počátku a na konci každého důležitého jednání.“ (srov. KKC 2670)

Působením Ducha Svatého, jak papež pokračoval, je „připomínat nám“ Ježíše, učinit jej přítomným v životech křesťanů všech dob a míst. Díky Duchu není Ježíš vzdálený, ale vždy s námi. Díky Duchu Ježíš „vychovává své učedníky a mění jejich srdce, jak to učinil s Petrem, Pavlem, Marií z Magdaly a všemi apoštoly.“

Udržet plamen naživu

Papež František připomněl, že „tuto zkušenost prožili mnozí mužové a ženy modlitby, které Duch Svatý utvářel podle Kristovy „míry“, v milosrdenství, službě a modlitbě…“ Je to zkušenost nejen mnichů a poustevníků, ale i obyčejných lidí, kteří „navázali dlouhou rozmluvu s Bohem...Tito pokorní svědci hledali Boha v evangeliu, v eucharistii, kterou přijímali a jíž se klaněli, ve tváři bratra, který se ocitl v nesnázích, a Boží přítomnost opatrují jako tajný oheň.“

Papež František uvedl, že udržovat tento plamen Boží přítomnosti naživu je „prvním úkolem křesťanů“, což je úkol symbolizovaný světelnými lampami, které hoří dnem i nocí před eucharistií přítomné ve svatostáncích katolických kostelů.

Mistr křesťanské modlitby

Na závěr papež František znovu citoval katechismus a uvedl, že Duch Svatý je „niterným učitelem křesťanské modlitby… tvůrcem živé tradice modlitby“. Je to Duch, který inspiruje mnoha způsoby modlitby, které jsou stejně jedinečné a rozmanité jako jednotliví lidé, kteří se modlí.

„Na nedozírném poli svatosti dává jediný Bůh, trojičná Láska, rozkvést rozličným svědkům – všichni jsou si rovni, co do důstojnosti, ale zároveň jsou jedineční v kráse, která působením Ducha vytryskla v každém z těch, jež Boží milosrdenství učinilo svými dětmi. Nezapomínejme, že Duch je v nás. Naslouchejme  Duchu, volejme k Duchu – onomu daru, kterým nás Bůh zahrnul – a řekněme Mu: „Duchu svatý, nevím, jakou máš tvář, neznám ji, ale vím, že jsi síla, že jsi světlo, že jsi schopen povzbudit mne na cestě a naučit mne modlitbě. Přijď, Duchu svatý“. Je to krásná modlitba: „Přijď, Duchu svatý“.“

Celý text promluvy naleznete zde.

Poté papež František obrátil pozornost k aktuálnímu dění ve světě:

„Během tohoto týdne mne znepokojovaly zprávy, přicházející z Paraguaye. Na přímluvu Panny Marie z Caacupé prosím Pána Ježíše, Knížete pokoje, o nalezení cesty upřímného dialogu, který by přinesl řešení současných problémů a vedl k natolik kýženému míru. Pamatujme, že násilí je vždy sebezničující: ničeho jím nedosáhneš, ale mnohé ztratíš”.

Z Latinské Ameriky se římský biskup přenesl do Asie, aby opětovně apeloval na ukončení násilností v Myanmaru.

„Ještě jednou a s velkým smutkem považuji za naléhavě nutné upozornit na dramatickou situaci v Myanmaru, kde mnozí lidé, zejména mladí, přicházejí o život, aby své zemi poskytli naději. Také já klekám na myanmarské ulice a prosím, ať ustane násilí. Také já rozpínám paže a žádám, ať převáží dialog. Krveprolití nic nevyřeší, ať převládne dialog.“

Po pozdravech v různých jazycích papež František zakončil dnešní generální audienci opět italsky:

„Pozítří oslavíme svátek sv. Josefa. Velice mne těší, že vám tohoto velikého světce mohu předložit jako vzor a svěřit mu vaše bytí. Buďte moudří jako byl on a ochotní v chápání evangelia i životu podle něj. Nakonec jako obyčejně myslím na staré a mladé lidi, nemocné a novomanžele. Svatý Josef ustavičně hledal a miloval Pána – v celém svém životě, v práci, v rodině, ve chvílích radosti i bolesti, čímž si vysloužil, že jej Písmo pochvalně nazývá mužem moudrým a spravedlivým. Stále ho vzývejte, a to zejména v těžkých okamžicích, které mohou nastat. Všem vám žehnám.“

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou