UNESCO připomene kulturní přínos Kopernika, Mendela, Nersesa a Terezie z Lisieux

Mezi 60 osobnostmi, jejichž kulturní, vědecký a humanizačný přínos si připomene UNESCO, jsou i čtyři postavy z dějin církve.
Publikováno: 19. 4. 2021 14:30

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu odhlasovala seznam 60 osobností, jejichž výročí spadají do dvouletky 2022-23. Jsou mezi nimi čtyři církevní postavy.

Polský astronom a původce heliocentrické koncepce Mikuláš Koperník, od kterého narození uplyne 550 let, byl knězem a kanovníkem. Gregor Johann Mendel, augustiniánský mnich a brněnský opat, narozený před 200 lety ve Slezsku, byl významným badatelem v oblasti biologické dědičnosti.

Nejstarší ze čtveřice osobností spojených s historií křesťanství je arménský patriarcha katolikos sv. Nerses Velký, šiřitel vzdělanosti a zakladatel škol. Od jeho života nás dělí už 17 století. Od narození sv. Terezie z Lisieux, francouzské karmelitánské mystičky a vlivné duchovní autorky, zakrátko uplyne 150 let.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021